ВІДКРИТИЙ ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК В 1 КЛАСІ
ТВАРИНИ- ДОМАШНІ УЛЮБЛЕНЦІ
Мета: Розширити знання учнів про тварин, які живуть поруч із людиною (кішка, собака); вчити школярів доглядати за ними; формувати природознавчу компетентність; розвивати уміння спостерігати за тваринами, описувати їх зовнішній вигляд; сприяти розвитку активного пізнавального ставлення до природного оточення. Виховувати дбайливе ставлення до домашніх улюбленців, почуття милосердя.
Освітні галузі, що задіяні
-Природнича
-Мовно-літературна
-Мистецька
Очікувані результати:
-Сприймає монологічне висловлювання (вірш, розповідь про події з життя, або про спостереження за чимось/ кимось);
-З увагою сприймає усні репліки та повідомлення вчителя і однокласників (вітання, запитання, прохання) й доречно реагує на усну інформацію;
-Виразно читає слова, речення, вірші.
-Демонструє іншим результати власної діяльності.
-Вміє працювати в групі.
-Уживає, відповідно до ситуації спілкування, лексику і несловесні засоби (жести, міміка, тощо);
-Вміє підготувати та надати інформацію по темі уроку.
-Розпізнає об’єкти довкілля.
-Створює аплікацію, малюнок.
-Застосовує за потреби найпростіші матеріали та прилади.
-Ділиться своїми почуттями та емоціями від прослуханого та побаченого.
-Фіксує здобуту інформацію дану словами, зображеннями.
-Розповідає про те, що його вразило, схвилювало.
-Спілкується державною мовою.
-Розвиває навички спілкування та налагоджує взаємодію з оточуючими.
Обладнання: зображення кота, собаки; фото, відео; пазли, клей, фломастери, маркери, аркуші паперу, ватмани, куб.
Предмети, що інтегруються: українська мова, я досліджую світ, мистецтво.
Тип уроку. Урок формування компетентностей.
Хід уроку
І. Організаційна частина
НАЛАШТУВАННЯ
-Діти, до нас на урок завітали гості. Поверніться, будь ласка, до наших гостей і привітайтеся.Пропоную розпочати урок з привітання до природиі кожного з нас.
Доброго ранку, сонечко ясне!
Доброго ранку, хмаринко прекрасна!
Доброго ранку ,повітрячко чисте!
Доброго ранку, джерельна водичко!
Доброго ранку, рослинко, тварино!
Доброго ранку, щаслива людино!
Хай кожного з нас оминають негоди,
Адже ми всі-частинка природи!
ПРАВИЛА РОБОТИ НА УРОЦІ
НА УРОЦІ МОЖНА:
-СПОСТЕРІГАТИ .
-ПІЗНАВАТИ.
-ВИВЧАТИ.
-СПЕРЕЧАТИСЯ.
-ДОВОДИТИ.
-СПІЛКУВАТИСЯ.
-АНАЛІЗУВАТИ.
-МИСЛИТИ.
-ПРАЦЮВАТИ ІЗ ЗАДОВОЛЕННЯМ.
-МАТИ ВЛАСНУ ДУМКУ.
-ПОМИЛЯТИСЯ.
-Отже, правила повторили, треба і природу дослідити. Зараз у нас хвилинка спостереження за погодою.
ІІ. Підсумки фенологічних спостережень. Хвилинка синоптика.
-Яка зараз пора року?
-Який місяць? Чому він так називається?
-Яке число?
-Чи гріє сонечко?
-Який стан неба?
-Який вітер?
-Яка температура повітря?
-Чи є опади?
Висновок.
-Який день на нас чекає?
Чи буде сонячно, чи хмарно
Ми не гаєм часу марно.
Нас природа вже чекає,
Гостинно двері відчиняє.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-Про кого ж піде мова на нашому уроці ви дізнаєтесь, якщо правильно відгадаєте загадки та складете пазли.
Загадки:
В хаті я мишей ганяю,
Вуса ще з дитинства маю,
Лапками чешусь щодня.
Я пухнасте (Кошеня)
Довгі вуха, куций хвіст,
До мисливства в нього хист:
Все знаходить навмання
Це маленьке (Цуценя)
РОБОТА В ГРУПАХ
-Щоб успішно виконати це завдання нам потрібно об’єднатися в групи. Виберіть головного, який буде презентувати вашу командну роботу.
(Кожна група отримує малюнок, розрізаний на декілька частин. Необхідно швидко скласти із фрагментів цілісне зображення.)
Представлення результатів
-Як одним словом можна їх назвати? (Тварини)
-До якої природи відносять тварин? Доведіть свою думку.
-Де вони живуть? Так, у нас вдома.
-Як називаються тварини, що живуть у людей? (Свійські)
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
-Отже сьогодні ми поговоримо про наших домашніх улюбленців, а саме про котика і собаку і про тих хто ще живе поряд з нами, дізнаємося що вони люблять, як за ними доглядати та з’ясуємо для чого людина тримає домашніх тварин.
V.Вивчення нового матеріалу.
СТРАТЕГІЯ «АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ (ГРОНУВАННЯ)»
(В центрі ватмана напис «домашні улюбленці», вчитель записує асоціації, що виникають у дітей).
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ
-Спілкуючись з нашими меншими друзями, часто у нас виникають різні думки та питання:
-Чи достатньо уваги ми їм приділяємо?
-Чи комфортно їм поряд з нами?
-Як правильно за ними доглядати?
-Чи можуть домашні улюбленці прожити без людини?
На всі ці питання ми отримаємо відповідь ,протягом уроку. А допоможуть нам в цьому наші котик і собачка, яких ви склали з пазлів.
СТРАТЕГІЯ «КУБУВАННЯ»
Використання трьох граней куба (опишіть, порівняйте, знайдіть застосування).
- Чи часто ви задумувались над тим, що потрібно зробити для того, щоб вдома з’явилася улюблена тваринка? Хто приймав таке рішення? Чи доводилося вам передумати?
Щоб розібратися в цьому питанні, ми за ролями прочитаємо оповідання за Оксаною Кротюк «Передумала».
Обговорення:
-Як ви вважаєте чому Марта передумала брати тваринку?
-Чи правильним було її рішення?
-Що можна порадити дівчинці, щоб у неї з’явилася тваринка?
-Про яких ще домашніх улюбленців ми дізналися з оповідання?
Дивлячись на наших улюбленців, що ми можемо про них сказати? (Вони веселі, задоволені, щасливі). А що потрібно тваринкам для цього?
Розібратися нам допоможе гра
«ПОГОДЖУЮСЬ. НЕ ПОГОДЖУЮСЬ»
Правила гри. (На столі лежать надруковані слова, вислови долілиць, кожен бажаючий вибирає слово, перевертає та читає його, якщо він згоден, або не згоден з тим, що там написано, то він обґрунтовує свою думку. А діти на місцях сигнальними картками показують своє ставлення до вислову. Кожен правильний вислів вивішується на дошку).
Слова для гри (Турбота, догляд; тепла, затишна домівка; злість; байдужість; корисна їжа; виховання; жорстокість; любов; прогулянки; жадібність; лікування).
«ТЕПЛА ЗАТИШНА ДОМІВКА» (МОРАЛЬНО-ЕТИЧНА БЕСІДА)
-Діти, майже в кожній родині є домашній улюбленець. І по тому, як людина ставиться до цієї тваринки, можна впевнено сказати, добра ця людина чи ні. Турботливий господар лікує маленького друга, бавиться з ним, гуляє, називає лагідним ім’ям. Однак є чимало бездомних тварин, яких усіх людина не може привести до себе додому. Тому дорослі побудували притулки для бездомних тварин, ветеринарні лікарні, створили служби порятунку, де їх доглядають, годують , лікують , роблять щеплення. Добре, коли діти і дорослі намагаються допомогти бездомним тваринам, але на жаль саме вони часто й винні, що все більше тваринок опиняється на вулиці. Ось чому для наших улюбленців важливо мати затишну домівку, де за ним доглядають турботливі господарі.
СЮЖЕТНО-РОЛЬОВА ГРА «КОРИСНА ЇЖА». ГРУПОВА РОБОТА.
Учні викладають в миски їжу, яку вважають корисною для котика і собачки Перемагає група, яка допустить менше помилок.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «РОЗМИНКА»
-Погляньте, скільки всього потрібно для того, щоб нашим улюбленцям було добре. Домашній улюбленець це не іграшка, про яку можна швидко забути, награвшись нею. Як сказав Антуан де Сент-Екзюпері, «ми у відповіді за тих , кого приручили». Тому перш ніж завести домашню тваринку, подумайте чи готові ви віддати їй свій час, любов та турботу.
ЦІКАВІ ФАКТИ З ЖИТТЯ КОТІВ І СОБАК
(Інформація підготована учнями).
-Діти, чи чули ви вислів «сваряться, як кіт із собакою»? А ваші котики і собачки сваряться, чи товаришують? Якщо хочете дізнатись чому кіт і собака ворогують, послухайте казку.
КАЗКА «ЧОМУ КІТ І СОБАКА ВОРОГУЮТЬ»
Колись дуже давно жили собі в селянина двоє друзів — кіт Мурко і собака Сірко.
Посіяв якось селянин пшеницю і ячмінь.
Коли зерно доспіло, його обмолотили, просіяли, зсипали у великі гарбузові глечики й поставили в комору. Але селянин боявся, щоб зерно не покрали злодії й не поїли миші.
Покликав він Мурка й Сірка і наказав їм охороняти зерно вдень та вночі. Спочатку друзі стерегли вдвох. Але ні мишей, ні злодіїв не було видно.
— Давно ми тут стоїмо, а нічого не сталося, — сказав кіт Мурко, — давай будемо сторожувати по черзі.
Сірко погодився і сказав, що піде спати першим. Тільки собака пішов спати, з’явилися злодії. Вони забрали з комори кілька глечиків. Мурко бачив це, але подумав, що не його це справа — проганяти злодіїв. Згорнувся клубочком і заснув.
Коли собака вернувся, кіт йому нічого не сказав. А як кіт пішов спати, миші залізли в комору і почали точити зерно. Сірко бачив це, але вирішив, що не його то справа — ганяти мишей. Ліг та й заснув.
Якось хазяїн зайшов у комору й злякався, бо зерна там майже не було.
— Мурко! Сірко! — сердито загукав він. — Де зерно, яке я наказав вам стерегти?
— Це Мурко винен! Миші тягали зерно, поки він спав.
— Ні, це Сірко винен — кричав кіт. — Злодії покрали зерно, а його тут не було.
Довго кричали вони, звинувачуючи один одного. Хазяїн розсердився і вигнав обох з дому.
З тих пір кіт і собака стали найлютішими ворогами. Хоч би де вони не зустрілись, завжди гризуться
Обговорення:
-Що наказав робити господар котові та собаці?
-Чому кожен з них не захотів виконати наказ господаря?
-Як вчинив господар з котом і собакою?
-Як по іншому могла закінчитися ця казка?
СЮРПРИЗ ВІД БАТЬКІВ
-Діти, ваші батьки підготували вам сюрприз. Вони прислали мені фото ваших домашніх улюбленців. На екрані будуть з’являтися фото ваших тваринок. Ваше завдання коротко розповісти про улюбленця, назвавши його кличку, та що ваша тваринка найбільше полюбляє їсти та робити.
ХВИЛИНКА МАЛЮВАННЯ
Завдання: домалюй котика, або собачку, дай їй кличку.
ВИКОНАННЯ ПІСНІ «МУРЧИК МЯУ»
VІ. Підсумок уроку
-Який найголовніший висновок ви зробили? (Ми несемо відповідальність за тих живих істот, життя яких залежить від уваги та догляду за ними з боку людини). Мати домашню тварину дуже відповідально. Про неї треба постійно дбати: доглядати, годувати виховувати! Я бажаю кожному з вас, щоб ваші улюбленці приносили вам радість і задоволення