Відкритий урок з фізики

Про матеріал
формувати навички застосування набутих знань у нестандартній ситуації, розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, удосконалювати знання учнів про фізичні явища та процеси; виховувати інтерес до фізики, розвивати пізнавальні інтереси дітей, активізувати самостійність мислення; виховувати відповідальність за доручену справу, вміння прийти на допомогу другові, вміння працювати в команді
Перегляд файлу

Відкритий урок з фізики

 «Фізичний б і й  - Молекулярна фізика»

Тема: Фізичний бій - Молекулярна фізика

Мета: формувати навички застосування набутих знань у нестандартній ситуації, розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, удосконалювати знання учнів про фізичні явища та процеси; виховувати інтерес до фізики, розвивати пізнавальні інтереси дітей, активізувати самостійність мислення; виховувати відповідальність за доручену справу, вміння прийти на допомогу другові, вміння працювати в команді.

Тип уроку: удосконалення знань.

Форма уроку: урок-бій

 

Обладнання: проектор, ноутбук,  презентація в програмі PowerPoint, підручники, картки-завдання, девіз уроку, квітка з пелюстками.

 

Хід уроку

  1. Організаційний етап.  Фізхвилинка.  Аутотренінг

«Я все знаю, вмію. Я зараз думаю про фізику, про все останнє я подумаю потім».

IІ. Мотивація навчальної діяльності 

Познайомившись з термодинамічними параметрами (P,V,Т), основним рівнянням МКТ, рівнянням стану ідеального газу, можна дослідити процеси, під час перебігу яких, маса газу і один з параметрів залишаються незмінними. Такий перебіг називається ізопроцесом, а рівняння його закономірності - газовим законом.
Газових законів, як і ізопроцесів – три. Сьогодні ми маємо повторити отримані знання по даній темі, узагальнити їх, знайти їм застосування при вирішенні деяких цікавих завдань, побачити, що за «сухою» теорією стоїть багато незвичайного і цікавого. Для цього потрібні не тільки ваші знання, а й ваші допитливість, спостережливість, а головне, бажання думати.

Кожен з вас не просто здобувач освіти на уроці, а й учасник команди. Колективізм, вміння слухати один одного, бажання допомогти своїй команді - ось ті якості, які допоможуть вам вийти вперед.

(По одному учню з команди, які читають вірші)

 Цікава фізика наука.

З її законами ми всі

В житті стрічаємося всюди

У повсякденному бутті.

 Чи завжди лід бува холодним?

Смола тверда  а чи м'яка?

Тече вода, а газ - ніколи.

 Побачить змоги в нас нема.

 Чому бувають ранком роси?

Чом по стерні не ходять босі?

Для чого дідусю кожух?

Чому життя все наше - рух?

Як хочеш все про диво знати,

То треба фізику вивчати.

На всі «чому?», «коли?», «відколи?»

Отримуй відповіді в школі.

Команди сміливих та кмітливих

Запрошуємо помірять сили.

 

Команди хай візьмуться за руки, побажають одне одному перемоги. Як говорив Булат Окуджава, «за руки візьмемось міцніш, щоб не пропасти поодинці».

Перший раунд «Швидше, більше, правильніше».

За одну хвилину команди повинні дати якомога більшу кількість правильних відповідей на запитання.

 

Запитання І команді.

1 .Тепловий рух завислих у газі чи рідині частинок (броунівський рух).

2.Найменша стійка частка речовини, яка зберігає її хімічні властивості (молекула).

3.Фізична величина, яка є мірою кінетичної енергії молекули (температура).

4.Між молекулами речовини діють сили… (притягання та відштовхування).

5.Процес проникнення молекули однієї речовини в міжмолекулярні проміжки іншої речовини (дифузія).

6.У яких малюків молекули рухаються швидше, у здорових чи застуджених? (у застуджених).

7.Явище, при якому сила взаємодії між молекулами рідини та твердого тіла більша, ніж сила взаємодії між молекулами рідини (змочування).

8.Чому дорівнює абсолютний нуль температури за шкалою Цельсія? (273°С).

9.Які  молекули в атмосфері рухаються швидше, молекули азоту чи кисню? (однаково).

10.Четвертий стан речовини (плазма).

Запитання II команді.

1.Гей-Люссак - скільки вчених? (один).

2.Як називається процес, при якому тиск залишається постійним? (ізобарний).

3.Завдяки чому водомірка тримається на поверхні води? (поверхневий натяг).

4.Завдяки якому явищу ртуть розлітається на кульки? (незмочування).

5.На якому явищі грунтується застосування в терапії мазей, йоду? (дифузія).

6.Він довго роздивлявся в мікроскоп суміш води та квіткового пилу, чекаючи, коли ж рух припиниться. Хто він? (Броун).

7.Яке явище використовується при витиранні води рушником? (капілярність).

8.Що вранці плаче без голосу? (роса).

9.Ложка дьогтю зіпсує діжку меду... ( дифузія).

10.Число, яке показує кількість молекул в одному молі речовини (число Авогадро).

 

Другий раунд «Чи знаю я легенди» - «Чорний ящик»

 

Два ящика, в яких лежать предмети.

1.Цей фрукт став каталізатором відкриття всесвітньо відомого закону. (Яблуко).

2.Яка прикраса допомогла уперше викрити шахрайство та встановити закон?( Корона).

 

Третій раунд «Формули - основа знань»

Допиши пропущені символи:

 

 

      Четвертий раунд «Відгадай слово»

Кожна команда вдома готує слово, розрізає на літери, передає команді-суперниці, яка повинна відгадати слово і скласти його з літер.

П'ятий раунд «Лото»

Командам роздають слова, і вони повинні з цих слів скласти фразу «Природа проста в своїх знаннях, але нескінченно багата та винахідлива в їх використанні.»(Г.Лейбніц)

ДАЙТЕ  МЕНІ  ТОЧКУ ОПОРИ І Я ЗРУШУ ЗЕМЛЮ

 

 

 

 

Шостий раунд   ГРА «Доміно»                     Додаток 4

 

Показати відповідність. ( Зробити 12 заготовок)

 

1

Тиск

V, м3

2

Об’єм

N

3

Температура

k=1,38 Дж/К

4

Швидкість

ν, моль

5

Маса

NA=6,02*1023моль-1

6

Густина

Р, Па

7

Кількість речовини

М, кг/моль

8

Число молекул

m, кг

9

Молярна маса

v, м/с

10

Стала Больцмана

P, кг/м3

11

Стала  Авогадро

R=8,31 Дж/К*моль

12

Універсальна газова стала

Т, К

 

Сьомий раунд «Відгадати по вустам»  Додаток 5

 

МОЛЕКУЛА                                 АТОМ

ДИФУЗІЯ                                    ПЛАЗМА

ОБ’ЄМ                                   ТЕМПЕРАТУРА

КЕЛЬВІН                                    МАСА

БРОУН                                    ТЕРМОМЕТР

ДЖОУЛЬ                                     ПРОЦЕС

 

 

Восьмий раунд «Відгадати РЕБУСИ»

 

Дев'ятий раунд «Скласти ПАЗЛ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Десятий раунд «Ерудити»

 

1. З відповідей на питання взяти ці літери і скласти слово.

  •  Одиниця виміру маси в СІ (КІЛОГРАМ)
  •  Одиниця виміру кількості речовини в СІ (МОЛЬ)
  •  Закон ізохоричного процесу (ШАРЛЬ)
  •  Прилад для вимірювання температури (ТЕРМОМЕТР)
  •  Одиниця виміру енергії (ДЖОУЛЬ)
  •  Ізобарний ....(ПРОЦЕС)
  •  Процеси, при постійній термодинамічній величині.(ІЗОПРОЦЕСИ)

 

 

 

 

 

 

 

 

8

2

4

5

1

4

1

 

 

 

м

о

л

о

д

ц

і

8

2

4

5

1

4

1

 

VII. Рефлексія.

Що ж, наш урок підходить до завершення. У тій атмосфері і обстановці, в якій ми сьогодні працювали, кожен з вас відчував себе по-різному. І зараз мені б хотілося, щоб ви оцінили, наскільки внутрішньо комфортно відчував себе на цьому уроці, кожен з вас, всі разом як група, і чи сподобалася  вам та справа, якою ми з вами сьогодні займалися.

Нехай кожен з вас візьме пелюстку кітки, на якій напише прикметники, що дають характеристику нашому уроку та прикріпить до серцевини, в якій написано слово «урок»

VIII. Підсумки уроку.

А тепер давайте підведемо підсумки вашої роботи на сьогоднішньому уроці

 

 

 

Додаток 1

«Формули - основа знань»

Допиши пропущені символи:

 

«Формули - основа знань»

Допиши пропущені символи:

 

 

Додаток 2

 

І     З     О 

 Б  А   Р

  А

І     З    О 

Т    Е   Р

 М   А

 ДОДАТОК 3

ДАЙТЕ     МЕНІ       ТОЧКУ    ОПОРИ  І   Я     ЗРУШУ     ЗЕМЛЮ

Додаток 4

 

Показати відповідність.

 

 

1

Тиск

V, м3

2

Об’єм

N

3

Температура

k=1,38 Дж/К

4

Швидкість

ν, моль

5

Маса

NA=6,02*1023моль-1

6

Густина

Р, Па

7

Кількість речовини

М, кг/моль

8

Число молекул

m, кг

9

Молярна маса

v, м/с

10

Стала Больцмана

P, кг/м3

11

Стала  Авогадро

R=8,31 Дж/К*моль

12

Універсальна газова стала

Т, К

 

 

 

 

 

ДОДАТОК 8

   Додаток 5 

                    

МОЛЕКУЛА                                 АТОМ

 

ДИФУЗІЯ                                    ПЛАЗМА

 

ОБ’ЄМ                                   ТЕМПЕРАТУРА

 

КЕЛЬВІН                                    МАСА

 

БРОУН                                    ТЕРМОМЕТР

 

 

ДЖОУЛЬ                                     ПРОЦЕС

 

ДОДАТОК 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК 7

 

З відповідей на питання взяти ці літери і скласти слово.

 

  •  Одиниця виміру маси в СІ
  •  Одиниця виміру кількості речовини в СІ
  •  Закон ізохоричного процесу
  •  Прилад для вимірювання температури
  •  Одиниця виміру енергії
  •  Ізобарний ....
  •  Процеси, при постійній термодинамічній величині.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

2

4

5

1

4

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
3 березня
Переглядів
63
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку