Tемa: Узагальнення і систематизація знань з основних класів неорганічних сполук
Цілі: систематизувати знання з класифікації речовин і хімічних властивостей речовин різних класів.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань учнів.
Форма проведения: урок-гра, урок-подорож.
ХІД УРОКУ
І. Оголошення теми та цілей уроку .
ІІ. Подорож по станціях
1) Станція «Оксидна.;
2) станція «Кислотна»;
3) станція «Сіль»;
4) станція «Основна».
Але перед подорожуванням перевіряємо багаж, з яким вирушаємо.
Питання
1.Що називається оксидами? 2. Що називається кислотами?
3. Що називається солями? 4. Що називається основами?
Надошці написані чотири рядки хімічних формул (по три речовини в рядку).
Учні знаходять «третього зайвого»:
СаО P2О5 CuO
H2S04 Nа2S04 НСІ
NaOH Al(ОН)з NaCl
ВаСl2 НNОз AgNОз
У ч и т е л ь. Ми прибули на станцію «Оксиди».
1. Як класифікуються оксиди?
• За складом;
• за відношенням до води.
2. Як можна встановити, що СаО- основний оксид, а P2O5 - кислотний?
Ми подолали це завдання, а тепер в подорож. Усі мають квитки завдання.
Подорож триватиме 5 хв.
Діти виконують самостійну роботу за Карткам. Після її виконання учні здають роботу на окремому аркушу.
1 .З якими речовинами реагує СаО: H2O, НNОз, P2O5 NaOH?
2. З якими речовинами реагує SO3: H2O, Na2O, СO2, NaOH, Н2СОз?
Одержання оксидів. Як можна одержати оксиди?
1) Горіння:
Са + O2 → Са,О
2) Розкладання солей:
СаСОз → СаО + СO2 ↑
3) Розкладання нерозчинних основ:
2Fе(ОН)з →Fе2Оз +3H2O
Ми прибуваємо на станцію «Кислотна» .
1. Серед речовин, що написані на дошці, виберіть кислоти й визначте валентність кислотного залишку. (Завдання виконується біля дошки.),
2. Серед карток, що лежать на столі, виберіть картки з кислотами й назвіть їх .
• «Багаж» перевірено, подорожуємо далі. Ця подорож триватиме 5 хвилин.
Учні виконують самостійну роботу за картками.
З якими речовинами реагує H2SО4: H2O, Сu, ВаСI2, Zn(OH)2, Аl, СО2, СuО, NaCl?
Наступна станція «Сіль».
1. Заповнимо таблицю. Для цього розділимося на команди й проведемо естафету.
Завдання естафети: скласти формули солей і назвати їх. Формулу солі записати у відповідний квадрат.
|
HCI |
HNO3 |
H2SO4 |
H2CO3 |
H2S |
H3PO4 |
I Na |
|
|
|
|
|
|
II Ca |
|
|
|
|
|
|
III Al |
|
|
|
|
|
|
II Zn |
|
|
|
|
|
|
2. На столах у вас стоять реактиви:
а) У пробірках є розчини барій хлориду і натрій хлориду, Визначте, в якій пробірці міститься барій хлорид;
2NaCl + H2SO4 →NaSO4 + 2НСl
ВаСl2 + H2SO4 →BaSO4 ↓ + 2НСl
б) У пробірці є розчин натрій сульфату, а в другій пробірці - натрій карбонату. Визначте ці солі .
Na2SO4 + ВаСl2 → BaSO4↓+ 2NaCI
Na2СО3 + 2НСІ →2NaCI + H2 CO3
↓ ↓
H2O CO2 ↑
У про6ірці, де міститься натрійсульфат, випадає білий осад.
У пробірці з натрій карбонатом виділяється СО2 - вуглекислий газ. (Цю чаcтину уроку можна провести поваріантно.)
в) Одержати натрій хлорид всіма відомимц вам способами.
Продовжуємо подорож. Ми прибуваємо на станцію «Основна».
1. Визначте, в якій пробірці кислота, а вякій - основа. (Завдання виконується на демонстраційному столі.)
2. Як можнц одержати нерозчинну у воді основу?
І варіант
Маючи залізо, отримайте ферум(ІІI) гідроксид.
ІІ варіант
З якими з перелічених речовин реагуватиме натрій гідроксид? H2O, Al2O3, SO3, HNО3, СuО, Са(ОН)2,FеСlз, LiCl.
ІІІ варіант
Маючи алюміній, отримайте алюміній гідроксид .
. Продовжуємо подорож. (Учні виконують самостійну роботу за картками.)
На цьому наша подорож закінчилася.
Учитель робить аналіз, виставляє оцінки.
Домашнє завдання
Написати рівняння реакцій за схемами:
а) К → K2O→КОН → К2РО4
. Р→P2O5 →НзРО4 ∕
б) S → SO2 → Н2SОз → ZnSО3