План - конспект відкритого уроку з англійської мови у 2 класі
Тема: Шкільні предмети
Мета:
Практична: - закріпити назви днів тижня та шкільних предметів;
- вчити складати розклад уроків;
- вчити учнів розповідати про улюблений урок.
Розвиваюча: Розвивати комунікативні вміння;
- Розвивати навички читання, логічне мислення, пам’ять, увагу;
- Розвивати кмітливість учнів.
Загальноосвітня:Поглиблення знань учнів з вивченої теми ;
- Розширювати кругозір учнів .
Виховна: Виховувати інтерес до навчання;
- Навчати правилам поведінки у школі;
- Виховувати повагу до вчителів та однокласників.
Обладнання: картки із звуками, картки із назвами днів тижня,шкільних
предметів,аудіо програвач,диск,проектор,
Підручник: О.Д.Карп’юк, Н.О.Когут Англійська мова 2 клас
Тип уроку: комбінований
Схематичний план уроку
ІІ. Основна частина уроку
ІІІ. Заключна частина уроку
19.Розгадування кросворду 2хв
20.Пояснення домашнього завдання. 1хв
21.Підведення підсумків уроку. Оцінювання. 1хв
22.Завершення уроку. 1хв
Хід уроку:
I. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу
1.Привітання.
Good morning ,children. I’m glad to see you again.
2. Розмова з черговим учнем.
Who is on duty today?
Who is absent today?
3. Мовленнєва розминка.
T. How are you today?
Ch. I’m fine thank you.
T. What season is it now?
Ch. It is spring now.
T. What month is it now?
Ch. It is April now.
T. What is the weather like today?
Ch. The weather is bad/fine?
T. What day is it today?
Ch. It is Friday.
Повторення днів тижня (Слайд 2)
T: Children, put in right order days of the week.
Діти повторюють дні тижня за допомогою вірша:
T: And now let’s read the rhyme.
Everyday, everyday
Little children like to play.
Sunday , Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday
Friday, Saturday.
T: What date is it today?
P1: Today is Wednesday, the twenty-third of April.
T: Cildren let’s sing a song “What day is it?”
II. Ocновна частина .
The theme of our lesson is “School subjects”.
We will repeat days of the week, school subject and you will tell me about your favourite lesson. But before we start, let’s review the pronunciation of some words and expressions.
p |
pen, copy, happen |
b |
back, baby, job |
t |
tea, tight, button |
d |
day, ladder, odd |
k |
key, clock, school |
3. Look at the screen and read the rhyme.
“School things”
I have a like brother Ben,
I have a like sister Mag,
I have like Tony Spencer,
I have like Larry Brooks.
Right or wrong?
bag pen ruler blackboard rubber pencil
yes / no yes / no yes / no yes / no yes / no yes / no
chalk notebook pencil-box pen pointer book
yes / no yes / no yes / no yes / no yes / no yes / no
T: Cildren let’s sing a song “Miss Poppins is a teacher?”
4.Повторення назв шкільних предметів.(Слайд 3)
a)T. I have prepared some riddles. Listen and guess school subjects.
r |
e |
a |
d |
i |
n |
g |
h |
i |
n |
i |
k |
h |
g |
h |
g |
s |
g |
d |
h |
j |
h |
k |
l |
y |
l |
u |
i |
h |
m |
h |
f |
u |
i |
i |
g |
f |
a |
r |
t |
f |
s |
p |
o |
r |
t |
h |
j |
b |
h |
d |
f |
g |
h |
f |
g |
n |
e |
n |
m |
u |
s |
i |
c |
Guess Game
b) Guess the puzzle.T. Відгадай і назви шкільні предмети. Т. Let’s check up your answers.
5. Фізкультхвилинка “Hokey-pokey”(Слайд 4)
6. Matching.
T. Добери малюнок. Read and match.
1. draw, paint f
2. speak, read and write English c
3. count, do sums a
4. read texts, learn poems b
5. sing songs, play music d
6. jump, run, play sport e
6. Розвиток мовленнєвих навичок учнів.
Закріплення структури My favourite lesson is….
T. Answer my questios.
What is your favourite lesson?
Why do you like it?
Гра « Мікрофон»
7. Робота з картками.
T: In pairs choose answers to the questions.
1. What day is it today? a) I like Art. 2. Which lesson do you like? b) It’s Monday. 3. Do you like Music? c) It’s on Monday and Wednesday. 4. When is Maths? d) No, I don’t. I don’t like singing. |
7. “My schoolbag”. Let’s help me to gather my school things into my school bag
Pencil Pen Ball Scissors Book Table Window Notebook Pencil-sharpener Cube Rubber Bucket for paper Paint box Door Paint-brush
8.Розвиток навичок читання.
Ex. 1,p. 101
Pre-reading activity.
Answer the questions.
Who is the letter from?
Who is the letter to?
While-reading activity.
Read the letter and find out Oleksiy’s
- favourite days
- favourite subject
Post-reading activity
T/F statements
What do you do at your English lessons.
III . Заключна частина
T. Write the English crossword puzzle.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
s |
c |
h |
o |
o |
l |
b |
a |
g |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
гумка, лінійка, крейда, зошит, портфель, олівець, указка, пенал, книга, парта, гра, ручка
T. You were very active and work well. You have got marks……
3.Домашнє завдання.
Написати лист другу про улюблений урок.
Ex. 1,p. 100- speak about pupils’ favourite lessons.