Journalist
Cook
Policeman
Fireman
Librarian
Cosmonaut
Pilot
Builder
Shop-assistant
Teacher
Baker
Doctor
Driver
Farmer
Hospital
Bank
School
Teach children
Help sick people
Look after animals
Take children to school
Make bread
Тема уроку: Професії
Мета:
Навчальна мета:
Розвиваюча мета:
Виховна мета:
Міжпредметні зв’язки: Я – у світі
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручники, текстові завдання, учнівські повідомлення, роздатковий матеріал, ілюстративний матеріал, завдання на картках.
МЕТОДИ, ФОРМИ І ПРИЙОМИ НАВЧАННЯ
МЕТОДИ |
ФОРМИ |
ПРИЙОМИ |
1.Інформаційно- рецептивний |
Розповідь-пояснення, бесіда, повідомлення учнів, робота з роздатковим матеріалом, демонстрація плакатів |
Одержання з тексту та ілюстрації підручника нових знань, робота з додатковим матеріалом |
2.Репродуктивний |
словесні, практичні методи, робота за зразком |
подання матеріалу в готовому вигляді
|
3.Навчально – дослідницький |
самостійна творча робота учнів на здобуття та розширення знань |
здобуття нових знань у процесі самостійної роботи учнів, формування висновків |
План уроку
- Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1) Привітання. Повідомлення теми уроку.
2) Уведення в іншомовну атмосферу.
2.1. Презентація «Family members».
2.2. Опис малюнку «The Simpsons».
- Основна частина уроку
1) Подання нового лексичного матеріалу. Картки
2) Розвиток навичок монологічного мовлення. What professions do you like more?
3) Перевірка домашнього завдання. Розповідь «Моя сім’я».
4) Фізкультхвилинка
5) Розвиток навиків читання.
6) Розвиток писемного мовлення. Індивідуальна робота
- Заключна частина уроку
1) Підведення підсумків уроку.
2) Домашнє завдання.
Хід уроку
I. Introduction. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Greeting and Aims. Привітання. Повідомлення теми уроку
T: Good morning, children! Glad to see you! How are you today? I hope you are all right and ready for the lesson. Today the topic of our lesson is “professions” and look at the topic of our lesson. What do you think, what we are going to discuss?
2. Warm-up. Уведення в іншомовну атмосферу
2.1. Презентація «Family members».
T: First let’s revise topic “Family” and watch the presentation and name members of the family.
2.2. Опис малюнку «The Simpsons».
T: Look at the poster. What can you see? We are going to describe Lisa’s family. And your task is to label photos.
Brother sister mother father uncle aunt aunt grandfather grandfather grandmother grandmother |
Bart is her________
Maggie is her________
Selma is her________
Patty is her ________
Homer is her________
Marge is her________
Herb is her________
Abraham is her________
Mona is her________
Clancy is her________
Jackie is her ________
II. The main part of the lesson. Основна частина уроку
1. Уведення нового лексичного матеріалу теми. Картки
T: Look at the pictures, please. Listen, retell new words and then try to translate them. Who can you see in the first picture? – it is a…
2) Розвиток навичок монологічного мовлення.
T: let’s speak. Tell me please, what professions do you like more doctor or cook? What professions do you like more teacher or builder? etc.
3) Перевірка домашнього завдання
T: Now let’s check your homework. Your homework was to draw your family and to tell about your family members. Who will be the first?
Example: I have got a mother. Her name is olya. I have got a father. His name is Dima. I have not got a brother etc…
4) Фізкультхвилинка
T: it’s time to relax a little. We are going to watch video and repeat some movements. So stand up, please, and try to repeat everything in the video “Head and shoulders, knees and toes”. I hope you’ll like it.
5) Розвиток навиків читання
1) Pre-Reading Activity. Етап підготовки до читання.
Teacher: Now we are going to read a text about Professions. Look at it in your worksheets. And find and circle family words.
My family My name is Veronika. I’m from Kharkov. My family is not big. My father’s name is Pavel. My father is a driver. He likes to drive a car and swim. My mother’s name is Larissa. She is a teacher. She teaches children. She likes to read books too. My sister’s name is Dasha. She is a doctor. She likes to help people. She likes to dance too. I have got a grandfather. He is a builder. And I have got a grandmother. She is a cook. She likes to bake cake. |
2) Reading. Етап читання.
T: Read and do the task.
Underline those sentences which were in the text.
My mother’s name is Larissa. My sister’s name is Olya. I have got a grandfather. I have got two grandmothers. She is a cook. My family is friendly. |
Teacher: look please task number three. You should complete the sentences.
My name is Veronika. I’m from _________. My family __________. My father is __________. He likes to drive a car and swim. My mother’s name is Larissa. She is ________. She teaches children. She likes to read books too. My sister’s name is Dasha. She is ________. I have got a grandfather. He is _______. And I have got a grandmother. She is ________. She likes to bake cake. |
6) Розвиток писемного мовлення. Індивідуальна робота
6.1 Let’s play a game! Look at the worksheets, please! You should find ten words in the table and circle them.
6.2 Good work! You have done it! And now you should insert missing vowels.
III. summery. Заключна частина уроку
1. Підведення підсумків уроку.
Бесіда в режимі T→P1→P2→P3.
Т: What topic did we practise to describe today? What new words have you learned? What task did you like most? Our lesson is coming to the end. I’m pleased with your work at the lesson. Your marks are…
2. Home assignment. Домашнє завдання.
T: Teacher: Open please your diaries and write down homework. Your homework is….