Узагальнення вивченого з розділу «Будова слова. Орфографія»

Про матеріал
Тема: Узагальнення вивченого з розділу «Будова слова. Орфографія» Мета: Повторити, закріпити, узагальнити з даного розділу, розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення, пам'ять, увагу, вміння розрізняти спільнокореневі слова, розбирати слова за будовою; виховати почуття любові та поваги до рідного слова. Тип уроку: повторення, узагальнення, систематизація знань.
Перегляд файлу

УРОК У П’ЯТОМУ КЛАСІ

 

Тема: Узагальнення вивченого з розділу «Будова слова. Орфографія»

Мета: Повторити, закріпити, узагальнити з даного розділу,

розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення, пам'ять, увагу,

вміння розрізняти спільнокореневі слова, розбирати слова

за будовою;

 виховати почуття любові та поваги до рідного слова.

Тип уроку: повторення, узагальнення, систематизація знань.

 

Вивчайте, любіть, свою мову,

 як рідну Вітчизну любіть.

В.Сосюра

 

Хід уроку:

 

І. Оголошення теми й мети.

ІІ. Мотивація знань

Екскурсія до відомого розділу «Будова слова. Орфографія». Аналіз опорних знань, умінь і навичок.

Бліц – опитування.

 1) Назвіть значущі частини слова (морфеми).

 2) Яка частина слова називається основою?

 3) За допомогою якої морфеми змінюється форма слова?

 4) Чому слова називаються спільнокореневими? Як вони утворюються?

 5) Послідовність розбору слова за будовою.

 

 

ІІІ. Узагальнення та систематизація знань

1. Відгадування мовознавчої шаради.

• Іменник – ІІ відміна. ж.р. одн. Н.в., що становить собою назву нашої країни, утворити прикметник ж.р. одн. Н.в.

Українська

• Слово – відповідник російському слову «язык»

мова

• Іменник с.р. в одн. Н.в., що називає предмет, яким можна пускати сонячні зайчики.

дзеркало

• Від іменника народ утворити прикметник ж.р. Р.в.

народної

• Іменник є народною назвою внутрішньої частини кавуна у Р.в.

душі

• Українська мова – дзеркало народної душі

а) до слова українська підібрати спільнокореневі слова;

б) слово «народної» розібрати за будовою;

в) розібрати речення за частинами мови.

 

2. Робота з текстом.

Визначити тему. Виписати тільки ті слова, які складаються лише із закінчення та кореня.

Історія живе в нашій мові, в пісні. Слово нам доносить із глибини століть  пристрасті, радості, сподіванки й горе наших предків. Мова – це душа народу.

 

3. До поданих слів дописати відповідні префікси, пояснити орфограми.

Звучний – буззвучний;

ділити – приділити, розділити;

сміятися – розсміятися;

питати – розпитати, спитати;

в'язати – прив'язати;

білий – пре білий;

кидати – скидати, розкидати;

бити – збити, розбити.

 

4. Тестові завдання

1) Указати рядок, де є тільки форми слова

А) дихати, дихання, дихальний;

Б) єдиний, єднати, єднання;

В) єдиний, єдиного, єдиному.

2) Виділити слово із суфіксом

А) пребілий;

Б) білий;

В) біленький.

3) Виділити префікс і суфікс

А) мудрий;

Б) премудрий;

В) премудрість.

4) Яке слово відповідає схемі                                                  ^

А) школа

Б) тихий

В) шкільний

5) Слово с нульовим закінченням

А) сніг;

Б) снігу;

В) снігом.

6) Виділити префікс «пре»

А) Пр_бережний

Б) Пр_бідний

В) Пр_річковий

 


ІV. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

  • Урок зацікавив мене тим…
  • Змусило замислитись…
  • Навело на роздум…

 

 

 

 

 

 

V. Д/З:

1. Написати міні-твір про домашнього улюбленця

2. У словах виділити префікси і суфікси

docx
Додано
7 лютого 2019
Переглядів
3099
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку