Узагальнення знань учнів за темою "Українськ іземлі в XVI ст.

Про матеріал
Тип уроку: Повторювально-узагальнюючий; Форми роботи: Дидактична гра " Відгадай героя" Завдання за історичною картою; Усні запитання; тестові завдання; Завдання на індивідуальних картках
Перегляд файлу

Тема.     Узагальнення знань учнів за темою «Українські землі в XVIст.»

Мета:            повторити, узагальнити та закріпити знання, набуті учнями впродовж вивчення теми; розвивати вміння та навички, які формувалися на попередніх уроках; виховний аспект уроку реалізується  в результаті осмислення учнями подій минулого своєї Батьківщини й формування позитивного емоційно - особистісного ставлення до них; спонукати учнів до подальшого поглиблення знань; продовжити формувати і вдосконалювати в учнів  уміння і навички; виховувати інтерес до національної історії.

Тип уроку:               повторювально – узагальнюючий.

Обладнання:           підручник, атлас, стінні карти, що використовувались впродовж вивчення теми, дидактичні матеріали.

Методичні рекомендації щодо проведення уроку

Необхідність періодичної систематизації знань, умінь і навичок, які учні набувають рід час вивчення матеріалу, не підлягає сумніву. У шкільній практиці осмисленню вивченого матеріалу  слугують уроки узагальнюючого повторення за проблемами, темами, розділами курсу та підсумкове повторення в цілому.

       Цей урок не повинен перетворюватись на звичне  механічне відтворювання вивченого матеріалу. Зробити це всім учням за 45 хвилин просто неможливо. Потрібно також пам’ятати, що одноманітні форми роботи спричинюють швидку втому учнів, унаслідок чого значно погіршуються якісні показники їхньої праці.

       Урок узагальнення є підсумком його участі в різних формах роботи на уроці, спрямованих на виявлення опанування інтелектуальними і практичними вміннями та навичками, передбаченими шкільною програмою. Здійснюючи повторення і перевірку вивченого матеріалу, учитель, за наявності часу, може також викласти нові факти, які учні опанують досить легко, оскільки вони увійдуть до вже сформованої системи знань. Такі паузи дозволяють учням відпочивати перед новими формами роботи.

      Наведений матеріал для проведення уроку має рекомендаційний характер. Учитель використовує його відповідно до своїх педагогічних уподобань і конкретної ситуації.

       Для проведення уроку також можна використати спеціальні збірники завдань для тематичного оцінювання, залікові та робочі зошити.

                                              Хід уроку

I. Організація навчальної діяльності

Учитель повідомляє учням тему уроку, його завдання та інформує про основні форми роботи.

II. Повторення й узагальнення знань

Учитель стисло нагадує основний матеріал, що вивчався впродовж опрацювання теми.

Вступна бесіда

1) Вивчення якої теми ми завершили?

2) Які головні події відбулися в період, що ми вивчали?

3) Перегляньте назви параграфів вивченої теми та запропонуйте інші назви до них.

Дидактична гра « Відгадай героя»

Правила гри.  Один з учасників гри ( ведучий) виходить за двері. Усі інші  «загадують» ім’я будь-якого історичного діяча, Ведучий повертається до класу й повинен відгадати, ім’я якого діяча загадали учні. Йому дозволяється ставити питання, на які можна давати відповіді «так» чи «ні». Доцільно обмежити кількість запитань ( наприклад, п’ять), за якими потрібно відгадати ім’я історичного діяча. Виграє той, хто відгадає ім’я за меншу кількість запитань.

Дидактична гра «Віднови втрачене»

Правила гри. Учитель пропонує речення, у яких не вистачає якогось терміну, прізвища, дати, назви тощо. Учні спираючись на вивчений матеріал, відновлюють втрачене. Кожна правильна відповідь дає можливість отримати один бал. Гру можна проводити з усім класом або окремими учнями. З усім класом її доцільно проводити в письмовій формі.

Приклад запитань

1) Назва доби історії України – це період, що триває від … до …ст.

2) Перша згадка про українських козаків подана у «Хроніці Польщі» Мартина Бєльського під …р.

2) Першою відомою Січчю вважають фортецю, що була зведена на … князем… .

4) Легке маневрене судно, яке використовували козаки своїх морських походах, називалося … .

5) Центром реєстрового козацтва було місто … .

6) Перше козацьке повстання кінця XVI ст. відбулося під керівництвом … .

7) Король … у … р. надав реєстровому козацтву клейноди … .

8) Запорізька Січ поділялася на … куренів.

9) Символом влади козацького полковника був (ла) … .

10) Берестейська церковна унія була укладена …р., у результаті якої утворилася … .

11) Пересопницьке Євангеліє було створене в … .

12) У результаті Люблінської унії більшість українських земель опинилося  під владою … . На цих землях були утворені … воєводства.

Завдання

1) Складіть перелік подій з історії України XVI ст., які ви вважаєте найважливішими. Обґрунтуйте свій вибір.

2) Поясніть значення понять і термінів « низове козацтво», «реєстрове козацтво», «Запорозька Січ», «клейноди», «козацька республіка», «братства», «національно-визвольний рух».

3) Назвіть імена видатних історичних діячів цієї доби. У чому ви вбачаєте їх внесок в історію України XVI ст.?

4) Якою була структура українського суспільства в XVI ст.? Порівняйте становище його верств і прошарків.

5) Схарактеризуйте причини і наслідки виникнення українського козацтва.

6) Якими були передумови і причини укладення Люблінської унії? Проаналізуйте, які зміни відбулися в наслідок Люблінської унії на українських землях.

7) Як розвивалося церковне життя  на теренах України в XVI ст.?

Поясніть причини та наслідки Берестейської церковної унії.

Завдання за історичною картою

1) Простежте як змінювалась територія розселення українців  у XVI ст. Порівняйте її із сучасними кордонами України.

2) Як змінювалася впродовж XVI ст. державна приналежність українських земель? Визначте, під владою яких держав перебували українські землі.

3) Назвіть воєводства, утворені на українських землях у складі Речі Посполитої та їхні центри.

4) Покажіть місця розташування Запорозьких Січей та володіння Війська Запорозького в  XVI ст.

5) Які території були охоплені козацькими повстаннями 90-х рр. XVI ст.?

6) Покажіть, де були створені найвизначніші культурні пам’ятки цієї доби.

Тестові завдання

Варіант 1

1) Який з наведених станів українського суспільства вважався

 напівпривілейованим?

а) Шляхта.                    б) Духівництво

в) Міщани                      г) Селяни

 

2) Коли були прийняті «Устави на волоки»?

а) 1529 р.                      б) 1557 р.

в) 1566 р.                  г) 1569 р

 

3) На які адміністративно-територіальні одиниці поділялися українські землі у складі Речі Посполитої?

а) князівства            б) полки

в) воєводства            г) губернії

4) У якому з Українських міст у 1542 та 1544 р., виникли перші церковні братства?

а)Львів                      б) Київ

в) Луцьк                      г) Брацлав

5) Укажіть ім’я одного з перших православних письменників-полемістів, автора творів « Ключ царства небесного» і «Календар римських новин».

а) С. Зизаній                   б) Г. Смотрицький

в) І. Вишенський            г) І. Борецький

 

6) Яким роком датована перша згадка про українських козаків у писемних джерелах?

а) 1475 р.                          б) 1489 р

в) 1524 р.                       г) 1569 р.

 

7) Як називали заплаву Дніпра, що простягалася з обох його боків від о. Хортиця приблизно на 100 км. І завширшки від 3 до 25 км?

а) Дике Поле            б) Дніпровський Низ

в) Запоріжжя            г) Великий Луг

 

8) Яку назву мала перша Запорозька Січ, що утворилася наприкінці 70 – на початку 80-х років XVI ст.?

а) Томаківська            б) Микитинська

в) Базавлуцька            г) Чортомлицька

9) Який король Речі Посполитої погодився прийняти на державну службу і вписати до реєстру 500 козаків, визначивши у спеціальній «Постанові щодо низовців» їхні права й обов’язки?

а) Сігізмунд І           б) Сігізмунд ІІ Август

в) Стефан Баторій г) Сігізмунд ІІІ

10) Назвіть рік видання Острозької Біблії.

а) 1578 р.                      б) 1581 р.

в) 1585 р.                     г) 1595 р.

11) Який предмет, крім граматики, риторики, арифметики, геометрії, астрономії та музики входив до «семи вільних наук»?

а) Географія           б) Історія

в) Діалектика           г) Природознавства

12) Назвіть першу споруду з ансамбля Успенської церкви у Львові, збудовану в 1564 – 1578рр.

а) Чорна Кам’яниця б) Вежа Корнякта

в) Успенська церква г) Каплиця Трьох Святителів

 

Варіант 2

1) До якого періоду належать перші письмові згадки про українських козаків?

а) Початок XV ст. б) кінець XV ст.

в) Початок XVI ст. г) Кінець XVI ст.

 

2) Яка причина зумовила знелюднення в XV - XVI ст. значних територій України й утворення Дикого поля?

а) Входження українських земель до Великого князівства Литовського

б) Татарсько - турецькі напади

в) Польська експансія на українські землі

г) Розширення кордонів Московської держави

3) Який соціальний стан став пануючим в українських землях під кінець XVI ст.?

а) Міщани              б) Селяни

в) Шляхта                 г) Козацтво

4) Під чиїм керівництвом була зведена в 50-ті рр. XVI ст. перша відома Січ на о. Хортиця?

а) Д. Вишневецький б) К. Косинський

в) І. Підкова           г) С. Кішка

 

5) У якому році було засновано львівське православне Успенське братство?

а) 1569р.                     б) 1586р.

в) 1589 р.                     г) 1596 р.

6) Які воєводства були створені додатково на українських землях після укладення Люблінської унії?

а) Руське, Київське

б) Київське, Волинське, Брацлавське

в) Київське, Чернігівське, Брацлавське, Волинське

г) Київське, Чернігівське, Брацлавське, Волинське, Руське

7) Які причини змушували козаків вирушати у морські походи?

а)  Прагнення налагодити торговельні відносини з Туреччиною

б) Захопити частину території Османської імперії

в) Здобути собі здобич, визволити з рабства своїх побратимів та інших невольників

г) Розгромити та підкорити Кримське ханство

8) Яке поняття відповідає наведеному визначенню : міська рада, орган управління міської комуни?

а) Магістрат         б) Вотчина

в) Фільварок         г) Громада

9) Де була відкрита перша на українських землях слов’яно-греко-латинська школа?

а) У Львові                  б) Острозі

в) Києві                   г) Луцьку

10) Появі якого виду мистецтва сприяло поширення книгодрукування?

а) Гравюри                  б) Скульптури

в) Різьбярства        г) Портрету

11) Яке поняття відповідає змісту визначення?

Багатогалузевий господарчий комплекс, який базувався на постійній щотижневій  панщині  залежних селян і був зорієнтований на товарно-грошові відносини, хоча і зберігав чимало рис натурального господарства.

а) Двір                  б) Маєток

в) Монастир        г) Фільварок

12) Яка династія правила у Кримському ханстві?

а) Османів               б) Ногаїв

в) Гіреїв                  г) Сельджуків

 

 

 

 

Завдання на індивідуальних картках

 

Картка 1

1. Чи правильне судження?

Укладення Берестейської (Брестської) церковної унії було:

1) формою компромісу між католицизмом, православ’ям і протестантизмом;

2) спробою частини вищої православної ієрархії подолати занепад і дискримінацію церкви

а) обидва варіанти правильні

б) Тільки один варіант правильний

в) Тільки другий варіант правильний

г) Обидва варіанти неправильні

2. Яке з висловлювань є правильним?

а) Князь К. Острозький підтримав укладення Берестейської унії

б) Після укладення Люблінської унії на новоприєднаних українських землях була поширена система воєводств

в) Третій Литовський статут був прийнятий напередодні укладення Люблінської унії

г) Берестейська церковна унія прискорила формування реєстрового козацтва.

3. Які чинники сприяли виникненню та формування українського козацтва?

1) Зростання зовнішньої загрози, систематичні напади татар і турків на українські землі

2) Будівництво польськими королями фортець на східній межі своїх володінь

3) Посилення соціального, релігійних і національних утисків населення українських земель

4) Значні природні багатства Дикого Поля, досвід освоєння його уходниками

5) Прагнення польської королівської влади створити противагу шляхетському свавіллю.

6) Пошук окремими відчайдухами свободи і пригод

7) Входження українських земель до складу Великого князівства Литовського

а) 1,3,5,6            б) 2,3,5,7

в) 1,3,4,6            г) 1,4,6,7

1

 

2

 

3

 

4

 

4. Установіть послідовність видання таких документів         

а) Другий Литовський Статут

б) «Устави н6а волоки»

в) Перший Литовський Статут

г) Люблінська унія

а

 

б

 

в

 

г

 

5. Установіть відповідність між роками і подіями

а) 1573 р.                    1) Надання право ставропігії

б) 1575 р.                        Львівському братству

в) 1586 р.                    2) Відкриття першої єзуїтської

г) 1596 р.                         колегії

                                    3) Проголошення польським королем,

                                        що він не буде дотримуватися

                                        політики віротерпимості

                                    4) Створення уніатської церкви

                                         на українських землях

 

 

Картка 2

1. Чи правильне судження?

Масова поява творів полемічної літератури наприкінці XVI ст. …

1) була зумовлена підготовкою і укладенням Берестейської унії

2) сприяла формуванню національної свідомості українського народу

а) Обидва варіанти правильні

б) Тільки перший варіант правильний

в) Тільки другий варіант правильний

г) Обидва варіанти неправильні

2. Яке з висловлювань є правильним?

а) Перша братська школа постала у Львові у 1585 р.

б) Засновником Острозької школи (академії) був князь Василь-Костянтин Острозький

в) Юрій Дрогобич ( Котермак) видав першу друковану книжку українською мовою

г) Острозька Біблія в наш час використовується під час церемонії інавгурації Президента України

3. Що з наведеного нижче було надано як привілей  реєстровому козацтву?

1) Незалежність від польського короля

2) Право судитися власним судом

3) Гарантія спадкових прав на землю та свобода займатися різними промислами і торгівлею

4) Право на самостійні відносинами з іноземними державами

5) Право на отримання платні зі скарбниці

6) Звільнення від сплати податків

А) 1,3,4,6                         Б) 2,3,5,6

В) 1,2,4,5                         Г) 1,4,6,7

4. Установіть послідовність подій

1

 

2

 

3

 

4

 

а) Гетьманство С. Кішки

б) Гетьманство Д. Вишневецького

в) Гетьманство Б. Ружинського

г) Гетьманство К. Косинського

 

5. Установіть відповідність між термінами і визначеннями

а

 

б

 

в

 

г

 

                                1) Невелика бойова булава з кількома

                                 загостреними ребрами, уособлювала

а) Бунчук                 владу полковника

б) Литаври              2) Полотнище, прапор

в) Хоругва              3 )Бойові барабани

г) Пирнач                4) Палиця, до верху якої прироблений

                                   кінський хвіст, один із символів

                                   гетьманської влади

                                  5) Спеціальна палиця, що

                                   використовувалася під час

                                   винесення судових вироків.

 

Картка 3

1. Чи правильне судження?

Однією з головних умов, щоб стати членом запорозького січового товариства було…

1) сповідування православ’я;

2) полонення хоча б одного бусурманина;

а) Обидва варіанти правильні

б) Тільки перший варіант правильний

в) тільки другий варіант правильний

г) Обидва варіанти неправильні

2. Яке твердження відповідає умовам Люблінської унії?

а) Українські землі увійшли до складу Польського королівства

б) Українські землі увійшли до складу Великого князівства Литовського

в) Українські землі стали рівноправною частиною Речі Посполитої

г) Українські землі перебували під спільним управлінням Польщі та Литви

3.Які з наведених подій історії України мали місце в XVI ст.?

1) Ліквідація Київського удільного князівства

2) Видання І. Федоровим у Львові «Апостола» і «Букваря»

3) Відкриття Острозької академії

4) Створення першого реєстру українських козаків

5) Відкриття друкарні Києво-Печерського монастиря

6) Поширення реформаційних учень на українській землі

7) Обрання П. Конашевича-Сагайдачного гетьманом

а) 1,3,5,6                        б) 2,3,4,6

в) 1,2,4,5                         г) 2,4,6,7

4. Установіть послідовність подій

1

 

2

 

3

 

4

 

а) Створення реєстрового козацтва

б) Укладення Люблінської унії

в) Виникнення перших православних церковних братств у Львові

г)Створення Пересопницького Євангелія

 

5. Установіть відповідальність між визначеннями і поняттями

а

 

б

 

в

 

г

 

а) Полон, який брали татари                 1) Чайка

під час своїх нападів                          2) Ясир

б) Козацький бойовий човен                3) Каторга

в) Один із видів турецької                     4) Галас

 бойової галери                                      5) бунчук

г) Бій козаків у довільному порядку,

 під час якого вони змішувалися з

ворогом і кожний запорожець

демонстрував власну хоробрість

 і військову майстерність

 

Картка 4

1. Чи правильне судження?

У результаті Берестейської (Брестської) церковної унії…

1) постала уніатська (греко-католицька церква;

2) відбувся розкол у православній церкві на українських землях

а) обидва варіанти правильні

б) тільки перший варіант правильний

в) тільки другий варіант правильний

г) обидва варіанти неправильні

2. Яке з висловлювань є правильним?

а) Козацькі повстання кінця XVI ст. були зумовлені прагненням козаків підтримати селян у їх боротьбі проти кріпацтва

б) Головною ударною силою козацького війська була піхота

в) Отамана на Січі обирали строком на 5 років

г) Володіння запорозької Січі простягалися аж до узбережжя Чорного моря

3. Які із зазначених чинників стали причинами виникнення українського козацтва?

1) Систематичні напади татар і турків на українські землі

2) Будівництво литовськими князями, а згодом польськими королями фортець на східній межі своїх володінь

3) Посилення релігійних й національних утисків населення українських земель

4) Поширення серед населення українських земель «уходництва» на промисли в Дике Поле

5) Прагнення польської королівської влади створити противагу шляхетському свавіллю

6) Посилення соціального гніту населення українських земель

7) Входження українських земель до складу Речі Посполитої

а) 1,3,4,6                 б) 2,3,5,7

в)1,2,4,5                 г) 1,4,6,7

4. Установіть послідовність подій.

1

 

2

 

3

 

4

 

а) Створення реєстрового козацтва

б) Заснування Запорозької Січі

в) Повстання під проводом С. Наливайка

г) Козацьке повстання під проводом  К. Косинського

 

 

 

5. Установіть відповідність між прізвищами авторів і назвами їхніх творів

а

 

б

 

в

 

г

 

а) С. Кльонович                  1) «Нова міра старої віри»

б) М. Смотрицький        2) «Роксоланія»

в) Л. Баранович                  3) «Послання до єпископів»

г) І. Галятовський        4) «Ключ розуміння»

                                      5) «Тренос»

3  Підсумки уроку

Учитель аналізує роботу учнів, повідомляє оцінки ( на письмові завдання на наступному уроці)

4  Домашнє завдання

Скласти кросворд із 12 термінів, понять, імен історичних діячів вивченої теми.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
14 листопада 2021
Переглядів
1729
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку