МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
КАМ’ЯНСЬКИЙ КОЛЕДЖ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ
ЦИКЛОВА КОМІСІЯ МЕДИКО - БІОЛОГІЧНИХ ТА
СПЕЦІАЛЬНО – ТЕОРЕТИЧНИХ ДИСЦИПЛІН
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
ВІДКРИТОГО ЗАНЯТТЯ З ДИСЦИПЛІНИ «ФІЗІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ»
ЗА ТЕМОЮ:
«Лабораторна робота № 1 «Вивчення реакцій організму людини на подразнення вестибулярного апарату»
Розробила викладач фізіології
Майстренко О.Ю.
Розглянуто та затверджено на засіданні ЦК медико – біологічних та спеціально – теоретичних дисциплін
Протокол № від « » грудня 2018 р.
Голова ЦК__________О.Ю.Майстренко
м. Кам’янське
2018 рік
Група |
Дата |
31 |
10.12.18 |
Тема заняття: « Лабораторна робота № 1 «Вивчення реакцій організму людини на подразнення вестибулярного апарату»
Мета заняття: ознайомити студентів із методикою оцінки функціональної стійкості вестибулярної сенсорної системи на обертальні рухи, узагальнити та систематизувати знання студентів з вивчаємої теми, розвивати логічне мислення та вміння пов’язувати теоретичні знання з практикою фізичного виховання.
Тип заняття: практичне
Забезпечення заняття:
А. Наочність: таблиця «Будова вестибулярного апарату людини»
Б. Дидактичний матеріал : зошити для лабораторних робіт
В. Технічні засоби навчання: телевізор та комп’ютер для демонстрації відеоматеріалів «Вестибулярна сенсорна система», секундомір, лінійка, крейда, пов’язки на очі, тонометр для вимірювання артеріального тиску, досліджуваний із числа студентів групи.
Г. заняття проводяться у навчальній аудиторії № 201.
Методи навчання: розповідь, бесіда, дискусія, демонстраційний (перегляд відеоматеріалів), пошуковий ( відшукування інформації в мережі Інтернет)
Базові поняття: ЦНС, сенсорні системи, вестибулярний апарат людини, пропріорецептори, положення голови та тіла в просторі.
Література:
основна: А. Загоруйко «Фізіологія», Ів-Фр, 2004
Г. Чайненко, «Фізіологія», «Вища школа», К.2003,
Методичні рекомендації щодо виконання лабораторної роботи
додаткова: Вілімор Дж.Х. «Фізіологія спорту», К., «Олімпійська л – ра».2003
А.С. Солодков «Загальна фізіологія», Сан-Пет, 2000
А.А. Васильова «Фізіологія людини», ФіС, М.1984
Конспект лекцій, матеріали СРС
ХІД ЗАНЯТТЯ
Організаційний момент:
1.Рапорт чергового. Привітання.
2.Перекличка.
Мотивація навчальної діяльності:
1.Повідомлення теми заняття: «Лабораторна робота № 1 «Вивчення реакцій організму людини на подразнення вестибулярного апарату»
2.Ознайомлення з планом заняття
1.Актуалізація опорних знань студентів («Мозковий штурм»)
2.Перегляд відеоматеріалів «Вестибулярна сенсорна система»
3.Перевірка виконання СРС «Значення рухової та вестибулярної сенсорних систем у практиці спорту та житті людини» (фронтальна бесіда)
Актуалізація опорних знань студентів.
1. «Мозковий штурм»
-що таке сенсорна система?
-загальна властивість сенсорних ситем людини;
-будова аналізатора;
-розкрити поняття «рецептор», класифікація;
-класифікація сенсорних систем.
2.Перегляд відеоматеріалів «Вестибулярна сенсорна система людини»
3.Перевірка виконання СРС - фронтальне опитування:
-охарактеризувати рефлекси положення тіла та голови в просторі;
-пояснити значення вестибулярної сенсорної системи в житті людини, практиці спорту;
-надати рекомендації щодо тренування та вдосконалення функцій вестибулярного апарату
Виконання лабораторної роботи ( фронтально)
-ознайомлення з методичними матеріалами;
-дослідження реакцій організму спортсменів різних спеціалізацій на подразнення вестибулярного апарату;
-оформлення результатів досліджень.
ХІД РОБОТИ
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОНАННЯ РОБОТИ
Завдання №1:
На підлозі крейдою провести пряму 10 - метрову лінію, а досліджуваному дається завдання:
- пройтися по прямій лінії з закритими очима до обертання;
- пройтися по прямій лінії з закритими очима після обертання (ролі обертальних рухів використовувати колові рухи головою, із закритими очима до 10 – 15 разів у темпі 2 оберти за секунду, або 10 – 15 обертів навколо своєї осі, стоячи на підлозі);
- до і після обертання визначити частоту серцевих скорочень за 10 секунд та величину максимального артеріального тиску ( значні відхилення свідчать про меншу стійкість вестибулярної сенсорної системи до обертальних рухів);
- дослідження провести по 3 рази з 3-ма досліджуваними ( зробити висновки про ступінь розвитку вестибулярного апарату у різних людей та адаптацію вестибулярної сенсорної системи).
Завдання №2.
Результати дослідів записати у таблицю:
ДОСЛІД |
ВЕЛИЧИНА АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ ДО ПІСЛЯ навантаження |
ЧАСТОТА СЕРЦЕВИХ СКОРОЧЕНЬ ДО ПІСЛЯ навантаження |
||
І ДОСЛІДЖУВАНИЙ І спроба |
|
|
|
|
ІІ спроба |
|
|
|
|
ІІІ спроба |
|
|
|
|
ІІ ДОСЛІДЖУВАНИЙ І спроба |
|
|
|
|
ІІ спроба |
|
|
|
|
ІІІ спроба |
|
|
|
|
ІІІ ДОСЛІДЖУВАНИЙ І спроба |
|
|
|
|
ІІ спроба |
|
|
|
|
ІІІ спроба |
|
|
|
|
Узагальнення знань студентів:
(виконання контролюючих завдань, складання висновків до лабораторної роботи в зошитах)
Завдання №2. Дати відповіді на контрольні запитання
ДОСТАТНІЙ РІВЕНЬ ЗНАНЬ
(одна правильна відповідь – 0,25 балів)
Виконати тестові завдання, правильний варіант відповіді обвести кружечком.
1. Порожнина середнього вуха заповнена:
А) повітрям;
Б) рідиною;
В) повітрям та рідиною.
2. Які елементи внутрішнього вуха пов’язані з вестибулярною сенсорною системою:
А) равлик, півколовий канал, передвір’я;
Б) равлик, передвір’я;
В) півколовий канал, передвір’я.
3. Нервовий центр - це:
А) один нейрон;
Б) група нейронів;
В) немає значення.
4. Методи вивчення мозочка:
А) трансплантація;
Б) клінічний;
В) радіометричний.
5. Де виникає у людини відчуття:
А) в органах чуття;
Б) КГМ;
В) рецепторах.
6. «Мова» мозку - це:
А) гормони;
Б) нервові імпульси;
В) ферменти.
7. Де виникає відчуття руху:
А) потилична доля;
Б) лобова доля;
В) передня центральна закрутка.
8. Через які нейрони надходять «накази» від ЦНС:
А) аферентні;
Б) еферентні;
В) проміжні.
9. Який рух,зроблений людиною, не реєструють рецептори вестибулярної системи:
А) прямолінійні рухи;
Б) обертальні рухи;
В) нахили.
10. Основна властивість сенсорних систем:
А) збудливість;
Б) адаптація;
В) гальмування.
11. Мозочок регулює:
А) відчуття слуху;
Б) координує рухи;
В) звукові відчуття.
12. Порушення функцій мозочка виявляється у :
А) порушеннях слуху;
Б) надмірності рухів;
В) порушеннях зору.
СЕРЕДНІЙ РІВЕНЬ ЗНАНЬ (одна правильна відповідь – 0,25 балів)
Дати відповіді на запитання:
1.Описати склад вестибулярної сенсорної системи?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.Охарактеризувати функції вестибулярного апарату.
________________________________________________________________________
3.Чи можна тренувати вестибулярну сенсорну систему? Як?
________________________________________________________________________
4.Як впливає на стійкість вестибулярної сенсорної системи спортивна спеціалізація?Наведіть приклади. ________________________________________________________________________
ВИСОКИЙ РІВЕНЬ ЗНАНЬ
(одна правильна відповідь – 0,5 балів)
Дати відповіді на запитання.
1.Відомо, що у глухонімих людей вестибулярний апарат не функціонує з моменту народження. Яким чином у цьому випадку людина орієнтується в просторі?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.Ушкодження мозку при сп’янінні – факт добре відомий. Чому сп’яніла людина намагається зробити крок, а робить по інерції кілька кроків у тому ж напрямку?
Завдання №3. Зробіть висновки, пов’язуючи отриманні знання та навички з практикою фізичного виховання ( пояснити які вправи і як найкраще впливають на розвиток вестибулярного апарату).
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Підведення підсумків заняття:
1.Слово викладача про роботу студентів під час пари
2.Виставлення оцінок
3.Д/з: скласти кросворд із ключовим словом «вестибулярний», або 10 тестів за вивченою темою
ФОТОЗВІТ ПРО ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ
Актуалізація опорних знань
Виконання колових рухів головою
Вимірювання артеріального тиску до навантаження
Вимірювання артеріального тиску після навантаження
Дослідження реакції організму при обертальних рухах тулуба
Оформлення матеріалів лабораторної роботи