Презентація "Види ораторського мистецтва і жанри. Академічне красномовство, його характерні ознаки, різновиди " для учнів 11 класу (профільний рівень).
Академічне красномовство - один із найдавніших видів ораторського мистецтва, зокрема у риторичній традиції слов’ян. Просвітницька діяльність Ярослава Мудрого, князя Володимира та багатьох інших видатних діячів культури закладала основи академічного (шкільного, вузівського) красномовства. Видатні вчені, зокрема Феофан Прокопович, Іоаникій Галятовський, Григорій Сковорода, Михайло Ломоносов, Петро Могила та інші, були не лише творцями, а й пропагандистами наукових знань, які вони прагнули наблизити до найширших народних мас.
Номер слайду 7
Слово «академія» походить від назви місцевості Академія у стародавній Греції, яка, у свою чергу, була названа на честь афінського героя Академа. Згодом так почали називати філософську школу, засновану Платоном саме в цій місцевості. У Європі академічне красномовство динамічно розвивалося в середньовічних університетах. Але особливого розквіту воно набуло в післяренесансний період.
Номер слайду 8
Академічне красномовство поділяється на три види:1) власне академічне (наукова доповідь, реферат, огляд, дискусія);2) вузівське красномовство (лекція, цикл лекцій);3) шкільне красномовство (шкільна лекція, розповідь, опис, бесіда тощо).
Номер слайду 9
Головні риси академічного красномовства – доказовість, бездоганна логічність, точність мислення, чітка, позбавлена будь-якої двозначності, термінологія. Наука, як відомо, є точним описом реальних, матеріальних явищ світу. Науковий опис цих явищ є метою академічного красномовства. Дуже важливо, щоб результати наукових досліджень були донесені до громадськості (не кажучи вже про студентів та учнів), але у дещо спрощеній (адаптованій) формі. Водночас школярі та студенти мусять опанувати мову науки, її термінологію та спосіб викладу. Адаптованості матеріалу до свідомості учнів сприяє використання різноманітної наочності, в першу чергу – із застосуванням технічних засобів.
Номер слайду 10
До жанрів академічного красномовства належать: наукова доповідь, наукове повідомлення, наукова лекція (вузівська та шкільна), реферат, виступ на семінарському занятті, науково-популярна (публічна) лекція, бесіда.