Узагальнююче повторення з теми “ Вуглеводні ”

Про матеріал
Урок розроблено відповідно до нової програми. В основу покладена інтерактивна технологія навчання. Рекомендовано вчителям загальноосвітніх шкіл.
Перегляд файлу

Тема: Узагальнююче повторення з теми “ Вуглеводні ”

 

Цілі:

  •                  формування ключових компетентностей:
  • саморозвитку й самоосвіти;
  • інформаційної:
  • соціально- трудової;
  • комунікативної;
  • формування предметних компетентностей:
  • повторення й закріплення знань з теми Вуглеводні;
  • виховувати інтерес до вивчення хімії;

 

Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, компютер.

 

Тип: узагальнююче повторення

 

Форма роботи: робота в групах, прийом Гронування , Лови помилку,  Міні- практикум, Самоперевірка , Схема перетворень, Хімічний диктант”.

 

Очікуванні результати навчальних досягнень:

знати: властивості вуглеводнів, загальні формули, представників класів.

вміти:  пояснювати генетичний зв’язок між вуглеводнями; складати рівняння відповідних реакцій, розв’язувати задачі за участю органічних речовин  ( вуглеводнів).

 

СТРУКТУРА УРОКУ

1.Організаційний етап

2.Оголошення теми й мети уроку

3. Мотивація навчальної діяльності

4. Робота в групах

5. Підбиття підсумків уроків

6. Домашнє завдання

 

Хід уроку

I.Організація класу

Привітання, фіксація відсутніх, перевірка готовності учнів до заняття ,відповіді на запитання учнів.

II.Оголошення теми й мети уроку

III.Мотивація навчальної діяльності

На сьогоднішньому уроці ми з вами ще раз пригадаємо матеріал, вивчений протягом теми “ Вуглеводні”.

YI.Робота в групах (гетерогенних)

( Завдання проектуються на екран). Клас працює в малих групах над завданнями уроку.

  • Прийом Лови помилку

Виправити помилки у формулах , класифікувати речовини й дати їм назви:

CH5, C2H7, CH10  , C2H5 , C3H6  ,C4H9  , CH2 , C2H4 , C6H7,  C5H6.

 

  • Прийом Гронування

Заповнити схему

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А – Згальна формула

Б – Тип гібридизації Карбону

В – Хімічний звязок

Г –Довжина звязку              

 

  • Хімічний диктант [3]

максимальна оцінка за правильно виконану роботу -12 балів: завдання 1-16 –по 0,5 бала кожна; завдання 17- 20 –по 1 балу кожне.

 

1. Загальна формула алканів.

2. Формула метану.

3. Електронна формула метану.

4. Структурна формула метану.

5. Вид гібридизації електронних орбіта лей у алканів.

6. Кут між гібридними електронними хмарами в молекулі метану.

7. Форма молекули метану.

8. Загальна формула алкінів.

9.Загальна формула алкенів.

10. Формула етену.

11. Електронна формула етену.

12. Структурна формула етену.

13.Вид гібридизації електронних орбіта лей у алкенів.

14. Кут між гібридними електронними хмарами в молекулі етену.

15. Відстань між центрами атомів Карбону в молекулі етену.

16. Визначення алкінів.

17. Визначення алканів.

18. Визначення алкенів.

19. Реакції, характерні для метану.

20.Реакції, характерні для етену.

 

 

  • Прийом  “ Міні – практикум

а)  Дописати рівняння реакцій:

1) C6H6 + O2                   

2) CH4 + CL2 →

3) CH3CH2CH2—CH3

4) CH2 ═ CH2 + H2

5) HC ≡ CH + H2       … + H2 →

6) CH ═ CH2 + Br2

7) HC ≡ CH + Br2     …..  + Br2 →

8) C6H6 + Cl2

9) C6H6 + Br2

 

б) записати рівняння можливих реакцій

 

KMnO4

HNO3

Cl2

Br2

CH4

 

 

 

 

C2H4

 

 

 

 

C2H2

 

 

 

 

C6H6

 

 

 

 

 

в) Задачі

 

  1. Із 25л ацетилену (н.у.)отримали бензен масою 16г. Якою є масова частка виходу бензену?
  2. Який об’єм кисню (н.у.) витрачається під час спалювання суміші, що складається з 20л етену й 10 л метану?
  3. На гідрування алкену масою 2,8г витратили водень обємом 1,12 л.(н.у.).

         1.Обчисліть молярну масу алкену.

         2.Виведіть молекулярну формулу алкену. У відповіді запишіть число ,що  дорівнює сумі індексів у виведеній формулі.

 

 

  • Прийом Заповніть пропуски “[4]

 

  • Водень приєднується до ненасичених вуглеводнів за рахунок розриву ----- звязку.
  •  Молекула ацетилену містить----Ϭ-зв’язків та ----ℼ-зв’язків.
  • Велика кількість кіптяви під час горіння бензену утворюється внаслідок-----
  • Молекула бензену має---Ϭ-звзків
  • Для бензену більш характерні реакції ------, ніж реакції-------.
  • При гідруванні бензену утворюється -------
  • Для ненасичених вуглеводнів більш характерні реакції-------
  • Молекула етану має ------Ϭ-звязків.
  • Реакція галогенування алканів відбувається за -------механізмом.
  • Каталізатор реакції ізомеризації алканів-------

 

  • Прийом Самоперевірки

Під час перевірки аналізують запитання , які виникли під час розвязування завдань.

 

  • Прийом Схема перетворень

 

 

 

Парафіни                                                     Етиленові вуглеводні

 

CnH2n+2                                                         CnH2n

 

 

                                                                     Ацетиленоаі вуглеводні

                                                                        CnH2n-2

 

                                                                                  

 

                                                                  Ароматичні вуглеводні

                   CnH2n-6

Аналізуючи схему Взаємозвязок насичених, ненасичених, ароматичних вуглеводнів дайте відповідь на запитання:

 

  1. У чому, на вашу думку, полягають причини різноманітності вуглеводнів?
  2. Визначте за схемою групи вуглеводнів. Наведіть приклади сполук.
  3. Напишіть рівняння реакцій за схемою:

 

CaCO3             CaO    CaC2    C2H2  C2H6    (--CH2----CH2----)n

 

IY. Підбиття підсумків уроку

 

  • На занятті було цікавим…
  • Найбільше сподобалось…
  • У житті використаю…
  • У професійній діяльності використаю…

 

Y. Домашнє завдання.

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Розробки уроків
До підручника
Хімія (профільний рівень) 10 клас (Буринська Н.М. та інші)
Додано
23 лютого 2020
Переглядів
1709
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку