"Узагальнення знань з теми «Словосполучення і речення»"

Про матеріал
Конспект уроку української мови для 3 класу. Мета уроку: Закріпити та узагальнити знання про види речень, про головні і другорядні члени речення. Розвивати орфографічні навички, мислення. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати вміння інтонувати, складати речення зі слів. Розвивати вміння утворювати поетичні рядки, вдосконалювати усне мовлення учнів.
Перегляд файлу

Тема: Узагальнення знань з теми «Словосполучення і речення»

Мета: формування предметних компетентностей:

Закріпити та узагальнити знання про види речень, про головні і другорядні члени речення. Розвивати орфографічні навички, мислення. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати вміння інтонувати,  складати речення зі слів. Розвивати вміння утворювати поетичні рядки, вдосконалювати усне мовлення учнів.

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: визначати очікування від уроку та разом із учителем формувати цілі заняття, контролювати й оцінювати свої результати; розвивати уміння працювати з підручником

комунікативної: володіти позитивними навичками спілкування, уміти налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;

інформаційної: уміти здобувати необхідну інформацію з підручника та ІКТ;

підприємливість: уміти здійснювати раціональний вибір;

соціальної/громадянської: формувати в учнів соціальні, морально етичні цінності на основі духовної спадщини українців;

загальнокультурної: дотримувати норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.

вільне володіння державною мовою: вміння усно й письмово висловлювати свої думки,

математична компетентність: усвідомлювати ролі математичних знань та вмінь в особистому і суспільному житті людини

компетентності в галузі природничих наук, техніки й технологій:  формулювати припущення і робити висновки, пізнавати себе і навколишній світ шляхом спостереження та дослідження

екологічна компетентність: розуміти важливість збереження природи для розвитку суспільства.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Привітання

Хочу побажати нам гарного уроку,

Щоб було цікаво всім нам працювати,

Щоб хотіли дуже всі відповідати.

Щоб  допомагало вам вміння міркувати.

Давайте пригадаємо наші правила:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

ІI. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

  1. Вправа «Очікування»

Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Сподіваюсь, що ваші очікування здійсняться.

 

-Відгадайте загадку і дізнаєтесь , який ще гість завітав до нас на урок .

Привітанням журавля я пробуджую поля,
Небеса і ручаї та заквітчую гаї.
Відгадали, хто вона, ця красуня чарівна ?(Весна)

 

- Назвіть три місяці весни. (Анаграми на дошку, написати навпаки назви місяців)


-Дуже добре.  Весна хоче потрапити до ще одного міста країни Граматики, аби і там настало тепло, а яке це місто ви маєте дізнатися самостійно.

 

  1. Творча робота. Гра «Веселі картинки»

 (діти називають предмети, які зображені на малюнках) – картинки!

1 учень-помічник – підкреслює літери.

Слон, ліс, огірок, вуж, обруч, слива, піч, олівець, ліс, учень, черешня, ескімо, ножиці, ніс, яблуко

У кожному слові «візьміть» першу літеру і складіть слово. Що утворилося? Словосполучення

Складемо наступне слово:

Ракета, мед, меч, перець, камін,  торбинка, волосся.

— У першому слові підкреслюємо перш у букву, у другому — другу...

 

—Склавши слова,  ми дізналися назву того міста, куди ми сьогодні помандруємо.

— Яку назву має місто? (Словосполучення і Речення)

Отже, тема нашого уроку це «Словосполучення і речення», сьогодні ми з вами пригадаємо, що вже вивчили, опрацьовуючи цей розділ. Пригадаємо, що таке речення та словосполучення, будемо складати та доповнювати речення.

Сьогодні нашими сигнальними помічниками будуть цеглинки ЛЕГО.

Виконуючи завдання свої результати ви будете фіксувати у чек-листі самооцінки.

Зелена цеглинка означає, що завдання було для вас легким.

Жовта – що були деякі труднощі, і червона цеглинка означає, що це завдання було складним для вас.

Після кожного завдання, будь ласка фіксуйте в чек-лист ваші результати, обвівши відповідну цеглинку.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

  1. Перша зупинка « ПОВТОРИНКА»

Вправа « Асоціативний кущ

Згадаймо  все, що ми знаємо про речення.

-         Отже, дітки, що таке речення?

-         Речення- це….

-         Наведіть мені приклад речення.

-         Діти, яке сьогодні число? Місяць? День тижня?

-         Розгортаємо зошити, пропускаємо 2 рядки від попередньої роботи та записуємо дату, класна робота.

-         Хвилинка каліграфії.

 

Весна речення складала,

На листках слова писала.

Весні допоможіть.

Їх  охайно запишіть.

 

Ве  В ва ос на ан сь сн

-Зверніть увагу на з’єднання складів.

 Весна, ось вона, ось!  (на дошці запис каліграфічно)

 

  1. Друга зупинка «ПОЕТИЧНА»

Поетична хвилинка. Декламування дитиною вірша  Т. Г. Шевченка, «Встала весна»

Діти, давайте пригадаємо вірш, який ми вивчали напам’ять на попередніх уроках. Хто може пригадати назву вірша? «Встала весна» (1 дитина декламує)

 

Встала весна, чорну землю
Сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила;
І на полі жайворонок,
Соловейко в гаї
Землю, убрану весною,
Вранці зустрічає.

-         Діти, хто автор цього вірша?

-         Правильно, Тарас Григорович Шевченко. Що ми знаємо про цю людину? (Розповіді дітей)

 Доповідач 1. Народився Тарас Григорович Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринці, Звенигородського району.

Доповідач 2.  Дитяча радість Тараса потьмарилася горем ще в дев’ять років, коли померла мама. А через два роки помер і батько. І почалося страшне сирітське життя.
Доповідач 3. Писати вірші Тарас почав ще в дитинстві. Перша його збірка вийшла під назвою «Кобзар». Всьому світові відома ця збірка. Вірші Шевченка перекладені різними мовами.
Доповідач 4. Тяжке життя підірвало здоров’я Т. Г. Шевченка. Він тяжко захворів і помер. Шевченко прожив всього 47 років. Проте народ шанує геніального поета. Його пісні, його думи в Україні повік не забудуть. Йому поставленні пам’ятники, його ім'ям названі вулиці, парки, школи.

 

-Дякую доповідачам, прошу сідати на свої місця.


Краса весни  надихає художників писати картини, поетів складати вірші.

- Зараз ми теж станемо поетами і складемо вірш про весну в групах.

Але спочатку згадаємо правила роботи в групі.

 

Робота в групах.

(Пригадуємо правила роботи в групі) – на дошці

 

Завдання номер 1, які лежать на ваших партах, полягає в тому, що ви повинні із слів, котрі розкидані, скласти речення і записати у зошит.

Записуємо з нового рядка.

-         А хто мені пригадає, з якої літери починаємо писати речення?

-         Чудово, отже, пишемо у зошиті Вправа 1, та з нового рядка записуємо речення, які ви складете.

Завдання 1

Скласти речення. І записати у зошит.

Пишемо з НОВОГО рядка та з ВЕЛИКОЇ літери.

 

1гр. теплий Дощик, синій. дощик

Дощик теплий, дощик синій

 

2 гр. в долині. день співав Цілий

Цілий день співав в долині.

 

3 гр. спів. весняний І під цей

І під цей весняний спів

 

4 гр.   долині У зацвів луг.

У долині луг зацвів.

 

5гр лузі В повно квіточок.

В лузі повно квіточок.

 

6гр. діточок маленьких. І

І маленьких діточок.

 

 

Один учень з кожної групи виходить на середину класу. Всі разом складаємо вірш

«Весна».

 

Дощик теплий, дощик синій.
Цілий день співав в долині.
І під цей весняний спів.
У долині луг зацвів.

В лузі повно квіточок.
І маленьких діточок.


Отже, ми пригадали на практиці, що таке речення і за допомогою цих речень ми змогли скласти чудовий віршик.

-         Оцініть свою роботу в чек-листі.

-         Вправно виконали завдання!  Тож давайте трохи відпочинемо від роботи.

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА https://www.youtube.com/watch?v=82cNDcmn-RY

 

  1. Зупинка «ПУНКТУАЦІЙНА» Робота в парах.  Встановлення меж речень.

 

Зникли знаки розділові.

Повернути їх готові?

Реченню кінець настав –

Відповідний знак постав.

-         Які знаки можуть стояти в кінці речення?

 

-         Завдання під номером 2 на ваших робочих місцях. Воно полягає в тому, що ви повинні знайти кінець речення та поставити відповідний знак.  Спишіть 2 останні речення.

-         Почали роботу.

 

Вправа 2. Постав розділовий знак там, де ти вважаєш кінець речення. Спиши 2 останні речення.

Різнокольоровим і барвистим став ліс у повітрі літало серпанкове павутиння чому день від дня холоднішає куди відлітають птахи маленьке зайченя ніяк не могло зрозуміти

 

-         Перевірка. Запитую по 1 реченню.

Різнокольоровим і барвистим став ліс. У повітрі літало серпанкове павутиння.  Чому день від дня холоднішає? Куди відлітають птахи? Маленьке зайченя ніяк не могло зрозуміти.

-Скільки речень? (5)

-Прочитайте передостаннє речення. Назвіть розділовий знак. Чому саме такий?

 

-         Оцініть виконання своєї роботи в чек-листі.

 

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.

 

Зупинка «Місто Словосполучення і Речення»

- Нарешті, ми потрамили до міста Словосполучення і Речення і все вже знаємо про нього. Тому дівчинка - весна підготувала декілька запитань.

- Яку тему узагальнювали на уроці?

- Що таке речення?

-Чи здійснились ваші очікування від уроку?

 

Подивіться у чек-лист самооцінки. Який колір переважає?

Що можете сказати про свою роботу на уроці?

Як ви працювали сьогодні? (діти аналізують роботу на уроці)

Прикріпіть свої квіточки, які ви отримували за виконані завдання. І розквітло наше місто яскравим цвітом дерев і лугів.

Ви гарно попрацювали на уроці. Весна дуже вдячна вам, тому що у місті Словосполучення і Речення буде світити сонечко та розквітатимуть квіточки.

А я вдячна вам за вашу старанність та активність!

docx
Додано
19 лютого
Переглядів
203
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку