Урок 18. Види речень за метою висловлювання. Окличні речення. Спостереження за інтонацією та розділовими знаками. (Вправи 80-84)
Мета. Розширити уявлення учнів про види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні), окличні н неокличні; формувати навички правильного інтонування речень; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання. Картки для індивідуальної роботи, таблиця «Речення».
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
— Назвіть головні слова у виділених реченнях.
2. Гра «Розкажи все про речення».
— Речення — це ... .
— За метою висловлювання речення бувають ... .
— За інтонацією ... .
3. Робота в парах.
Поділіть текст на речення. Поставте розділові знаки. Запишіть до тексту кінцівку.
У лісі жив їжачок знайшов він собі кімнату у дуплі старої липи тепло там і сухо ось настала осінь падає жовте листя з дерев незабаром зима настане почав готуватися їжачок до зими
4. Поширення речень другорядними членами речення.
Продзвенів дзвінок.
Падає дощ.
Жив їжачок.
Учитель говорить.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Сьогодні на уроці ми пригадаємо, які бувають речення за метою висловлювання і за інтонацією та які розділові знаки потрібно ставити в кінці таких речень.
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Вірш.
Послухайте вірш і доповніть словами, записаними на дошці.
(Розповідні, питальні, спонукальні, окличні, питальний знак, знак оклику.)
Цвітуть сади. Шумлять гаї.
Це речення ... (розповідні).
Розкажуть щось тобі й мені.
І ... (крапку) ставимо в кінні.
Куди ідеш? Ким хочеш стати?
... (питальні) мають запитати.
І ти пізнаєш їх умить:
бо знак ... (питальний) у кінці стоїть.
Слухняним будь. Люби свій край,
батькам завжди допомагай.
Речення це ... (спонукальні). В них для нас —
до дії заклик чи наказ.
Як гарно тут! Як любо жить!
В кінці ... (знак оклику) стоїть.
Речення ... (окличні) оці —
виразні, гарні і дзвінкі!
Леся Лужецька
2. Робота з таблицею.
— То які є речення за метою висловлення? Л за інтонацією?
3. Конкуре «Прочитай речення» (за вправою 80).
— Прочитайте виразно речення. Зверніть увагу на те, яка мета кожного з цих речень.
Пригадайте! За метою висловлювання речення бувають розповідні, питальні, спонукальні.
4. Вибіркове списування (вправа 81).
— Прочитайте текст, доберіть до нього заголовок.
— Попрацюйте в групах і знайдіть: 1 група — розповідні речення, 2 група питальні, 3 група — спонукальні.
— Прочитайте їх з відповідною інтонацією.
Пригадайте! Якщо речення вимовляються з особливим почуттям, то вони стають окличними. Окличними можуть бути розповідні, питальні і спонукальні речення. У кінці окличних речень ставиться знак оклику.
— Спишіть другий абзац. Підкресліть спонукальні речення. Прочитайте їх виразно.
Каліграфічна хвилинка.
О о пень ки опеньки
— Випишіть з тексту назви грибів, допишіть ті, які ви ще знаєте.
— Каліграфічно спишіть речення на с. 42. Підкресліть головні слова в реченні. Визначте вид речення.
Народна мудрість про ліс.
(Вчитель показує малюнки лісу.)
✵ Поле бачить, а ліс чує.
✵ Як листя жовтіє, ліс і поле смутніє.
✵ Ліс сам себе чистить.
Фізкультхвилинка.
5. Робота в парах (вправа 82).
— Попрацюйте в парах. Складіть і запишіть розповідні, питальні і спонукальні речення. Використовуйте для цього слова для довідки.
6. Творча робота (вправа 83).
— Прочитайте текст. З яких речень за метою висловлювання він складається?
— Перебудуйте подані речення так, щоб вони стали спонукальними.
— Запишіть утворений текст.
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит з укр. мови. 3 клас. с. 17.)
1) Визначте, які це речення за метою висловлювання. З’єднайте.
Переходь вулицю на зелене світло світлофора. |
✵ |
✵ Розповідне речення |
Ти куди летиш, лелеко? |
✵ |
✵ Питальне речення |
Завітала до лісу осінь. |
✵ |
✵ Спонукальне речення |
2) У кінці кожного речення поставте потрібний розділовий знак.
Погляньте на це диво_ Впізнали_ Так, це сосна_ Вона така красива, струнка_ На ній рівнесенько ростуть густі зелені віти_ Кожної весни тягнуться до сонця світло-зелені молоді пагони_ Стоїть сосна пишна, розлога_ Голочки позирають у різні сторони, немов запрошують мешканців лісу до себе в гост_
2. Робота з картками дня поточного та тематичного контролю знань. (С. 15)
3. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 15.)
VII. Підсумок уроку.
Гра «Оплески по колу».
Учень виходить до дошки і дарує комусь свої оплески (за те, що отримав допомогу на уроці; добре було працювати в групі, парі; був активним на уроці; працював без помилок; мовлення було чітким і виразним; склав гарне речення; виразно читав записаний текст).
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 43, вправа 84.