Мета уроку
1. Освітня:
- Узагальнити поняття «первісна» та «інтеграл»;
- Закріпити набуті навички у застосування визначеного інтеграла до розв’язування задач геометричного та фізичного змісту;
- з'ясувати де і для чого потрібен інтеграл.
2. Розвиваюча:
- Сприяти розвитку в учнів вміння застосовувати отримані знання, аналізувати і узагальнювати отриману інформацію;
- Розвивати комунікативну та інші ключові компетентності;
- Розвивати зацікавленість учнів у вивченні матеріалу за допомогою інформаційних технологій (відео проектор, презентація PowerPoint).
Завдання уроку:
- Закріпити отримані знання з теми «Інтеграл»;
- Навчити самостійно працювати;
- Вдосконалити вміння аналізувати та оцінювати власні можливості, здібності, навички та знання;
- Навчити взаємодіяти.
Методи навчання:
- Евристичний.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: комп’ютер, відеопроектор, екран, дидактичні матеріали, картки самооцінювання, рамка з ватманом для картини.
Етапи уроку:
В одном мгновенье видеть вечность,
Огромный мир – в зерне песка,
В единой горсти – бесконечность,
И небо в чашечке цветка.
С.Маршак
Хід уроку:
І. Організаційний момент
(Перевірка готовності учнів до роботи. Оголошення теми і мети уроку)
(Слайди № 1- 2 тема і мета уроку).
Візьміть із файлу, що знаходиться перед вами бланк самооцінювання, впишіть у нього своє прізвище. Бланк містить критерії оцінювання кожного виду роботи. Не забувайте протягом уроку виставляти до бланку отримані бали.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Першою на нашій картині з’явиться хмарина-епіграф (цитую).
Щоб дізнатись, хто автор цього вірша, ви маєте розв’язати тестові завдання.
1) Бліц опитування (тести)
(Слайд № 3 робота з бланками відповідей).
Тест (початковий рівень)
А) F(x) = f(x); Б) f(x) = F(x); В) f(x) = F(x); Г) f(x) = F(x) dх.
А) Больцано – Коші;
Б) Бойля – Маріотта;
В) Ньютона – Лейбніца;
Г) Вейєрштрасса.
А) F(x) = x3 + 2x; Б) F(x) = x4 + 4; B) F(x) = x4 + x; Г) F(x) = x3 + 3.
А) f(x) = sinx; Б) f(x) = – sinx; В) f(x) = – cosx; Г) f(x) = ctgx.
А) f(x) = 2х, у = х, у = 0;
Б) f(x) = 2х, у = 5х, х = 0;
В) f(x) = 2х, х = 5, у = 0;
Г) f(x) = х, у = 0, у = 5.
Бланк відповідей Бланк правильних відповідей
|
А |
Б |
В |
Г |
1 |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
А |
Б |
В |
Г |
1 |
М |
|
|
|
2 |
|
|
А |
|
3 |
|
Р |
|
|
4 |
Ш |
|
|
|
5 |
|
|
|
А |
6 |
|
|
К |
|
(роздаю бланки із вирізаними комірками правильних відповідей)
2) Перевірка знання формул
Відтворення формул
На клумбі біля школи
Весняним днем чудовим
Метелики в квітках собі гуляли.
Одному з них, на лихо всім
Дві бабочки припали до душі.
І він, щоб швидше відгадати,
Кого із двох собі обрати,
Надумав їм букет подарувати.
Та замість крокусів і мальв
Букет із формул він зібрав.
Обурено спитали двоє.
Красуням вишуканим він
Так філософськи відповів:
В усіх квіток, які зірву я
Первісний запах незабутній.
Проінтегрую їх в букети,
Що вам любов свою довести.
Коли квіток зів’яне цвіт,
Чи лишиться від квітки слід?
, ,
,
Щоб зберегти первісність весняних квітів, створимо на картині клумбу із квіток-формул. Співставте, будь ласка, графічні зображення криволінійних трапецій із відповідними формулами, та прикріпіть їх.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
На інтегральнім дереві синицям
Сьогодні вранці було чим поживиться.
Домашніх вправ плоди такі корисні:
Усі дозрілі, смачні і не кислі.
А може вони просто для насмішки
Плоди лиш понадзьобували трішки?
Поставте кількість отриманих балів у відповідну графу картки самооцінювання.
IV. Робота з різнорівневими завданнями
Тепер і ви спробуйте свої сили у розв’язування вправ. Візьміть конверт із написом «Різнорівневі завдання», оберіть картку, яка відповідає вашому рівню й розв’яжіть. Виконання завдання біля дошки додасть вам 1 бал.
Картки
А. Середній рівень (кожне завдання по 4 б)
|
В. Достатній рівень (кожне завдання по 5 б)
|
С. Високий рівень (кожне завдання по 6 б)
|
Розв’язання.
А.1.
А.2.
(од.2)
Відповідь: од.2
А.3.
(од.2), (од.3)
Відповідь: 24 од.3
В.1.
В.2.
у = – х2 + 4, у = 4 - х:
1) Знайдемо межі інтегрування:
– х2 + 4 = 4 - х;
х2 – х = 0;
х(х – 1) = 0;
х1 = 0, х2 = 1.
(од.2)
Відповідь: од.2
В.3.
(од.2); (од.3)
Відповідь: 2,5 од.3
С.1.
s(t) = dt =
t2 + 3t = 36; t2 + 3t – 36 = 0; t1 = 6 c, t2 = – 9 – ст. к.
Відповідь:6 с.
С.2.
Знайдемо абсциси точок перетину ліній
у = х2 + 1 і у = :
х2 + 1 =; 3х2 + 3 = 25 – 5х;
3x2 + 5x – 22 = 0; x1 = 2; x2 = .
(од.2)
Відповідь: од.2
С.2.
Площа інтегрування: S = π (x2 + 1) 2 = π (x4 + 2x2 + 1)
V = (од.3)
Відповідь: од.3
(Захист учнівського проекту "Застосування
інтеграла для розрахунку надійності ")
Ми створили разом проект «Картина уроку»
- Проаналізуйте ваші бланки самооцінювання, підбийте загальну кількість балів і виставте оцінку, яку на вашу думку ви отримали. Аргументуйте оцінку, яку ви собі поставили за урок (2-3 учня).
- З останнього конверта, який знаходиться у вашому файлі, дістаньте "смайлик", яки відповідає вашому настрою наприкінці уроку, прикріпіть його до своєї картки самооцінювання та здайте мені. На перерві підійдіть із щоденником та отримайте зароблену оцінку.
1. Повторіть правила інтегрування та таблицю первісних.
2. Виконайте завдання 11-13, 20 ст. 385-387 підручника
3. Підготуйтесь до контрольної роботи.
ДОДАТКИ ДО УРОКУ
Презентація до уроку
Презентація учнівського проекту