1
Урок з української мови
у 4-А класі
Підготувала і провела
Вчитель Петренко
Олена Анатоліївна
м. Лозова
Тема. Закріплення вивченого про прислівник
Мета:
Обладнання: алгоритм, "чарівна"торбинка, прислів’я, картки для заохочування.
Хід уроку
I. Організація класу.
- Сідайте, діти!
На уроці зустрілися ми знову.
Про нашу мову чарівну
Поведемо розмову.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми та мети уроку.
Щоб переконатися, як ми засвоїли цю складну тему, ми сьогодні закріпимо вивчене про прислівник.
Девіз.
А допоможе закріпити взаємозв’язана система правил про прислівник, тобто алгоритм.
III. Хвилинка каліграфії.
ь
Сьогодні Великдень відзначають скрізь.
-А що ви знаєте про Великдень?
-А чи є в реченні та частина мови, яку ми сьогодні будемо закріплювати?
Розбір прислівників сьогодні, скрізь.
Це загальне ознайомлення.
Що означає або виражає прислівник? /алгоритм/
IV. Робота над темою.
1. Усні вправи за алгоритмом
Добір прислівників
2. Вибірково - розподільна вправа.
Як? Де? Куди? Коли?
Вперед, добре, гарно ,вгорі, вліво, швидко, внизу,вчора, тут, там,
сьогодні, завтра.
Висновок за алгоритмом.
-З якою частиною мови зв’язаний прислівник?
3. Гра "Чарівна торбинка "
Котилася торба з високого горба,
А в тій торбі хліб – паляниця,
Кому доведеться, той буде трудиться.
4. Робота з прислів’ями.
як?
х
Чесне діло роби сміло.
як? де?
х х
Високо літав, а низько сів.
Висновок за алгоритмом.
-А тепер ускладнюємо завдання.
5. Дібрати до дієслів прислівники
Перевірка.
6. Фізкультхвилинка
V. Закріплення та систематизація знань.
-А ще складніше завдання.
1. Замініть словосполучення дієсловом в неозначеній формі з прислівником.
Швидка допомога - допомагати швидко.
Сумлінне навчання - навчатися сумлінно.
Весела розмова - розмовляти весело.
Уважний слухач - слухати уважно.
Весняне сонечко пригріває тепло.
(Розібрати за членами речення , частинами мови, за словосполученням)
2. Творче завдання за групами.
Гр. А
ліс, попереду, темний, виднівся, стрічкою, ззаду, вилася, синьою, річка.
Гр. Б
Учні виконали класну роботу… .
... подумай, ... відповідай.
Слова для довідок: праворуч, охайно, влітку, спочатку,потім.
Учні читають утворені речення . Називають прислівники.
3. Завдання підвищеної складності.
Робота за алгоритмом.
- Чим прислівник відрізняється від інших частин мови?
-Виділимо у прислівниках суфікси.
Весело, вгорі, дуже. Висновок за алгоритмом.
4. Лінгвістична гра.
- Доберіть до прислівників-антоніми.
Більш –(менш)... ,так –(сяк)... ,туди –(сюди)... ,тут –(там)....
Синоніми
Тишком-...(нишком), часто -.... (густо).
(Випереджувальне вивчення – зв'язок з матеріалом, який вивчається у 6 класі)
Підсумок
-Прокоментуйте алгоритм.
Прислівник як частина мови.
виражає
ознаку дії пояснює місце і час дії
Як? відповідає на ? Де? Куди? Коли?
зв’язується
(з дієсловами)
в реченні буває
… … …
Змінна чи незмінна частина мови?
VI. Підсумок уроку
- Чи навчились ми розрізняти прислівник серед частин мови?
- Встановлювати зв’язок з дієсловом?
- Добирати у мовленні синоніми та антоніми?
- Чи запам’ятали особливості будови?
Що дав вам цей урок?
дізнався
навчився
Я допоміг
навчив
дякую
Картки - подяки.