Узагальнення і систематизація знань з теми «Прикметник»

Про матеріал
Повторити, систематизувати та поглибити знання учнів про прикметник як частину мови; навчати робити дослідження, лінгвістичний експеримент та сприяти розвитку аналітичного мислення; формувати вміння розпізнавати прикметники в мовленні, визначати рід, число та відмінки, з’ясовувати їх синтаксичну роль; розвивати комунікативні уміння, навички вживати прикметники в усному та писемному мовленні, сприяти збагаченню образного мислення шестикласників; удосконалювати навички роботи в групі; виховувати бажання бути справжнім товаришем.
Перегляд файлу

Тема уроку. Узагальнення і систематизація знань з теми «Прикметник»

 

Мета уроку. Повторити, систематизувати та поглибити знання учнів про прикметник як частину мови;

навчати робити дослідження, лінгвістичний експеримент та сприяти розвитку аналітичного мислення;

формувати вміння розпізнавати прикметники в мовленні, визначати рід, число та відмінки, з’ясовувати їх синтаксичну роль;

розвивати комунікативні уміння, навички вживати прикметники в усному та писемному мовленні, сприяти збагаченню образного мислення шестикласників;

удосконалювати навички роботи в групі;

виховувати бажання бути справжнім товаришем.

 

Предметні компетентності: спілкування державною мовою, природнича компетентність, інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитися, соціальні та громадянські компетентності, підприємливість, загальнокультурна компетентність, здоров’язбережувальна компетентність.

Наскрізні програмові лінії: «Екологічна безпека і сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність».

 

Методи, прийоми і форми: бесіда, ІКТ, «Мікрофон», робота в парах та групах,  учнівські повідомлення, «Незакінчене речення», виразне читання, творче конструювання.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, практичних умінь і навичок із використанням ІКТ

Форма проведення: інтегрований урок -  віртуальний квест.

Обладнання: комп’ютер, презентація, таблиця , картки з тестовими завданнями.

 

                                                                                 Дружба – то найдорожчий скарб.

 

ХІД УРОКУ

 

І  Організаційний момент.  (2 хвилини)

1 станція «Щирі побажання»

Учитель української мови:

пропонуємо почати нашу співпрацю з компліментів:

- Я бажаю тобі настрою….(якого?)

- Мені подобається коли ти…(який?)

- Я впевнений (на), що співпраця з тобою буде…(якою?)

1  слайд

 


 

 

2 станція «Старанна підготовка» (5 хвилини)

Учитель української мови:

Молоде покоління сьогодні проводить у соціальних мережах майже весь вільний час. Дівчата й хлопці там знайомляться та спілкуються. Але чи можна це взагалі назвати нормальним спілкування, коли ти не бачиш людину, не чуєш її голосу, не спостерігаєш за її жестами. Хтось може заперечити, що сьогодні багато хто спілкується через скайп, веб-камери. Але це також лише віддалено нагадує справжнє спілкування: людина вимушено посміхається, стримує емоції, намагається бути кимось іншим…Ми ж на уроці й спробуємо з'ясувати, який же друг справжній - віртуальний чи реальний?

 

Презентація  та захист учнями міні-проєктів (домашнє завдання)

2  слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель інформатики:

Давайте поглянемо на наші хмаринки компліментів, які підказують нам тему нашого уроку.

 

3  слайд

 

 

 

3 станція « Кмітливе рішення» (2 хвилини)

 

Учитель інформатики:

Увага на екран ! Розшифруйте тему уроку! (На екрані фото клавіатури для комп'ютера та напис):

4  слайд

 

ghbrvtnybr

прикметник

 

 

 

 

 

 

ІІ Оголошення теми та мети уроку 4 станція «Сміливі очікування» (3 хвилини)

Учитель української мови:

Інтерактивна вправа «Очікування».

Робота в групах. Прийом «Зернинка» (Кожній групі роздається паперова зернинка)

Учитель: На цій зернинці, використовуючи прикметники,  напишіть, яким ви хотіли б,  щоб був наш урок. А ми потім ці зернинки «посадимо» і в кінці уроку подивимося, чи проросли вони (діти пишуть на зернинках свої очікування і прикріплюють на дошці

5  слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель української мови:

Ми теж хочемо висловити свої очікування від уроку:

ви повинні повторити, систематизувати та поглибити знання про прикметник як частину мови, а також продемонструвати свої комп’ютерні вміння.

Отже, працюймо уважно, натхненно і зосереджено!

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

5 станція «Проїзний квиток» (2 хвилини)  6  слайд

Учитель української мови:

Ми запрошуємо вас до співпраці. Вирушаймо  у  віртуальний квест  до країни прикметників!

Поки ми в дорозі , прослухайте корисну  інформацію. Символом вашого успіху на уроці  буде  « Проїзний квиток» , у якому ви  оцінюватимете  свою  діяльність  на уроці . Сподіваюсь , що ви всі  досягнете найкращих результатів і комфортно  себе почуватимете  під час мовних зупинок .

Оцінюйте свою роботу, користуючись таблицею. (7 слайд   )

3 б - виконую усі завдання правильно. Відповідаю, надаю допомогу іншим.

2 б – допустив 1  помилку. Необхідна підтримка.

1  б  - 2 і більше  помилок. Потребую допомоги

 

ІV. Актуалізація опорних знань.

 

6 станція «Взаємна допомога»(10 хвилин)

Учитель української мови:

Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про прикметник. Для цього  складемо історію про цю частину мови (Сторітелінг)

Учитель інформатики:

У вас на робочому столі є заготовки шаблонів презентації та файли, кожен з вас створить по одному слайду, який містить текстову та графічну інформацію, що дає відповідь на поставлене питання. Давайте спробуємо створити колективну розповідь про прикметкник.  Поїхали!

 

Отже, залишимо собі сувенір – мовне портфоліо прикметника, який будемо дописувати протягом уроку.

 

8  слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9  слайд

 

Руханка фізкультхвилинка (1 хвилина)

https://www.youtube.com/watch?v=dTM-2i7nlzc

 

 

10 слайд

7 станція «Творча праця» (5 хвилин)

Учитель української мови:

Казка про горобчика

https://www.youtube.com/watch?v=3XRL6U43yJY

 

8 станція « Розумна    довіра»  (5 хвилини)

Учитель інформатики:

Давайте зіграємо! Гра називається «Вірю-не вірю». Реєструємось та відповідаємо, усі питання стосуються прикметника, як частини мови.

https://quizizz.com/admin/quiz/5e2f5767264cfe001bcc81b5/-

 

 

1. Прикметник - це частина мови, що виражає ознаку предмета+

2. У реченні прикметник найчастіше виступає лише означенням -

3. За значенням прикметники поділяються на:  якісні - відносні   -

4. Прикметники  велика, солодкий, гарячі належать до якісних+

5. Прикметники  сестрин, вчителів, мамин   -відносні-

6. Лише якісні прикметники утворюють форми ступенів порівняння.+

7. Дерев’яний будинок, залізні двері - це  відносні прикметники +

8. Найбільш спокійний, спокійніший від усіх - складена форма найвищого ступеня порівняння +

10. Годен,  ясен, зелен - це  короткі форми прикметників +

11 слайд

 

 

 

 

(Перевірка)

 

 

 

 

9 станція «Разом веселіше» (2 хвилини)

Робота групах. Гра «Мовне доміно».

Учитель української мови:

- Доміно у нас незвичайне- у вигляді метеликів. На лівому крилі кожного метелика- граматичні ознаки прикметника, на лівому- відповідь-прикметник. Завдання: потрібно знайти того метелика, на правому крилі якого знаходиться відповідь. Гра починається з метелика, на тулубі якого написана цифра 1.

Матеріал для гри:

11 слайд

 

 

Робота в парах.10 станція «Дружня підтримка». Вправа з ключем

 (2 хвилини)

Учитель української мови:

Вправа з ключем. Записати слова в дві колонки , у першу- прикметники, що пишуться разом, у другу ті, що пишуться через дефіс.

 

Давньо(грецький), дизель(моторний), урано(добувний), озерно(лісовий), жовто(дзьобий) , блакитно(червоний), електро(силовий), радий(радісінький), електронно(обчислювальний)

 

дизель-моторний

уранодобувний,                             озерно-лісовий

жовтодзьобий                                 блакитно-червоний

електросиловий                              радий-радісінький

                                                          електронно-обчислювальний

 

Ключ. Підкресліть перші літери і прочитайте оцінку нашої роботи. 12  слайд

 

 

11 станція «Успішні результати» (2 хвилини)

Учитель української мови:

-  Усвідомлення учнями ситуації досягнення мети;

(на квітці діти записують свої досягнення на уроці, прикріплюємо квітку до насінинки, яку «посадили» на початку уроку) .

Висновок.  Працюючи дружно та згуртовано, ми виконали всі завдання, і наша квіточка виросла такою гарною. Отже, справжні лише ті друзі, які поряд із вами в житті, які підтримують у складних ситуаціях, які, тільки глянувши  на вас, розуміють, що щось сталося. І зовсім не друзі ті, хто надсилає привітання на свята та питає раз на тиждень про  справи на вашій сторінці!

     Тож, на мою думку, спілкування в Інтернеті не може замінити справжнього, і не слід витісняти реальне заради штучного віртуального світу.  Я вважаю, що смайлик ніколи не стане справжньою посмішкою друга, а ті емоції, які можна отримати від  живого спілкування, ніколи не отримаєш у мережі!

-  Відчуття успіху;

13  слайд

Квітка -  підкріплення позитивної мотивації.

 

V. Підсумок.  ( 2 хв.) 14  слайд

 

1. Рефлексія . «Мікрофон».

*  На уроці я навчився…

* Я дізналася, що…

* Які види роботи на уроці вам сподобались?

* Чи поділитесь ви з батьками своїми враженнями від уроку

2. Оцінювання (перевірка правильності та об’єктивності заповнення учнями «проїзних квитків»

 

VІ Домашнє завдання. 1. Проект  « Фразеологічний словник». Виписати  5  фразеологізмів   з прикметниками , пояснити їх значення, намалювати до них малюнки.( індивідуальні  завдання ) .

2. Розподілити прикметники за розрядами: якісні, відносні, присвійні.

https://learningapps.org/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вправа з ключем. Записати слова в дві колонк , у першу- прикметники, що пишуться разом, у другу ті, що пишуться через дефіс.

Давньо(грецький), дизель(моторний), урано(добувний), озерно(лісовий), жовто(дзьобий) , блакитно(червоний), електро(силовий), радий(радісінький), електронно(обчислювальний)

дизель-моторний

уранодобувний,                             озерно-лісовий

жовтодзьобий                                 блакитно-червоний

електросиловий                              радий-радісінький

електронно-обчислювальний

 

Вірю-не вірю

 

1. Прикметник - це частина мови, що виражає ознаку предмета+

2. У реченні прикметник найчастіше виступає лише означенням -

3. За значенням прикметники поділяються на:  якісні - відносні   -

4. Прикметники  велика, солодкий, гарячі належать до якісних+

5. Прикметники  сестрин, вчителів, мамин   -відносні-

6. Лише якісні прикметники утворюють форми ступенів порівняння.+

7. Дерев’яний будинок, залізні двері - це  відносні прикметники +

8. Найбільш спокійний, спокійніший від усіх - складена форма найвищого ступеня порівняння +

10. Годен,  ясен, зелен - це  короткі форми прикметників +

 

 

 

 

МОРФОЛОГІЧНИЙ РОЗБІР ПРИКМЕТНИКІВ

 

1. Запишіть слово. Визначте частину мови цього слова.

 

2. Знайдіть початкову форму (називний відмінок однини чоловічого роду).

 

3. Визначте розряд за значенням: якісний, відносний чи присвійний; ступінь порівняння (для якісних).

 

4. Визначте морфологічні ознаки: рід, число, відмінок.

 

5. Визначте групу (тверда, м'яка чи мішана).

 

6. Визначте форму (повна чи коротка).

 

7. Знайдіть спосіб творення.

 

8. Розберіться у правописі слова (як воно пишеться).

 

Гра «Доміно»

Привіт   !!!                       коротка форма прикметника

Зелен                        якісний прикметник жіночого роду  в давальному відмінку

Красивій                відносний прикметник чоловічого  роду в орудному відмінку

дерев'яним        прикметник жіночого роду в називному відмінку повної

                                    нестягненої форми

ясная                         присвійний прикметник чоловічого  роду   в родовому відмінку

батькового                Вітаю! Ви розумнички!!!

 

Привіт                      коротка форма прикметника

 

Зелен                          якісний прикметник жіночого роду

                                    в давальному відмінку

 

Красивій                     відносний прикметник чоловічого

                                     роду в орудному відмінку

 

дерев'яним                прикметник жіночого роду в називному

                                    відмінку повної нестягненої форми

ясная                         присвійний прикметник чоловічого                                    роду                             в родовому відмінку

батькового                  Вітаю! Ви розумнички!!!

 

 

 

 

 

 

Головна

docx
Додав(-ла)
Кіріяк Леніна
Додано
17 лютого 2020
Переглядів
945
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку