Тема:
«Прямокутний трикутник». ( Відкритий урок із застосуванням інтерактивних освітніх технологій в розрізі вимог і рекомендацій НУШ. Геометрія. 7 клас.
Автор: вчитель математики та інформатики Дутко Людмила Василівна (СЗШ№60, м. Львова)
Мета:
-
Узагальнити і систематизувати знання учнів про трикутники: повторити поділ трикутників на види; теорему про суму кутів трикутника; ознаки рівності трикутників;
-
Ознайомити учнів із прямокутним трикутником: сформулювати означення прямокутного трикутника; навчити учнів відрізняти сторони прямокутного трикутника; сформулювати ознаки рівності прямокутних трикутників та довести одну із них;
-
Розвивати просторову уяву, креслярські навички .
-
Виховувати старанне ставлення до навчання, старанність, самостійність
Наочність, обладнання, матеріали, завдання:
-
проектор (мультиборд), комп’ютер;
-
набір креслярського приладдя;
-
мультимедійна презентація;
-
картки настрою;
-
карти знань;
-
асоціативна картка;
-
набір завдань для кожної команди;
-
завдання для фасилітаторів;
-
бонусні трикутники.
-
Організаційний момент. (учні розділені на три команди, один з учнів – фасилітатор - людина, яка забезпечує успішну групову комунікацію; вчитель – едвайзер – академічний наставник; асистент вчителя – тьютор – наставник, опікун)
-
Мотивація навчальної діяльності : (Слайд 1)
-
Роздаю учням картки настрою (Додаток 1), на яких вони вибирають відповідні картинки, на початку та в кінці уроку.
-
Асоціативне завдання (Додаток 2) – на екрані монітора предмети. Учні повинні їх «застосувати» до уроку. Які асоціації викликають в учнів зображені предмети? (Слайд 2)
-
Актуалізація опорних знань (тьютор паралельно з відповідями учнів складає на магнітній дошці карту знань )(Слайди 4 –10)
-
Зупинка «Розминка» (мозковий штурм)(карта знань Додаток 3)
-
Як трикутники поділяються на види?
-
Які бувають трикутники за сторонами?
-
Які бувають трикутники за кутами?
-
Ознаки рівності трикутників (добери пару)(Додаток 4) (Слайди 11-15)
-
Чому дорівнює сума кутів трикутника? (Слайд 17, 18)
-
Формулювання мети і завдань уроку
-
Зупинка «Поспіши, розв’яжи» (робота в командах)(Додаток 5) – за малюнками визначити невідомі кути трикутників. (Отримавши відповіді на завдання, учні самі формулюють тему уроку)(Слайди 19 – 27)
-
Команда 1
Що спільного є в цих трикутників? - У всіх трикутників є спільним кут 900 – прямий кут. Отже тема уроку «Прямокутний трикутник»
-
Оголошення теми уроку «Прямокутний трикутник»(Слайд 28)
-
Засвоєння нових знань і навичок тьютор паралельно складає карту знань по новому матеріалу)(Додаток 6)
-
Зупинка «Новинка» (Слайд 29 + Презентація №2 – за гіперпосиланням)
-
означення прямокутного трикутника (за малюнком, учні формулюють самостійно);
-
як називаються сторони прямокутного трикутника?
-
елементи прямокутного трикутника;
-
ознаки рівності прямокутних трикутників:
-
за гіпотенузою і катетом (доводимо на уроці);
-
за двома катетами;
-
за катетом і прилеглим гострим кутом;
-
за катетом і протилежним кутом;
-
за гіпотенузою і гострим кутом.
-
Первинне усвідомлення нового матеріалу (Слайди 30-32)
-
Зупинка «Інтелектуальна» («мікрофон»):
-
Завдання 1. за поданим малюнком назвати прямокутні трикутники(Додаток 7);
-
для кожного трикутника вказати катети та гіпотенузу;
-
Завдання 2. знайди градусну міру кута х на кожному рисунку
(усні вправи):
а) б) в) г)
-
Зупинка «Художник» (задачі на побудову)(Додаток 8)- (Слайд 33)
-
побудувати прямокутний трикутник , якщо:
-
відомі катети – 3 см і 4 см;
-
катет дорівнює 5 см, а прилеглий до нього кут – 500;
-
гіпотенуза дорівнює 5,5см, а гострий кут становить 600.
-
-
Зупинка «Алгоритмічна» (Слайди 35-37) (Додаток 9)
-
скласти алгоритм розв’язування задачі: доведіть: ВС = В1С1
-
Зупинка «Будівельна» (індивідуальна робота – задача для фасилітаторів)(Додаток 10) (Слайди 38-40)
-
прикладна задача: будівельник повинен побудувати сходи з першого поверху на другий і із другого на третій. Відомо, що висота сходового приміщення 2м 40см, а його ширина 5м. Скільки сходинок будуть мати сходи, якщо висота сходинки 14-17см, а ширина – 25 см.
-
Підсумок уроку (з елементами гри)
-
Зупинка «Ігротека» (Слайд 41)
-
Завдання 1. Знайдіть «білу ворону»: на рисунку зображено 7 трикутників, один серед яких є тупокутним - «біла ворона» (Додаток 11)(Слайд 42)
-
Завдання 2. Гра «вірю – не вірю» (Слайд 43)
-
у прямокутному трикутнику всі кути прямі;
-
у прямокутному трикутнику всі кути гострі;
-
у прямокутному трикутнику дві гіпотенузи і один катет;
-
у прямокутному трикутнику один кут прямий;
-
у прямокутному трикутнику сума кутів дорівнює 90 градусів;
-
у прямокутному трикутнику проти прямого кута лежить катет.
-
Домашнє завдання. Слайд 46)
Підручник Геометрія 7, А.Г Мерзляк
№425, №436
-
Оцінювання (Слайд 47)
-
Зупинка «Підсумкова»
-
Під час уроку за правильні відповіді учні отримують бонусні трикутнички. Підрахувавши бонуси кожного учня, виставляю оцінки.
-
Учні здають картки настрою, по яких визначаю, як змінився настрій в учнів класу.
Додаток 1
Картки настрою
Додаток 2
Асоціативне завдання
Додаток 3
Карта знань «Актуалізація опорних знань»
Додаток 4
Ознаки рівності трикутників.
Додаток 5
Завдання №1 для команд
Додаток 7
Первинне усвідомлення нового матеріалу
Задача 1
Задача 2
Додаток 8
Завдання 2 для команд
Команда 1.
Побудувати прямокутний трикутник, якщо відомі катети – 3см і 4 см
Команда 2
Побудувати прямокутний трикутник, якщо катет дорівнює 5 см, а прилеглий до нього кут - 500.
Команда 3
Побудувати прямокутний трикутник гіпотенуза якого дорівнює 5,5 см, а гострий кут становить 600
Додаток 9
Задача3
Додаток 10
Змагання фасилітаторів
Додаток 11
Підсумок уроку. «Ігротека»
Завдання 1
Завдання 2
Додаток 6
Карта знань «Прямокутний трикутник»