Тема уроку: Розв’язування лінійних нерівностей з однією змінною
Мета: відтворити знання про лінійні нерівності з однією змінною; удосконалювати вміння учнів розв’язувати нерівності з однією змінною; формувати навички самостійної роботи; розвивати увагу, пам’ять, мислення, культуру математичного мовлення; виховувати самостійність, активність, дисциплінованість, інтерес до математики.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Обладнання: інтерактивна дошка, проектор, роздатковий матеріал: піктограми настрою, картки контролю знань, картки лото, мультимедійна презентація
Хід уроку
І. ФОРМУВАННЯ ТЕМИ, ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ, ЗАВДАННЯ УРОКУ
Досягти успіху можна тільки тоді, коли перед вами стоїть мета. Тому давайте сформулюємо мету уроку. Сьогодні ми:
Під час уроку я стежитиму за вашим емоційним станом. Для цього ви маєте спеціальні «піктограми настрою»:
- гарний настрій;
- середній настрій;
- поганий настрій.
Покажіть, який у вас зараз настрій. Сподіваюсь, що наприкінці уроку ваш емоційний стан тільки покращиться.
У вас на партах лежать картки самоконтролю, у яких ви виставлятимете одержані бали за кожен вид роботи.
Побажаємо один одному успіху і пам’ятаємо, що мудрим ніхто не народився, а навчився.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ДІАГНОСТИКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
На екрані почергово демонструються тестові завдання, на які учні дають відповіді (за кожну правильну відповідь учень ставить собі в картку 0,5 бали).
Перевірка правильності розв’язання кожного завдання передбачає його обґрунтування та формулювання відповідних теоретичних відомостей.
1.Установіть відповідність між висловленням (1-4) та наслідком із нього (А-Г)
1 |
a > b |
А |
a – b = 0 |
2 |
a ≥ b |
Б |
a – b > 0 |
3 |
a = b |
В |
a – b ≤ 0 |
4 |
a ≤ b |
Г |
a – b ≥ 0 |
Правильна відповідь: 1-Б, 2-Г, 3-А,4-В
Запитання до учнів
2. Відомо, що a > b. Які з поданих нерівностей є правильними?
А |
Б |
В |
3a > 3b |
a – 70 > b - 70 |
a – 5 > b – 10 |
Г |
Д |
Е |
-6a < -6b |
> |
a – 6 < b - 6 |
Правильна відповідь: А, Б, Г, Д
3. Серед наведених нерівностей укажіть лінійну нерівність з однією змінною.
А |
Б |
В |
2 < ≤ 6 |
- 4 < 9 |
х² – 5 > 0 |
Г |
Д |
|
х – 5 ≤ х + 6 |
х + у > 8 |
Правильна відповідь: А, Г.
Запитання до учнів
4. Які з поданих чисел є розв’язками нерівності 3х + 1 > 2 ?
А |
Б |
В |
Г |
Д |
-2 |
- |
0 |
0,5 |
4 |
Правильна відповідь: Г, Д.
5. Які з поданих нерівностей рівносильні?
А |
Б |
В |
5х+1>0 і 5х>1 |
3х<0 і х<0 |
-2х>0 і х>0 |
Правильна відповідь: «Б».
Запитання до учнів
6. Установіть відповідність між нерівністю (1-5) та числовим проміжком (А-Д).
1 |
х < 5 |
А |
(-∞;-5) |
2 |
х ≥ 5 |
Б |
(0;5] |
3 |
х < -5 |
В |
(5;+∞) |
4 |
х > 5 |
Г |
[5;+∞) |
5 |
0 < х ≤ 5 |
Д |
(-∞;5) |
Правильна відповідь: 1-Д, 2-Г, 3-А, 4-В, 5-Б.
№ 5.7 (ст.36)
Відповідь: 3) (-∞;8,99]
№ 5.20 (ст.37)
Відповідь: 1. (-∞;-3);
2. (-∞;10];
3. (4;+∞);
4. [5,5;+∞).
(правильність № 5.7 – 1 бал; № 5.20 – 2 бали)
Двоє учнів на дошці розв’язують вправи, аналогічні до домашнього завдання. Відбувається перевірка за правильними відповідями, що розміщені на екрані. Учні обговорюють розв’язання (за правильно розв’язані завдання учні в картки самоконтролю виставляють 1,5 бали).
Картка1
Картка 2
ІІІ. УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ
За кожне правильно виконане завдання учні виставляють у картки самоконтролю 1 бал
1. Виберіть правильну числову нерівність
А |
Б |
В |
Г |
0,2 > 2 |
-1 < -2 |
5 ≥ 5 |
2,36 ≤ 1,1589 |
Правильна відповідь: «В»
2. Сумою нерівностей 5 > 3 і 2 > -1 є нерівність
А |
Б |
В |
Г |
4 > 5 |
4 < 5 |
7 > 2 |
7 ≥ 2 |
Правильна відповідь: «В»
3. Укажіть строгу нерівність
А |
Б |
В |
Г |
15 ≥ 5 |
2 < 2 |
7 > -3 |
-10 ≤ 10 |
Правильна відповідь: «В»
4. Яке з поданих чисел задовольняє нерівність х²+2х+1 ≤ 0?
А |
Б |
В |
Г |
-1 |
0 |
1 |
2 |
Правильна відповідь: «А»
5. Скільки цілих чисел задовольняє подвійну нерівність -1 ≤ х ≤ 1?
А |
Б |
В |
Г |
Одне |
Два |
Три |
Чотири |
Правильна відповідь: «В»
6. Виберіть проміжок, якому належить число 1,37.
А |
Б |
В |
Г |
[-2;3] |
(-∞;1,37) |
(1,37;2] |
(-1,37;1,36] |
Правильна відповідь: «А»
7. Виберіть нерівність, яка не має розв’язків.
А |
Б |
В |
Г |
|х| > -3 |
х < -3 |
7 - |х| < 0 |
х² < 0 |
Правильна відповідь: «Г»
8. Яке найбільше число є розв'язком нерівності х² - 2х ≥ х² +2?
А |
Б |
В |
Г |
2 |
1 |
0 |
-1 |
Правильна відповідь: «Г»
9. Знайдіть область визначення функції у = +
А |
Б |
В |
Г |
(-∞;0) |
[0;+∞) |
(0;+∞) |
(-∞;0)
|