Характеризувати варварські племена, визначати причини Великого переселення народів, знати напрямки переселення; знати час поділу Римської імперії на Західну і Східну; з'ясувати причини, а також значення розпаду Римської імперії.
Велике переселення народів. Занепад Римської імперії
Номер слайду 2
У 70-х роках ІV ст. на північних берегах Чорного моря з’явилися кочові племена гунів, які прийшли у Європу з Центральної Азії. Рухалися вони на захід величезною ордою верхи на конях та повозках. По дорозі підкорювали інші племена, утворюючи потужне об’єднання кочових племен.
Номер слайду 3
Історики називають цей рух племен Великим переселенням народів. Велике переселення народів – рух племен і народів Європи у IV–VII ст. у різних напрямках, що розпочався із вторгнення племен гунів у північну частину Римської імперії
Номер слайду 4
Назвіть території і племена, охоплені великим переселенням народів.
Номер слайду 5
зміну кліматузбільшення населення нестачу земель Переміщення одних племен витісняло інші, які у свою чергу були змушені здобувати та освоювати нові території для життя. Таким чином, відбувався процес ланцюгової реакції. Серед основних причин переселення племен IV–VI столітті дослідники називають:
Номер слайду 6
Гуни – давні тюркомовні кочові племена, які в III ст. до н. е. утворили велике об’єднання на території північного Китаю. Готи – племена східних германців епохи Великого переселення народів. У кінці IV століття (під час Великого переселення народів) розділилися на вестготів (західних готів) і остготів (східних). Межею між ними в IV ст. був Дніпро; остготи жили в степах між Дніпром і Доном.
Номер слайду 7
Гуни розгромили державу східних готів (остготів) та Боспорське царство. Західні готи (вестготи), що жили в районі нижнього Дунаю, не бажали підкорятися гунам. У 375 р. вони звернулися до імператора Валента з проханням дозволити їм перейти Дунай і оселитися на території імперії. Відтак обіцяли служити в римському війську. У 378 р. поблизу Андріанополя вестготи вщент розгромили римське військо, Загинув в цьому бою і римський імператор. Утім, оволодіти укріпленою столицею імперії – Константинополем – повсталим так і не вдалося.
Номер слайду 8
Новий Римський імператор Феодосій Він відтіснив вестготів від Константинополя і пішов на деякі поступки: надав їм землю та звільнив від податків. У 395 р. перед своєю смертю він розділив Імперію між двома синами. Західна Римська імперіязі столицею в РиміСхідна Римська імперія(Візантія) зі столицею. Константинополь. Гонорій. Аркадій
Номер слайду 9
Чварами між імператорами та ослабленням імперії скористалися вестготи. Вони знову повстали. Очолив повсталих один з готських племінних вождів Аларіх. Правитель Східної імперії змушений був укласти з вестготами мир, віддавши їм східні дунайські провінції. Після цього військо Аларіха вирушило в Італію. Двічі Аларіх зі своїм військом підступав до стін Рима, вимагаючи великого викупу. У 410 р. Аларіх утретє обложив Рим. «Вічне місто» вважалося неприступним і було надійно захищене міцними фортечними мурами. Але раби вночі відкрили міські ворота, і вестготи вдерлися в Рим.
Номер слайду 10
Найстрашнішими ворогами Риму тепер були гуни, які об’єднали навколо себе багато племен. У 435 р. державу гунів очолив вождь Аттіла, який здійснював набіги на Східну Римську імперію, проте її імператору вдалося їх відбити.
Номер слайду 11
У 451 р. величезна армія гунів рушила через Рейн у Галлію. Ворожі армії зустрілися на Каталонських полях. У битві, яка одержала назву битви народів, військо гунів зазнало поразки і відступило. Після цього Аттіла напав на Північну Італію, міста якої гуни немилосердно спустошували та руйнували. Вождь гунів похвалявся, що трава ніколи не ростиме там, де пройшов його кінь. У 453 р. Аттіла раптово помер, а його різноплемінна держава розпалася.
Номер слайду 12
Перемога над гунами не змогла врятувати Західну Римську імперію. У 455 р. племена вандалів (на чолі з вождем Гейзеріхом) з Африки дісталися Італії та легко оволоділи Римом. Два тижні вони грабували палаци та храми, майстерні ремісників та домівки простих жителів. Величезну кількість пам’яток мистецтва та прекрасних архітектурних споруд було знищено. Відтоді «вандалізмом» називають безглузде нищення культурних пам’яток та цінностей.
Номер слайду 13
У місто Рим прийшов занепад. В 476 р. один із варварських вождів скинув останнього римського імператора – юного Ромула Августула. Знаки імператорської влади – пурпуровий плащ та діадему (корону) він вивіз до Константинополя. Позбавлення влади Ромула Августула вважають кінцем Західної Римської імперії. Східна Римська імперія – Візантія – виявилася більш стійкою і спромоглася протистояти навалі варварів. Вона існувала до 1453 р. Падіння Західної Римської імперії в 476 р. – це кінець історії стародавнього світу. Золота римська монета із зображенням Ромула Августа