Узагальнення і систематизація вивченого про ступені порівняння прикметників.

Про матеріал
Повторити та поглибити знання учнів про групи прикметників за значенням, забезпечити засвоєння знань, умінь і навичок про ступені порівняння прикметників, їх творення і правопис, формувати вміння утворювати вищий і найвищий ступені порівняння, навички правильного застосування прикметників в усному та писемному мовленні, розвивати зв’язне мовлення школярів, пам'ять, увагу, збагачувати словниковий запас слів учнів, виховувати естетичні почуття, глибоку пошану до людей.
Перегляд файлу

Урок української мови у 6 класі

ТЕМА. Узагальнення і систематизація вивченого про ступені порівняння прикметників.

Мета  уроку: - повторити та поглибити знання учнів про групи прикметників за значенням, забезпечити засвоєння знань, умінь і навичок про ступені порівняння прикметників, їх творення і правопис; 

- формувати вміння утворювати вищий і найвищий ступені порівняння, навички правильного застосування прикметників в усному та писемному мовленні; розвивати зв’язне мовлення школярів, пам'ять, увагу, збагачувати словниковий запас слів учнів;

- виховувати естетичні почуття, глибоку пошану до людей.

 

Тип уроку: комбінований.

 

Обладнання: підручник, дошка, дидактичний матеріал (картки із завданнями).

 

Методи  роботи:

  •  за типом пізнавальної діяльності: евристичний, пояснювально-ілюстративний, проблемний, частково-пошуковий;
  •   активні: практичний метод, робота з книгою, інтерактивний.

 

Форми роботи: індивідуальна, парна, фронтальна, групова.

 

Засоби роботи:

  • візуальні: смайлики, картки, «Хмара слів», «Дерево пізнання»;
  • словесні: бесіда, усні відповіді учнів.

 

Прийоми роботи: «Психологічна настанова» («До успіху»), гра-змагання «Хто швидше», лінгвістичне дослідження, гра «Ланцюжок», розподільний диктант, вправа «Коректор».

 

Цілі уроку.

Учні  повинні знати:

-  вищий  і  найвищий  ступені  порівняння прикметників;

- правопис прикметників  вищого  та найвищого  ступенів порівняння прикметників.

Учні  повинні вміти:

- утворювати    форми   вищого   та  найвищого   ступенів  порівняння якісних  прикметників;

- правильно писати прикметники  вищого  та найвищого  ступенів  порівняння;

- працювати  в парах, групах;

- правильно вживати прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння в усному та писемному мовленні.

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент.

1. Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми закріплюємо вивчене про ступені порівняння якісних прикметників. Відкрийте зошити, запишіть число, роботу.

2.Емоційна готовність до уроку: на полях ваших зошитів зобразьте той смайлик, який відповідає вашому настрою, з яким ви прийшли на урок.

Радість                  Байдужість                 Сум

3. Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів. Для того, щоб впоратися на уроці із завданнями, будьте старанними та уважними.

Девіз уроку:    «Не просто слухати, а чути.

                          Не просто дивитися, а бачити.

                          Не просто відповідати, а міркувати.

                          Дружно і плідно працювати».

ІІ. Оголошення теми, мети, епіграфу уроку.

  1. Робота з епіграфом,  записуємо в зошити.

                      До щему в серці, до терпкого солодкого щему

                                                       Я кохаю Вкраїну, омиту прозорим  дощем…

                                               Л.Забашта

2. Очікувані результати.

- Чого ви чекаєте від уроку?

- Чого хочете навчитися?

             ( Відповіді учні записують на окремих листочках)

ІІІ. Генерація знань учнів у ході виконання тренувальних вправ.

1). Мовознавчий диктант «Так» чи «Ні» (2б)

1. Прикметник – це самостійна частина мови, яка означає предмет і відповідає на питання Хто? чи Що?, так чи ні?     НІ

2. За значенням прикметники поділяються на якісні та відносні, так чи ні?  НІ

3. Якісні прикметники бувають повні й короткі, так чи ні?   ТАК

4. Ступені порівняння можна утворити від присвійних прикметників, так чи ні?     НІ

5. Існує вищий і найвищий ступені порівняння якісних прикметників, так чи ні?      ТАК

6. Вищий ступінь порівняння означає, що в якомусь предметі більше чи менше певної якості, ніж в іншому, так чи ні?   ТАК

7. Проста форма вищого ступеня порівняння твориться за допомогою суфіксів –Ш-, -ІШ-, так чи ні ?    ТАК

8. Складена форма найвищого ступеня порівняння твориться за допомогою слів НАЙБІЛЬШ, НАЙМЕНШ?    ТАК

9. Прикметник кращий – це складена форма вищого ступеня порівняння, так чи ні?   НІ

10. Прикметник найсвятіший – це проста форма найвищого ступеня порівняння, так чи ні?   ТАК

11. Слово САМИЙ утворює просту форму вищого ступеня порівняння прикметників, так чи ні?   НІ

12. Найвищий ступінь порівняння прикметників можна утворити за допомогою слів ЗА ВСІХ, НАД УСЕ, так чи ні?    ТАК

2). Робота в парах. (2б)

Від поданих слів утворити вищий ступінь порівняння прикметників, записати в одну колонку форми з суфіксом -ш-, а в другу — з суфіксом -іш-.

Далекий, широкий, дешевий, новий, старий, рідкий, гіркий, тонкий, товстий, гладкий, глибокий, мілкий, зелений, тихий, вигідний.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

3). Робота в парах. (2б)

Цікаві факти про Україну. «Хмара слів»

1).  Яка найдовша річка України? 

(Дніпро, довжина 2201 км, це 4 річка в Європі)

2).  Яка найвища вершина в Україні? 

(гора Говерла, її висота 2061 м над рівнем моря)

3). Який найбільший та найпотужніший у світі літак було збудовано в Україні?

(велетень Ан-225, також відомий як «Мрія», побудований у 1988 році на заводі імені Антонова)

4). Який найдовший у світі музичний інструмент?

(українська трембіта — це гуцульський духовий інструмент, що входить до Книги рекордів Гіннеса)

5). Яка головна  найкоротша  вулиця нашої країни?

(Хрещатик.  Її довжина становить лише 1,3 кілометра. Простягається вздовж сходів, що сполучають Володимирський узвіз та Набережне шосе (біля пам’ятника Хрещенню Русі)

6). Яку  найпопулярнішу новорічну пісню співають у всьому світі?

(мова йде про «Щедрик» Леонтовича – одну з найпопулярніших новорічних пісень)

7).  Який діяч української  культури має найбільшу кількість пам’ятників у світі?

(Тарас Шевченко. Українському Кобзареві встановлено 1384 пам’ятники по всіх куточках світу)

8). Яка найглибша у світі станція метро знаходиться у Києві?

(це «Арсенальна». Вона проходить під землею на глибині 105 м.)

4). Робота в групах. (6 б)

Відновіть прислів’я, поставивши якісні прикметники у потрібній формі, визначте ступінь порівняння.

 

Людина (міцна) за кремінь і (слаба) за муху.

 

У безмісячну ніч зірки (яскраві).

 

Воля (дорога) за життя.

 

Що (гірка) шкаралупа, тим (смачне) зерня.

 

(Солодкий) за все плід праці.

 

Чим (важко) діло, тим (висока) честь.

 

Проти нас нема в світі (дужого).

 

Коли люди до тебе добрі, то ти будь ще (до­брий).

 

Чужий хліб (легкий), але свій більш (ситний).

 

Правда (світла) за все.

 

З усієї рідні мати (рідна).

 

З усіх скарбів найбільш (цінним) є молодість.

ІV.  Підбиття підсумків уроку.

Рефлексія

  • Сьогодні я дізнався/лася…
  • Було цікаво…
  • Було складно…
  • Я зрозумів/ла, що…
  • Тепер я зможу…

Сьогодні на уроці ми з вами дізналися багато нової та цікавої інформації. Я вам бажаю, щоб кожного дня ви ставали розумнішими та мудрішими. Покладіть у зошити відповідну сигнальну  картку (як закріпив матеріал) .

V. Домашнє завдання.

Написати твір-етюд «Весна уже близько»,  використовуючи в тексті прикметники вищого та найвищого ступеня порівняння.

І наостанок….

І ТАКЕ БУВА

Знаєш, дідусю, а мій собака більш розумніший за сусіднього Рябка.

Дідусь посміхнувся:

- Можливо, він розумніший, а от ти, схоже, не дуже уважний на уроках української мови. (Світлана Кацалап)

Поясніть, чому дідусь зробив такий висновок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВІДКРИТИЙ УРОК

з української мови в 6 класі на тему:

«Узагальнення і систематизація вивченого про ступені порівняння прикметників»

 

 

 

 

 

 

                                                              Підготувала

учитель української мови

         та літератури

      Давиденко Ірина Борисівна

 

 

 

 

 

Бірки-2022

docx
Додано
13 серпня 2022
Переглядів
772
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку