Урок №
ТЕМА. Узагальнення й систематизація вивченого про числівник. Урок-програма радіопередач.
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів із теми «Числівник»; розвивати вміння аналізувати мовний матеріал; перевірити рівень навчальних досягнень із даної теми; розвивати творчі здібності школярів; виховувати любов до краси рідної мови, її мовних скарбів, наполегливість у навчанні, почуття дружби.
Обладнання: таблиця радіопередач; радіофорд, картки із завданнями.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Інтерактивні методи: робота в групах, «Мікрофон», розв'язування радіофорду.
Форма проведення: програма радіопередач.
ХІД УРОКУ
Зібратися разом – це початок.
Триматися разом – це прогрес.
Працювати разом – це успіх.
Генрі Форд
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
(Демонстрація таблиці з написом.)
08.55 у гостях у числівника
09.05 гість у студії
09.07 подорож у часі
09.10 поштова скринька
09.15 між іншим
09.20 фізкультхвилинка
09.22 один за всіх, всі за одного
09.27 театр перед мікрофоном
09.30 народ скаже, як зав`яже
09.35 найрозумніший
09.40 навчання вдома
IV. Узагальнення й систематизація вивченого
1.«Коло запитань».
Клоуз- тести
Відповіді
Гість у студії. Відеоурок Авраменка Експрес-урок – Час
Запишіть правильно числівники на позначення часу:
12.30; 8.45; 2.50; 23.55; 10.15; 19.00
Відгадайте загадки.
Сімсот соколят на одній подушці сплять. (Соняшник)
Шість ніг,дві голови, один хвіст, четверо очей, два носи. (Вершник на коні)
Два брати, обидва Кіндрати, через дорогу живуть, один одного не бачать. (Очі)
П`ять, п`ятнадцять, без двох двадцять, семеро, троє, ще малих двоє. Скільки всіх? (п`ятдесят)
В родині п’ятеро братів. Кожен з них має сестру. Скільки дітей у цій родині? (шість)
Уяви, що ти капітан корабля. На кораблі 25 матросів, кожному з них по 25 років. Курс на Одесу. Швидкість корабля — 45 кілометрів на годину. Відстань до порту призначення — 200 кілометрів. Скільки років капітану?(стільки ж, скільки і тобі)
Один із числівників розібрати як частину мови
Вибрати й записати тільки цифри потрібних речень: у першу колонку з кількісними числівниками, у другу з порядковими.
Перевірку роботи здійснити за зразком
Кількікількісні |
порядкові |
1; 2; 41,2,4,6,8,9 |
3; 5; 73,5,7 |
6.Фізкультхвилинка
Якщо я називаю простий числівник, ви підводите руки вгору; складний - розводите в сторони; складений витягуєте вперед.
Три, сорок чотири, сім, двадцять пять, сімсот, п’ятий, сто три, шістдесят, багато, чотирнадцять, перший, чотириста тридцять один .
7. Один за всіх і всі за одного
Виконання ланцюгових тестів
1. Числівником є слово
А) сімка Б) семеро В) сімдесятиліття Г) семиповерховий
2. За значенням і граматичними ознаками цей числівник належить до
А) кількісних Б) порядкових
3. Числівники цього розряду
А) змінюються за родами, числами і відмінками
Б) змінюються за відмінками
4. Такі ж особливості змінювання має і числівник
А) шостий Б) сто сороковий
В) п’ятдесят вісім Г) дві тисячі чотириста другий
5. Цей числівник за будовою є
А) простий Б) складний В) складений
6. Таким же за будовою є і числівник
А) дев’яносто
Б) одна третя
В) одинадцятеро
Г) двохсотий
7. Цей числівник є
А) цілим числом
Б) дробовим
В) збірним
8. Укажіть особливість відмінювання таких числівників
А) чисельник відмінюється як ціле число, знаменник – як прикметник
Б) відмінюються обидві частини, які у всіх відмінках пишуться разом
В) у всіх відмінках, крім називного і знахідного, мають закінчення –а
9. Інші особливості відмінювання має числівник
А) дванадцять
Б) дві п’яті
10. У реченні Дівчинка придбала канцелярського приладдя на ... гривень він виступає
А)підметом
Б)додатком
В)означенням
Г)обставиною
11. Таку ж синтаксичну роль виконує і числівник у реченні
А) Літературний вечір розпочнеться о вісімнадцятій годині.
Б) У спортивних змаганнях брали участь учні п’ятих класів.
В) Сім – щасливе число.
Г) Суботнього вечора ми переглядали телепередачу «П’ять копійок».
12. Цей числівник має такі характеристики
А) кількісний, ціле число, простий, місцевий відмінок
Б) порядковий, простий, давальний відмінок, жіночий рід, однина
В) кількісний, ціле число, простий, давальний відмінок
Г) порядковий, простий, місцевий відмінок, жіночий рід, однина
ВІДПОВІДІ:
1) Б 4) В 7) Б 10) Г
2) А 5) В 8) А 11) А
3) Б 6) Б 9) А 12) Г
8.Театр перед мікрофоном
(Учні читають за ролями гуморески, у тексті яких є числівник)
9. Народ скаже, як зав`яже
Пояснити зміст фразеологічних зворотів, назвати числівники в них. З одним скласти речення.
10.Найрозумніший
Виконання тестових завдань(взаємоперевірка)
А п'ятдесяти двох
Б дев'яноста сьома
В на сімдесяти шести
Г двадцятьма чотирьома
Д дев'ятьомастами сорока
А сімдесяти трьох
Б п'ятьохсот сорока
В двадцяти двум
Г шестистами десятьма
Д трьохстам дев'яноста
А ста сімдесяти чотирьом
Б ста семидесяти чотирьох
В ста сімдесятьома чотирьома
Г стома сімдесятьма чотирма
Д (у)стах сімдесятьох чотирьох
4.Помилково узгоджено числівник з іменником у словосполученні
А двадцять два абрикоси
Б чотири помідори
В півтора огірка
Г два з половиною банана
Д одна ціла і одна друга лимона
5.Порушено граматичну норму на позначення часу в рядку
А п'ять хвилин до восьмої
Б десять хвилин на дев'яту
В десять по восьмій
Г пів на восьму
Д вісім годин тридцять хвилин
6.Граматично правильна відповідь на запитання «Котра година?» —
А шість годин десять хвилин
Б за десять восьма
В одинадцять двадцять
Г без двадцяти перша
Д початок десятої
ВІДПОВІДІ: 1) Г 2) Б 3)А 4)Г 5)Д 6)Б
Учитель. Ось і закінчується наш урок. Сьогодні ви добре працювали у нашій радіостудії.
Оцінка власної діяльності та взаємооцінка.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»: «Я знаю…»
«Я вмію…»
«Я можу…»
— Всі ви добре працювали,
Бали з теми заробляли.
Час пролинув недарма:
Двійок в нас зовсім нема,
А десяток — кільканадцять
Маєте за плідну працю.
Та і це не головне,
Любі друзі, основне —
Те, що ви навчились знову
Шанувати рідну мову.
Бережіть її, чудову
Українську калинову!
Учитель. Остання наша передача «Навчання вдома».
Підготуватись до контрольної роботи
Додаток
Радіофорд
1 |
|
|
|
|
|
|
|
||
2 |
|
|
|
|
|
|
|
||
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
5.Граматична категорія,за якою змінюються кількісні числівники.
Картка самооцінювання
П.І._____________________________
№ |
ЗавдаЗавдання |
Макс Максимальний бал |
Мій Мій бал |
|
1. |
Радіо Радіофорд |
5 |
|
|
2 |
«Кол «Коло запитань» |
10 |
|
|
3 |
Відмі Відмінювання числівників |
6 |
|
|
4 |
Подо Подорож у часі |
2 |
|
|
5. |
Пошт Поштова скринька |
7 |
|
|
6. |
Між і Між іншим |
9 |
|
|
7. |
Один Один за всіх, і всі за одного |
12 |
|
|
8. |
Наро Народ скаже, як зав`яже |
3 |
|
|
9. |
Найр Найрозумніший |
6 |
|
|
Оцінка
0-5б—«1» 31-35—«7»
6-10б—«2» 36-40—«8»
11-15б—«3» 41-45—«9»
16-20—«4» 46-50—«10»
21-25—«5» 51-55—«11»
26-30—«6» 56-60—«12»