9 клас
Тема уроку! Узагальнення та систематизація знань з теми «Вуглеводні»
навчальна
Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів про фізичні і хімічні властивості вуглеводів, їх застосування, показати зв'язок вивченої теми з життям, стимулювати пізнавальну активність учнів, розвивати пізнавальний інтерес і креативне мислення учнів, формувати вміння колективно працювати, вирішувати проблемні завдання.
Виховна: виховувати ініціативність, сприяти творчій діяльності учнів.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
Форми роботи: хімічний турнір.
Обладнання: моделі молекул, картки із завданнями.
Девіз: «Просто знати- це не все. Знання потрібно використовувати.» Гете
Хід уроку
1. Організаційний етап.
2. Мотивація навчальної діяльності.
Як ми думаємо використати отриманні знання.
ТУРНІР «ВСЕ ПРО ВУГЛЕВОДНІ»
2 команди. Назви команд, захистити чому.
Розминка
1. Відомо, що метал запаху немає, чому ми чуємо все-таки запах?
2. Чи можна змити нафтову пляму водою?
3. Який вуглеводень використовують для дозрівання плодів?
4. Чому не можна заводити автомобіль в закритому гаражі?
5. Який вуглеводень є незамінним помічником зварювальників?
6. Чи можна з пластикових пляшок отримати бензин як?
2)Бліц турнір
1) Що таке гомологи?
2) Загальна формула алканів, алкенів, алкінів?
3) Яку формулу має представник гомологічного ряду алкінів?
4) Які речовини можна отримати з попутнього нафтового газу?
5) Що таке крекінг нафтопродуктів?
6) Продукти коксування кам’яного вугілля?
7) Чи є у природі ненасичені вуглеводи?
8) Які властисвості є подібні і які відмінні для насичених і ненасичених вуглеводнів?
3) Нумо, математики.
Обчисліть, де масова частка Карбону більша: а) у пропані чи пропені
б) у бутані чи пропані?
4) Кросворд
|
1 |
|
|
|
|
||||
2 |
|
|
|
|
|
||||
|
3 |
|
|
|
|||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|||
|
5 |
|
|
|
|
||||
|
6 |
|
|
|
|
|
|||
7 |
|
|
|
|
|
|
|||
|
8 |
|
|
|
|
|
|||
1) Найпростіший представник насичених вуглеводнів (метан)
2) Речовина подібна за складом але інша ха будовою (ізомер)
3) Перший представник ряду алкенів (етен)
4) Термічний розклад складних органічних речовин на прості (крекінг)
5) Загальна назва насиченого вуглеводню (алкан)
6) Насичений вуглеводень, який має три ізомери (пентан)
7) Атом або група атомів, що мають нейтральний заряд і неспарений електрон (радикал)
8) Алкін з трьома атомами С (пропін)
5) Впізнай мене
Згрупуйте сполуки по гомологічних рядах
C5H12 C6H10 C10H20 C6H14 C2H2 C4H8 C8H18 C9H16 C4H10 C7H12 C2H4 C6H12
6. Конструктор
Зробіть з кульок і стриженьки молекули
Перша команда – етену
Друга команда – етину
7. Правда – неправда
1. Паризькі модельєри пропонують шанувальникам екологічні сукні з деревини: сосни, бука, дуба. (так)
2. З нафти і кухонної солі вчені навчилися виготовляти дощові плащі, скатертини, тару. (так)
3. Винайдено лікувальну синтетичну тканину яка має властивості вилікувати такі хвороби як кір, пневмонію, грип. (ні)
4. Винайдено пляшки і іншу посуду яку можна їсти разом з харчовими продуктами. (ні)
8. Чомучки ?
1. Чому органічних сполук більше ніж неорганічних?
2. Чому молекула метану має тетраедричну форму?
3. Чому етин використовують для зварювання металів?
4. Чому нафта кипить при інтервалі t*?
10) Трохи позадачимо.
Сторінка 119 2р. (8)
11) Знайди помилку.
1) Найміцнішим є потрійний зв'язок (-)
2) Всі вуглеводні при спалюванні утворюють (+)
3) Алкани вступають в реакції приєднання (-)
4) Алкени вступають в реакції заміщення (-)
5) Нафта – це речовина чорного кольору (+)
6) Перегонка нафти – це фізичний процес (+)
7) Крекінг нафтопродуктів – хімічний процес (+)
12) Що трапилося?
1. Запалив сірник і хотів поглянути, скільки бензину в баці?
13) Хімічний зоопарк
Назви тварин які відповідають символічним образом гомологічних рядів вуглеводнів.
Визначте яка тварина, якому?
Мартин, овен, пелікан, крокодил, баран, пінгвін.
14) Підсумки уроку .
15) Д.З
.