Влітку 1866 р. спалахнула австро-прусська війна.
У результаті поразки у війні Австрія відмовилася від претензій на домінування в Німеччині та віддала Італії Венецію.
Це змусило віденський уряд піти на поступки Угорщині. Один із тогочасних політиків висловився:
«Мир з Угорщиною означає для Австрії бути чи не бути, і цей мир необхідно укладати швидко».
21 грудня 1867 року імператор Франц Йосиф I (1848–1916) затвердив австро-угорську угоду і конституцію Австрії. Австрійська імперія була перетворена на двоєдину (дуалістичну) державу, яка дістала назву Австро-Угорська імперія. Угорщина отримала політичну та адміністративну автономію, власний уряд та парламент — сейм.
Прапор і герб Австрійської імперії
Австрійська імперія в 1815р. Австрійська імперія в 1850р.
Прапор Угорського королівства
Герб Угорського королівства
Прапор і герб Австро-Угорщини 1869—1918 Герб з девізом » Нероздільно і нерозривно»
У лютому 1867 р. було підписано австро-угорську угоду, яка перетворила Австрійську імперію на дуалістичну (подвійну) Австро-Угорську монархію.
Австро-угорська угода, Австро-угорський компроміс (нім. Ausgleich; угор. Kiegyezés) — договір, укладений 15 березня 1867 року між австрійським імператором Францом Йосифом I і представниками угорського національного руху на чолі з Ференцем Деаком, відповідно до якого Австрійська імперія перетворювалася на дуалістичну монархію Австро-Угорщину
Угодою передбачалося надання угорській частині держави повної самостійності у внутрішніх справах, при збереженні на рівні
загальноімперського уряду лише питань зовнішньої, військово-морської та фінансової політики. Створення Австро-Угорщини було способом подолання затяжної кризи імперії, викликаної піднесенням національних рухів народів країни, зміцненням національних еліт, військовими поразками в австро-італо-французькій 1859 року і австро-прусській 1866 року війнах, зростанням панслов'янської загрози, а також провалом спроб реформування імперії на принципах централізму.
ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ АВСТРО-УГОРЩИНИ.
Австро-Угорщина як дуалістична монархія утворилася в 1867 р. і проіснувала до 1918 р. Основу стабільності монархії становила австро-угорська угода, яка згодом була доповнена й австропольською.
Австро-Угорщина складалася із двох частин. Ціслентанія
(Австрійська імперія) об’єд нувала Австрію, Чехію, Моравію, Силезію, Гарц, Істрію, Трієст, Далмацію, Буковину, Галичину та Крайну. Транслейтанія (Угорське королівство) включала Угорщину, Трансильванію, Фіуме й Хорвато-Славонію.
Поділ земель Транслейтанії (зелений колір) і земель Цислейтанії (рожевий колір) в 1867 у складі двоєдиної Австро-Угорщини. З 1878 року Боснія і Герцеговина (жовтий колір) була під спільним управлінням.
Австро-Угорщина була однією з найбільших держав Європи.
За територією та кількістю населення вона випереджала Велику
Британію, Італію та Францію, проте не мала заморських колоніальних
володінь. На території Австро-Угорщини проживали різні народи, жоден із яких не становив більшості. Найчисленнішим населенням були австрійці (23,5 %) та угорці (19,1 %), за ними йшли чехи та словаки (16,5 %),
серби й хорвати (16,5 %), поляки (10 %), українці (8 %), румуни (6,5 %), словенці, італійці, німці та інші народи.
До національних суперечностей додавалися й релігійні, оскільки в країні діяло кілька церковних конфесій — католицька, протестантська, православна, уніатська та інші. Територіальний устрій держави був сформований таким чином, щоб в одній адміністративній одиниці опинилися дві конкуруючі нації, одній із яких надавалися деякі політичні переваги (німці й чехи, українці й поляки, угорці й хорвати тощо).
Імператор Австрії одночасно був і королем Угорщини, правителем єдиних королівськоімператорських інститутів — військового відомства, іноземних справ і фінансів. Австрія та Угорщина мали свої парламенти й уряди, склад яких затверджувався імператором.
Франц Йосиф I
нім. Franz Joseph I. угор. I. Ferenc József чеськ. František Josef I.
Важливу роль у внутрішньому житті відігравала армія.
В імперії не існувало загального виборчого права.
У таких районах за чинним законодавством навчання в початкових школах і діловодство в місцевих органах самоврядування мали здійснюватися національними мовами. Проте
цього закону часто не дотримувалися, і повсюдно переважала німецька мова.
Економіку Австро-Угорщини в другій половині XIX — XX ст. характеризували слабкі темпи розвитку промисловості, відстале сільське господарство, нерівномірність економічного розвитку окремих регіонів, орієнтація на самозабезпечення.
Австро-Угорщина була середньорозвиненою аграрно-індустріальною країною. Більшість її населення займалася сільським і лісовим господарством (понад 11 млн осіб).
В Угорщині, Хорватії, Галичині, Трансильванії майже третина оброблюваної землі належала великим поміщикам.
В Австро-Угорщині відбувалися ті самі економічні процеси, що й в інших розвинених капіталістичних країнах.
На початку XX ст. багатонаціональна Австро-Угорська імперія зазнавала глибокої кризи через національні та робітничі рухи.
Метою національних рухів, що формувалися в другій половині XIX ст., було створення власних незалежних держав.
Рушійною силою в цьому процесі стала інтелігенція.
Цейрух очолювали культурно-освітні товариства «Національна ліга» (італійські землі), «Матице школьська» (чеські землі),«Матице словенська» (Словенія), «Народний дім» (Галичина) та інші. Зусиллями товариств засновувалися національні школи і літературні часописи.
У зовнішній політиці правлячі кола Австро-Угорщини орієнтувалися на союз із Німеччиною. Загарбницькі наміри були спрямовані на Балкани, де вони стикалися з інтересами Росії.
Домашня робота
Параграф 32, сторінка 191, завдання 4, 9.