ТЕМА УРОКУ : УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ
« ЕКОЛОГІЯ »
ЦІЛІ УРОКУ: освітня:
- поглибити, закріпити та узагальнити знання з екології;
-продовжувати навчати правильно посилатися на джерела інформації.
виховна:
- формувати принцип єдності всіх процесів живої та неживої природи;
- акцентувати увагу на погіршенні клімату на планеті Земля у зв’язку з антропогенною діяльністю.
розвивальна:
- розвивати вміння досліджувати факти та явища, здійснювати фактчекінг;
- формувати аналітичне та критичне мислення;
- формувати здатність до спільного пошуку, самодослідження,
рефлексії, творчого саморозвитку.
ОБЛАДНАННЯ І МАТЕРІАЛИ:
1. Глобус з позначками місць екологічних катастроф (за 5 років ).
2. Відеофільм «Екологія Кривбасу» (творча робота учня ).
3. Стенд- виставка «Забруднювачі довкілля».
4. Фотовернісаж «Екологічні проблеми планети».
5. Листи ватману, тематичні вирізки з журналів, фломастери, клей, ножниці, тощо.
6. Гаджети.
7. Мультимедійна дошка.
БАЗОВІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: Екологія, екосистема, біосфера, ноосфера, антропогенна діяльність, екологічні чинники; забруднювачі літосфери, атмосфери та гідросфери.
ТИП УРОКУ: Узагальнення та систематизація знань.
КЛЮЧОВІ КОМПЕТЕНТНОСТІ: Спілкування державною мовою , екологічна грамотність і здоров’я, соціальність (толерантність комунікацій), цифрова грамотність,
уміння вчитися впродовж життя.
ЗМІСТОВНІ ЛІНІЇ: Знаннєва, діяльнісна, ціннісно-орієнтовна (екологічна,
здоров’язбережувальна).
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
ІІ. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ ТА ЦІЛЯМИ УРОКУ.
Світ навколо нас дуже складний, мінливий, існує безліч екологічних невирішених проблем, у тому числі в Україні та нашому регіоні. Ми з вами вивчили завдання та методи науки екології, особливості функціонування популяцій та екосистем, вчення Володимира Вернадського про біосферу та ноосферу, ви досліджували екологічний стан нашого регіону. Наш заключний урок з даної теми – «Узагальнення знань з теми «Екологія» ,основне завдання якого - поглибити та узагальнити знання з екології, ми проведемо основну його частину у формі роботи творчих груп.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Глобальна зміна клімату-це одна з найгостріших проблем ,які стоять перед людством, значні кліматичні зміни вже відбуваються. Глобальна екологічна криза-це та ситуація, яка відбувається в екосистемах в результаті порушення рівноваги під впливом природи або антропогенних факторів. Це така ситуація, яка ставить під сумнів саме існування планети, а значить, є загроза для існування людей.
На нашій планеті були екологічні кризи, що відбувалися на протязі існування людства :
1 криза приблизно 30-50 тисяч років тому, після льодовикового періоду , люди опанували технології загінного полювання і використання вогню;
2 криза приблизно 10 тисяч років тому, зникла мамонтова фауна, люди почали займатися землеробством і скотарством;
3 криза привела до появи поливного землеробства ;
4 криза – відбувалося масове вирубування лісів під сільськогосподарські угіддя, перехід до скотарства ;
5 криза виникла у середині 20 століття внаслідок хімізації промисловості розвинених країн.
Сьогодні ми поставимо крапку над І, тобто з’ясуємо причини виникнення 6 екологічної кризи і шляхи її подолання.
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1 ЕТАП. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ЗІ СХЕМОЮ РОБОТИ.
ВЧИТЕЛЬ: Подивіться на ілюстрації на мультимедійній дошці.

Що на них зображено?
Як ви розумієте цей вислів? Що б ви добавили до сказаного?
Ми будемо працювати за схемою :
ЗАЛУЧИТИ – ДОСЛІДИТИ – ПОЯСНИТИ – РОЗРОБИТИ – ОЦІНИТИ
ЗАЛУЧИТИ -
що ви розділитеся на 3 групи, кожна група працюватиме над певним питанням і розподілить ролі таким чином : головний еколог (керівник групи), автори ідеї, художник, колорист (розмальовує), летерер (прописує тексти), тощо. За бажанням можна змінювати ролі, головний еколог слідкує за роботою кожного учня і оцінює її.
ДОСЛІДИТИ -
1 група досліджує питання «Забруднення атмосфери, її наслідки».
2 група досліджує питання «Забруднення гідросфери та літосфери, їхні наслідки».
3 група досліджує питання «Екологічне забруднення нашого регіону».
Доцільно розділити учнів на групи заздалегідь за їх бажанням, до уроку підготувати все необхідне: вирізки з газет та журналів, тексти, канцелярію, технічні засоби, канцелярію, тощо.
З числа учнів слід обрати «ВОЛОДАРЯ ЧАСУ», який буде слідкувати за часом , а саме : робота у групах – до 15 хвилин, захист творчої роботи ( колажа ) – до 5 хвилин.
ПОЯСНИТИ - за результатами роботи у творчих групах ви повинні пояснити причини
виникнення глобальних або локальних екологічних забруднень, їхні наслідки.
РОЗРОБИТИ - виходячи з зазначених причин та наслідків забруднення атмосфери, гідро-
сфери та літосфери вам необхідно розробити та запропонувати заходи щодо їх усунення
на рівнях – державному, регіональному, особистісному.
ОЦІНИТИ - при оцінюванні роботи кожного учня вчитель враховує оцінки і думку
керівника групи.
Зараз я пропоную розпочати роботу у групах з метою дослідження зазначених питань.
Ви можете використовувати глобус з прапорцями, що зазначають екологічні катастрофи, фотовернісаж «Екологічні проблеми планети», стенд – виставку
« Забруднювачі довкілля ».
2 ЕТАП. ТВОРЧА РОБОТА У ГРУПАХ до 15 хвилин. За плином часу слідкує «володар часу».
3 ЕТАП. ЗАХИСТ ТВОРЧИХ РОБІТ.
ЗАХИСТ ТВОРЧОЇ РОБОТИ 1 та 2 груп до 5 хвилин кожна.
ПЕРЕГЛЯД ВІДЕОФІЛЬМУ «Екологія Кривбасу» (творчої роботи учня) до 10 хвилин.
ЗАХИСТ ТВОРЧОЇ РОБОТИ 3 групи до 5 хвилин.
Під час захисту творчої роботи учні тримають виготовлений колаж, а потім розміщують його на класній дошці або пересувних стелажах.
V ЕТАП. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ РОБОТИ ТВОРЧИХ ГРУП. ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ.
Заключне слово вчителя.
Ви з’ясували ,що:
на 1 місці серед джерел – забруднювачів знаходиться енергетика,
на 2 – транспорт,
на 3- хімічна промисловість.
Серед основних причин слід зазначити економічні та науково-технічні,
низький рівень знань окремих керівників, низький рівень культури і моралі окремих людей, а також недофінансування природоохоронних заходів. І які б кризи не були – енергетичні, сировинні або демографічні, вони зводяться в своїй основі до проблем охорони природи.
Наразі слід згадати про кліматичну кризу , стрімку зміну клімату через підвищення глобальної середньої температури. Щоб протидіяти їй, слід досягти вуглецевої нейтральності вже до 2050 року та адаптуватися до змін клімату. Увага на дошку!
![]()
Вчитель аналізує роботу творчих груп та оцінює роботу кожного учня з урахуванням їхньої участі у підготовчій роботі до уроку ( показ відеофільму, виготовлення фотовернісажу, стенду – виставки, тощо).