«Узагальнення та систематизація вивченого з розділу «Дієслово»

Про матеріал
«Узагальнення та систематизація вивченого з розділу «Дієслово» Мета: систематизувати і узагальнити здобуті учнями знання про дієслово як частину мови та його правопис; навчити застосовувати засвоєний теоретичний матеріал на практиці; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, культуру усного й писемного мовлення; виховувати організованість, дисциплінованість, викликати бажання вивчати українську мову.
Перегляд файлу

Похожее изображениеЧумаківська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Томаківської селищної ради Дніпропетровської області

 

 

 

Урок української мови

у 7 класі

Подорож у країну

Дієслово

 

Узагальнення та систематизація

вивченого з розділу «Дієслово»

 

 

 

 

 

Підготувала:

вчитель української мови і літератури

Соболь Інна Олександрівна

 

 

 

 

 

 

 

 

2018 р.

Тема: «Узагальнення та систематизація вивченого з розділу «Дієслово»

Мета: систематизувати і узагальнити здобуті учнями знання про дієслово як частину мови та його правопис; навчити застосовувати засвоєний теоретичний матеріал на практиці; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, культуру усного й писемного мовлення; виховувати організованість, дисциплінованість, викликати бажання вивчати українську мову.

Обладнання: ілюстрації, схема маршруту, назви зупинок, мультимедійна презентація підручник.     

Тип уроку: систематизація і узагальнення знань.

Форма проведення: урок – подорож.

Клас об’єднаний дві у  групи.

Хід уроку

I. Організаційна частина

II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. На сьогоднішньому уроці ми з вами будемо подорожувати. Країна, в яку ми вирушимо незвичайна, але дуже знайома вам. Має  дивну назву Дієслово. І у цій країні є безліч проблем, які ми з вами будемо намагатися вирішити на своєму уроці.

Діти, а що вам відомо про дієслово? (частина мови)

Частина мови, про яку ми сьогодні говоритимемо, посідає друге місце після іменника за частотою вживання.

А у країні, яка має таку саму назву хочете побувати?

Тож вперед!

Країна Дієслово залишила нам конверта зі схемою нашої подорожі.

Для того, щоб розпочати нашу подорож нам потрібно записати всі дієслова із прослуханого вірша.

  1. Зупинка  « Дієслівна»

Дієслово – слово діє

Ходить, робить, носить, сіє,

Слово плаче і радіє,

Усміхається і мріє.

Дієслово – слово діє:

Вірить, любить і жаліє,

Не злословить, не лукавить,

Серце ближнього не ранить.

Дієслово – слово діє:

Народилось і зоріє,

Розвивається і квітне,

Слово любе, слово рідне!

                      Л.Лужецька

   А тепер перевіримо, які ви були уважні. Якщо виписали усі дієслова, то рушаймо далі.

Свою країну творять люди самі.

2.Зупинка «Країна»

Дані слова розподілити за формами дієслова.

Творити                                                неозначена форма

Творю                                                   особова форма

Створено                                              безособова форма на –но, -то

Створений                                            дієприкметник

Створивши                                           дієприслівник

Перша проблема цієї країни-це сміття. Нам з вами потрібно навести лад.

3.Зупинка «Сміттєзвалище».

Потрібно визначити вид дієслова

Дієслова доконаного виду                    Дієслова недоконаного виду

   прибрати                                                             бруднити

   змести                                                                  кидати

   зібрати                                                                 смітити

   розсортувати                                                       ламати

   полюбити                                                             псувати

   допомогти                                                            нищити

   порадити                                                              палити

Для життя і здоров’я на будь - якій  країні потрібне чисте, насичене киснем повітря. Чи є  сміття причиною забруднення повітря? Що потрібно робити, щоб дихати чистим повітрям? Наступна наша зупинка має назву «Повітря».

Вам потрібно визначити час дієслів.

  4.Зупинка «Повітря ».

1. Повітря і не видно, і не чути.
Але без нього нам не обійтись.
Не можна ні хвилиночки пробути.
Ось ти навколо себе подивись.

Все дихає: листочок і травичка,
Метелик, що над квіткою летить.
І дише рибка й рак, і дише річка...
Повітря треба кожному, щоб жить.

А он несуть вітри хмаринку білу,
Щоб дощик на поля й ліси пролить.
А он у небо пташка полетіла,
А без повітря як вона злетить?

Повітря — це велике диво, діти.
І все життя — це казка чарівна.
І кожній миті треба нам радіти,
Земля казкова і у нас одна.

(Надія Красоткіна)

  1. Після дощу повітря можна пити,
    Воно пахуче, чисте і густе…
    Приємно навіть просто походити,
    І всі ми добре знаємо про те,
    Що в час такий і радісно, і тихо,
    І затишно на серці й на душі.
    В природі спокій і заснуло лихо,
    Десь по дорозі з сумом ідучи.
    Розлився спокій горами й полями
    І думка горнеться спокійна і ясна.
    Земля умита щастям і дощами,
    І добрістю аж променить вона.
    І так приємно в час такий пройтися,
    Та спокій увібрати у серця.
    Тихесенько шумить осіннє листя,
    А думи вічні… Їм нема кінця…

( Надія Красоткіна)

5. Зупинка «Вода».

У жителів планети «Дієслово» проблеми із питною водою. Для того, щоб їм допомогти, нам потрібно правильно визначити способи дієслів.

Воду вважають джерелом усього живого.

Якби жителі раціонально використовували воду, то ніколи б не було проблем із питною водою.

Шановні жителі країни «Дієслово», бережіть воду!

А що іще потрібно для комфортного життя у країні? (тепло)

6. Зупинка «Енергія»

Наступна наша зупинка має назву «Енергія». Вам потрібно написати до якої дієвідміни відносяться подані дієслова.

Освітлювати, клеїти, зігрівати, витрачати, вчитися, споживати, бачити, економити, утеплювати, берегти.

7. Зупинка «Здоров’я»

Переходимо до зупинки, яка має назву «Здоров’я».  Здоров’я — це найвище благо, дароване людині природою. Без нього життя не може бути повноцінним  і щасливим. Тож давайте допоможемо жителям «Дієслова» бути здоровими людьми.

Вам потрібно утворити дієслова різними способами

Мити, берегти, читати (префіксальний спосіб).

Сміх, молодий,охолодити(суфіксальний спосіб).

Кров, червоний,двоє (префіксально-суфіксальний спосіб).

 

 

Із одним утвореним дієсловом складіть речення

Що ж означає слово «дружба» в науковій літературі?

Дружба (за тлумачним словником) – це стосунки між людьми, в основі яких знаходиться взаємна прихильність, відданість, товариська солідарність, духовна близькість, спільність інтересів, приязнь, дружність.

Щоб країна Дієслово процвітала, вам потрібно розповісти її жителям про дружбу.

8. Зупинка «Дружба».

Скласти твір-мініатюру за початком (Щастить тій людині…), використавши в реченнях безособові дієслова.

Наша подорож країною Дієслово добігає до кінця. Ви допомогли її жителям стати кращими,навчили берегти свою землю. Також ви повторили вивчене про частину мови дієслово. І остання наша зупинка називається «Знання». Узагальнимо все, що повторили .

9.Зупинка «Знання»

Випишіть дієслова та розберіть їх як частину мови..

1 група учнів.

  Найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до життя викликає в нас природа.

2 група учнів.

 Шепіт голубої води, зелених дібров, спів пташок, запах квітів – усе це дороге серцю і ні з чим його не можливо зрівняти, забути. 

IІІ. Підсумок уроку

Учитель. Сьогодні ви добре підготувались і працювали на уроці, успішно пройшли всі зупинки,  сподіваюся, що цей урок допоміг  вам систематизувати всі знання з теми «Дієслово», і ви добре впораєтеся з контрольною роботою.

ІV. Домашнє завдання (диференційовано)

1. Повторити теоретичний матеріал з розділу.

2.Виконати тестові завдання с.64-65.

3.Скласти і записати казку про дієслово.

 

Завантаження...
doc
Додано
1 червня 2020
Переглядів
335
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку