Види складнопідрядних речень. Тренувальні вправи

Про матеріал
Конспект уроку в 9 класі на тему "Види складнопідрядних речень. Тренувальні вправи" (українська мова)
Перегляд файлу

Тема: Види складнопідрядних речень. Тренувальні вправи ( 9 клас )

 

Цілі : систематизувати та узагальнити набуті знання про складнопідрядне речення; удосконалити вміння визначати будову складнопідрядних речень, їх види та навички синтаксичного розбору; розвивати творчі вміння моделювати складнопідрядні речення відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у власних висловлюваннях.

Міжпредметні  зв`язки: українська мова і література, музичне мистецтво.

Обладнання: підручник, таблиця підручника, опорні схеми, роздатковий матеріал.  

Тип уроку: підсумковий урок

 

Очікувані результати:

Після уроку учні

Повинні  уміти:

  •      розпізнавати види складнопідрядних речень та засоби зв'язку між ними;
  •      знаходити їх у тексті, визначати структуру;
  •      конструювати складнопідрядні речення з різними смисловими відношеннями;
  •      відрізняти  сполучники  від  сполучних  слів;
  •      правильно  ставити  коми  між  частинами  складнопідрядного  речення,  визначати  межі  головного  та  підрядного  речення;
  •      робити повний синтаксичний аналіз складнопідрядного речення.

                                      

 

Хід уроку

 

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання

1. Робота в парах

- Поставте один одному підготовлене питання про складнопідрядне речення.

 

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

Сьогодні ми повторимо відомості про складне речення, будемо удосконалювати вміння визначати будову складнопідрядних речень, їх види, навички синтаксичного розбору складнопідрядного речення.

 

ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

 

 

 

V. ТРЕНУВАЛЬНІ   ВПРАВИ

 

Вправа 1

Визначити вид складнопідрядних речень

 

  1. Те, що було вчора, не повернути.
  2. У бабусі боліла голова, немов розколювалася на двоє.
  3. Хмари насувалися, наче великі хвилі.
  4. Розлючений Іван стукнув дверима так, що вікна задзвеніли.
  5. Сьогодні сонце таке яскраве, що дивитися боляче.
  6. Мами постійно піклуються про нас, так що ми завжди під їхнім лагідним крилом.
  7. На небі збиралися чорні хмари, так що на хорошу погоду можна не сподіватися.
  8. Хоч мати просила залишитися вдома, однак Макар пішов до товариша.
  9. Незважаючи на те, що погода за вікном була похмура, сьогодні я маю чудовий настрій.
  10.  Матеріал краще запам’ятовується, коли після прочитання зробити короткі тези про прочитане.

11. Потрібно привести до ладу будинки та подвір’я, оскільки прийшла весна.

  1. Ми не змогли виконати тести, бо розпочалася повітряна тривога.
  2. Ми повинні наполегливо навчатися, для того щоб успішно скласти іспити.
  3. Після того як закінчиться війна, тисячі українців повернуться додому.
  4. Птахи летять туди, де відчувають себе вільними.
  5. Той, хто буде багато читатибуде багато знати.
  6. Я бачив, як красиво на сонці вигравав водограй.
  7. Весна, немов зачаровує своєю красою.

           

 

Вправа 2

Скласти речення за поданими схемами:

 

1. [, (що), ].

 

[], (куди).

 

           [],(хто).

  •                                                                     

[],(де).

          [,(де), ].

(Після того як), [].

(Щоб), [].

[], (бо).

[], (оскільки).

[], (якщо).

(Хоч), [].

[], (наче).

 

Вправа 3 (закріплення)

 

  1.  Визначте, яке з речень є складнопідрядним:
  • Я люблю читати книги і дивитися фільми.
  • Коли настане весна, ми поїдемо на дачу.
  • Хлопчик біг швидко, але не наздогнав м'яч.
  1.   У реченні "Книжка, яку я читаю, дуже цікава" підрядна частина є:
  • означальною
  • обставинною
  • з'ясувальною
  1.   Поставте розділові знаки в реченні: "Якщо буде гарна погода ми підемо гуляти".

 

  1.   Складіть власне складнопідрядне речення з підрядною частиною обставинною.

 

 

 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Виписати 5 приказок, які мають будову складнопідрядних речень. Накреслити їхні схеми. Зробити синтаксичний аналіз одного речення.

 

VІІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Мікрофон «Метод незакінчених речень»

  •     У складнопідрядному реченні частини є…
  •     Підрядні речення поділяються на …
  •     Підрядна частина може стояти…
  •     Підрядні наслідкові речення відповідають на питання…
  •     Вид підрядного речення визначаємо…
  •     Підрядні  речення із сполучником бо завжди…
  •     Підрядне речення може пояснювати…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

Типи складнопідрядних речень

Тип підрядного речення

Питання / сполучники чи сполучні слова

Приклад

означальне

який? яка? яке? які?

Життя — це оббирання з реп 'яхів, що пазурами уп'ялися в душу (Л. Костенко).

спол.: що, щоб, ніби;

спол. сл.: який, ний, котрий, що, де, куди, звідки

з'ясувальне

хто? що? кого? чого?

Не можна допустити, щоб людиною керував страх (О. Гончар).

спол.: що, як, щоб, мов, ніби, наче, аби, якби, коли, поки, доки, чи спол. сл.: який, чий, котрий, що, де, куди, звідки, як, чому

обставинне місця

де? куди ? звідки ?

Тепер я скрізь, де світло і любов (П. Филинович).

спол. сл.: де, куди, звідки

обставинне часу

коли? як довго? доки? з яких пір?

Доки сонце зійде, роса очі виїсть (Нар. тв.).

спол.: як, після того як, відколи, відтоді як, з тих пір як

спол. сл.: коли, поки, доки

обставинне способу дії, міри і ступеня

як?яким способом?якою мірою? наскільки?

Сердега так перелякався, що аж тремтить (Л.Глібов).

спол.: що, чим...тим, аж, що аж

спол. сл.: як, скільки, наскільки

обставинне порівняльне

як?

Зацвіла в долині червона калина, ніби засміялась дівчина-дитина (Т. Шевченко).

спол.: як, ніби, наче, мовби

спол. сл.: як

обставинне умови

за якої умови?

Якби ви вчились так, як треба, то й мудрість би була своя (Т. Шевченко).

спол.: якщо, коли, якби, як, раз,аби

обставинне причини

чому? через що? з якої причини?

Нам з тобою, видно, по дорозі, бо ігили й нікуди не прийшли (Л. Костенко).

спол.: бо, що, оскільки, адже, тому що, через те що, внаслідок того що, у зв 'язку з тим що

обставинне мети

з якою метою? навіщо? для чого?

Пішла вночі до ворожки, щоб поворожити (Т. Шевченко).

спол.: щоб, аби, для того щоб, з тим щоб

обставинне допустове

незважаючи на що?

Хоч не рідний cuн Ярема, а щира дитина (Т. Шевченко).

спол.: хоч, хай, незважаючи на те що, дарма що

обставинне наслідку

 умовно можна поставити питання і що ж? і який наслідок?

Теплий туман наливав балку по самі вінця, так що дерева потопали в ньому (М. Коцюбинський).

 спол.: так що

 

 

 

 

docx
Додано
7 січня
Переглядів
47
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку