МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«ПРИАЗОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»
МАРІУПОЛЬСЬКИЙ КОЛЕДЖ
Заняття – ярмарок
« Як намистини, диво калинове,
Частини мови!»
Узагальнення й систематизація вивченого з розділу «Дієслово»
Викладач
української мови та літератури
Михайлюк Лариса Юріївна
2021
Тема. Узагальнення й систематизація вивченого з розділу «Дієслово»
Мета: систематизувати й узагальнити вивчене про дієслово, як частину мови, удосконалювати вміння визначати морфологічні ознаки дієслова, його синтаксичну роль,визначати морфологічні ознаки дієслова, розвивати логічне мислення, культуру мовлення, уважність, вдумливість, увагу, пам'ять, творчі здібності студентів; удосконалювати орфографічну грамотність; виховувати любов і повагу до мови та традицій свого народу.
Тип заняття: узагальнення і систематизації вивченого
Форма проведення: заняття – ярмарок
Обладнання: підручник, опорні конспекти «Дієслово», дидактичний ілюстративний матеріал, вислови про мову і слово,ТЗН
Хід заняття
І. Організаційний момент.
1.1Перевірка наявності студентів,привітання.
1.2 Повідомлення теми та мети заняття
- Заняття у нас сьогодні незвичайне, тож для того, щоб воно було цікавим, вам потрібно побути синоптиком. Спробуйте, студенти, спрогнозувати свої відповіді на занятті.
(Прогнозовані відповіді студентів:
- На занятті я буду – вітром – мої відповіді будуть швидкими.
На занятті я буду – веселкою – мої відповіді будуть яскравими та різноманітними.
На занятті я буду – сонечком – я буду лагідним і чемним.
На занятті я буду – дощиком – мої відповіді будуть повними, змістовними.
На занятті я буду – … )
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні у нас незвичайне заняття-ярмарок.
Дію виконати може
І в роботі допоможе.
Треба з ним завжди дружити,
З ним нам веселіше жити.
Тема заняття: узагальнення й систематизація вивченого з розділу «Дієслово»
«Дієслово як частина мови», запишіть. (треба дізнатися про її морфологічні ознаки, її синтаксичну роль, розпізнавати її серед інших частин мови, дізнатися як можна більше про її правопис).
- Як ви вважаєте, які завдання стоять перед нами на сьогоднішньому занятті? Визначитися вам допоможуть ключові слова:
Поглибити (знання про дієслово як частину мови).
Формувати (уміння розпізнавати дієслово у реченнях).
Визначити (вид, спосіб, час … дієслів)
Розвивати (творчі здібності, спостережливість, пам’ять).
А девізом нашого заняття будуть слова:
Не намагайся бути першим,
А намагайся бути кращим!
- А чи знаєте ви, що таке ярмарок?
Тлумачний словничок:
Ярмарок – торг, що відбувається регулярно в установлений час на певному місці для продажу і закупівлі товарів.
- А ще люди ходили на ярмарок на людей подивитися, себе показати, щось придбати, щось продати…
Увага! Увага! Спішіть-поспішайте!
Господарі й гості, глядіть, не минайте!
На ярмарок прошу гуртом, поодинці,
Чекають на всіх там чудові гостинці!
На ярмарку нашім веселім, багатім
Є чим дивуватись і є що придбати.
Тут щедрі дарунки і саду, й городу,
Тут пісня і жарти — усім в нагороду.
Тут речі умільців ні з чим незрівнянні,
Барвисті стрічки, рушники вишивані.
Полив'яний посуд — тарелі, горнятка,
Сопілки — хлоп'яткам, намисто — дівчаткам.
Мерщій-бо на ярмарок всі поспішайте,
Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте!
Слово вчителя. Дієслово – незвичайна частина мови. Хоча б у тому, що вона означає дію. Сьогодні життя потребує від нас вживання багатьох дієслів й втілення їх у життя: навчаюсь, працюю, роблю добро, співчуваю.
Дієслово на другому місці по вживанню у мові після іменника, тому треба знати цю частину мови й вміти користуватися нею в усній та писемній мові.
ІІІ. Повторення та узагальнення вивченого
- На ярмарок ми завітали, запрошую вас, студенти, до першої лавки.
Ми уже багато знаємо…
І усі частини мови
Нам давним-давно відомі.
Дуже я люблю всі дії
І що хочеш, я умію.
Є у мене вид і час,
Спосіб маю повсякчас.
Лиш учіть мене сумлінно,
Озовусь я неодмінно.
Вмію діяти чудово,
Отже звусь я – … (ДІЄСЛОВО).
Всі ви знаєте. Не одну сучасну страву не можна приготувати без дії, а для цього потрібні дієслова. Згадайте, в якій послідовності треба назвати дієслова, щоб приготувати страви: омлет та рибу, фаршировану овочами.
Колись давно жили собі різні частини мови. Це був дуже веселий гурт. Але між ними часто виникали сварки, тому що кожна частина мови вважала себе найголовнішою. Найбільш ворогували між собою іменник і Дієслово. Перший казав, що Дієслово не має ніякого значення в мові, і тому без нього можна обійтись. Дієслово це дуже образило, і ввечері, коли всі спали, воно вирішило покинути цей гурт. Зібравши речі, Дієслово вирішило шукати собі притулку. Довго йшло воно і незабаром зустріло незнайомця, якому й розповіло про своє горе. Вислухавши Дієслово, незнайомець заспокоїв його: «Інші частини мови самі довго не проживуть». Але засмучене Дієслово не повірило. Коли члени веселого гурту прокинулись вранці, то помітили, що мова змінилася: стала беззвучною і бездіяльною. Довелося їм піти на розшуки свого побратима. А коли Дієслово повернулося, в гурті вирішили жити в одній країні Морфології і кожна частина мови збудувала собі своє місто.
Давайте перевіримо, чи правда без дієслів не можна побудувати речення?
Робота з деформованим текстом
Так, сім’я … особливе місце в житті людини. Тато і мама …нам життя, … нас, … колискових, …, що добре, а що погано, … до праці, і … нас.
Довідка: займає, дають, співають, привчають, вчать, доглядають, виховують, люблять.
Чи зрозумілий вам текст?
Чого в ньому не вистачає?
Доберіть необхідні слова. Читаємо доповнений текст.
Необхідно написати правильно дієслова з карток-завдань.
(Не) відвідав, (не) прийшов, (не) зчувся, (не) волити, (не) дописати, (не) здужати, (не) бачити, (не) притомніти, (не) покоїти, (не) вивчив, (не) кладіть, (не) хтувати.
Вмиваю…ся, вітає…ся, посміхаю…ся, починає…ся, стели…ся.
забути не можна пам'ятати;
любити не можна ненавидіти;
жити не можна померти;
зробити не можна вирішити;
залишається тільки безмовність води заростей вікових верб;
було спекотно і душно пахло полином;
пробачити неможливо виконати його вирок;
« Музичний диктант »
- Зараз прозвучать українські народні пісні, а ви випишете з них дієслова, визначите час та дієвідміну.
А зіроньки миготять…
Сказав : «Дівчино, прощай!»
В зеленому гаї заблудила…
- Робота з підручником . Вправа 126.
- Виписати у три стовпчики дієслова дійсного, умовного та наказового способів.
- Пояснити значення фразеологізмів, до складу яких входять дієслова:
Уліпити в саме око – влучно сказати
Упадати у вічі – бути особливо помітним
Одібрало мову – втратити здатність говорити
Пекти раків – червоніти
Накивати п’ятами – втекти
Поставити крапку над «і» – з’ясувати все до кінця
Пасти задніх – бути позаду
Як води в рот набрати – мовчати
Тримати язика за зубами – мовчати
Взяти гору – перемогти
Мудрим ніхто (не) народився, а навчився.
(Не) правдою весь світ пройдеш, назад (не) повернешся.
На годину спізнився, (не) здоженеш за рік.
(Не) плюй у криницю, доведеться водиці напиться.
|
ніколи не можуть схвилювати світ. (Б.Шоу) |
|
його треба чистити й доглядати. (М.Рильський) |
|
коли вона погано висловлена. (Вольтер) |
|
не чаруючись виплеканою народом у віках рідною мовою. (Ю.Мушкетик) |
ЛАВКА?
Синтаксичний розбір речення
Сонце виглядало знову і обсипало гарячим промінням величезні масиви хлібів. ( розп., прос., пошир., двосклад.)
Ми з вами зробили правильний підсумок.
Самостійна робота.
Замініть прикметники дієсловом, виділіть дієслова, визначте час, особу, рід, число.
Синє небо. Навкруги золота пшениця. Синіє небо. Навкруги золотиться
Вдалині темний ліс. пшениця. Вдалині темніє ліс.
І в першому і в другому випадку ми бачимо опис чого? (опис природи)
Чим ці описи розрізняються? (прикметники створюють картину нерухомості, спокою, а дієслова підкреслюють дію, рух)
Виконати вправу 381 (треба до дієслів дібрати антоніми).
А давайте згадаємо, що таке антоніми?
По одежі зустрічають, а по розуму проводжають. Наука в ліс не веде, а з лісу виведе. Давніх друзів забувають, а при горі згадують. Що двічі родиться, а раз вмирає?
Поясніть, будь ласка, друге прислів’я, як ви його розумієте?
Назвіть дієслова.
ІV. Підведення підсумків заняття. Оцінювання студентів.
Ромашка
А давайте згадаємо особи.
I – я, ми (читаю, читаємо)
II – ти, ви (читаєш, читаєте)
III – він, вона, воно, вони (читаєте, читають)
Перед вами лежать картки. Давайте прочитаємо вірш.
Дієслово – слово діє:
Ходить, робить, носить, сіє,
Слово плаче і радіє,
Усміхається і мріє.
Дієслово – слово діє:
Вірить, любить і жаліє,
Не злословить, не лукавить,
Серця ближнього не ранить.
Дієслово – слово діє:
Народилось і зоріє,
Розвивається і квітне,
Слово любе, слово рідне.
Випишіть всі дієслова, які ви знайдете в цьому тексті.
На доброму ярмарку ми побували,
Знання показали, творчо працювали,
Співали, сміялись та ще й жартували,
Та про дієслово як частину мови все ми згадали.
Сьогодні з мови, студенти, всі дістали ви « … ».
Година наша вже скінчилась.
Перерва скоро. Всі втомились.
Узагальнююча бесіда
Висловіть свої враження від заняття, продовживши речення:
«Незакінчене речення»
Я люблю свою мову, бо …
Боротьба за мову – це …
Той не може викликати поваги до себе, хто …
Плекайте мову, …, …, …, …, …!
V. Домашнє завдання
Завдання додому – скласти казку «Як Дієслово до Іменника в гості ходило» .