Відкритий урок на тему:
«Інтонація – головна складова виразного виконання .»
Підготувала:
викладач відділу фортепіано
Хритстинівської дитячої музичної щколи
Козінська Світлана Григорівна
Вид уроку: відкритий.
Мета уроку: надихання дитини на емоційне, чуттєве виконання твору.
Завдання:
розвиваючі:
-розвинути творчі здібності, образне мислення, слух (інтонаційний, гармонійний), почуття ритму, музичну пам'ять, виконавську волю і витримку;
- знайти елементані асоціативні паралелі до образно - емоційного змісту музики, виявити доступні розумінню учня засоби виразності;
- розвинути здатність і бажання вслуховуватися в музику і розмірковувати про неї, значно активізуючи роботу з репертуаром;
-розвинути навички виразної гри і інтонування, необхідних для виконавства;
-засвоювати образної структури музичного твору.
навчальні:
вивчення техніки інтонування, необхідної для передачі емоцій і почуттів у музиці.
виховні:
- прищепити культуру звуковидобування, навчити розуміти характер, форму і стиль музичного твору, тобто сприяти становленю культури виконавської майстерності.
- виховання стійкого інтересу і чуйного ставлення до виконуваної музики.
Методи навчання :
- практичний;
- наочно-зоровий;
- наочно-слуховий.
- словесний;
- метод порівняння;
Прийоми уроку :
- ігровий;
- показ;
- пояснення;
- зіставлення;
- асоціативний пошук;
- активний діалог.
Устаткування і матеріал :
- інструмент фортепіано
- збірник В Агафоннікова «Дитячий альбом»
-декілька екземплярів нот п'єси «Дзига» для присутнів викладачів;
-ноутбук.
Коротка характеристика учениці : Швець Марія- учениця 7 класу. Має хороші музичні здібності: пам'ять, почуття ритму, розвинена техніка виконання. Швидко охоплює матеріал, що вивчається. Чутлива до зауважень, на уроках проявляє ініціативу і допитливість.
План уроку:
1.Організаційний момент.
3. Підготовчі вправи.
2. Теоретичні відомості.
4. Робота над твором.
5. Показ - виконання музичного твору педагогом.
6. Контрольне програвання ученицею. Підведення підсумків уроку.Домашнє завдання.
Хід уроку
1.Організаціонний момент.
Сьогодні ми проводимо відкритий урок з фаху "Фортепіано" в Христинівській дитячій музичній школі з ученицею 7 класу Швець Марією.
Тема нашого уроку: «Інтонація - головне в виконавстві».
Працювати над інтонацією ми будемо в п'єсі В.Агафоннікова «Дзига».
2.Теоретичні відомості.
Текст "Дзиги" у нас з тобою вивчено, а як ти думаєш, що ж нам не вистачає, щоб зіграти цю п'єсу на концерті? Чи достатньо тільки добре знати текст музичного твору і грати без помилок? Звичайно, ні! Ми, як художники, повинні розфарбувати чорно - білу картину в різні кольори, використовуючи безліч відтінків, щоб картина вийшла гарна і справляла враження, чи не так?
Наша п'єса називається "Дзига". Це іграшка, яка підтримує рівновагу на гострому кінчику за рахунок швидкого обертання навколо своєї осі.
Завелася і закрутилася дзига,
Ніби хоче розжаритися до білого.
Загула, немов пісню завела,
Завиляла і на килимок прилягла. В. Лактіонов
Ми повинні намалювати цей предмет музичними фарбами, щоб він з’явився перед слухачами в їх уяві. Для цього ми використовуємо різні засоби виразності, що і є інтонацією. Інтонація - це головне в музичному виконавстві. Це - музичне слово. Інтонація надає музиці обсяг, робить її живою, дає їй забарвлення, повітря і світло. Ця робота є найважливішою з основ, на яких базується виразність музики, її здатність впливати на слухача. Кожен звук має свій настрій. Буває інтонація радості, смутку, скорботи, скарги. Можна зіграти звук, але нічим його не наповнити, а можна через звук донести навіть рух такого предмету як дзиґа. Яку ж музику буде цікавіше слухати - просто набір звуків або звуки музично розфарбовані? В музиці теж існує своя мова, в ній немає слів, є тільки звуки, а допомагають нам розібратися про що йде мова засоби музичної виразності:мелодія, гармонія, ритм, лад, темп, динаміка, музична форма, акомпанемент.
3. Підготовчі вправи.
Щоб передати настрій в музиці, дуже важлива посадка. Інтонація і посадка пов'язані між собою, як єдина система.
Перевіримо з якою посадкою звук стане більш виразним, спробуємо грати з прямою спиною, потім - з нахиленим корпусом невеликий уривок п'єси. Вдруге музика звучить набагато виразніше і легше передавати емоцію. М'язи рук і зап'ястка повинні бути живими, як ніби вони дихають - напружуються при зітханні і розслабляються при видиху.
Друга вправа - сидячи на стільці, схиляємо корпус тіла, руки висять вниз. Потрібно відчути тяжкість в кистях рук.
Третя вправа - спробуємо грати два звуки, передаючи різні емоції – жартівливо, сумно та ін. Без тяжкості і відчуття ваги в пальцях передати інтонацію в музиці важко і навіть неможливо, кисті рук повинні бути вільними. Якщо руки будуть затиснуті, ми не зможемо передати інтонацію в музиці. Спробємо зіграти фразу затиснутими руками. Музика - порожня, невиразна, без почуттів! Нам потрібно відчути в кистях одночасно і вагу і свободу. Завдяки грі з правильним інтонуванням, потрібно відчути, що твоя музика висловлює твою емоцію, яку ти хочеш передати в кожну мить твоєї гри. Музика починається в твоїй душі, серці і через руки і пальці переливається в інструмент.
4. Робота над твором.
По формі твір має три частини, де третя частина – це реприза першої. У фактурі твору всього дві лінії - мелодійна і супроводжуюча, остинатна. Завдяки безперервному остинатному звучанню акомпануючого голосу, уся п'єса сприймається як одно ціле.
П'єса починається піано - пальцями відчуваємо тишу , палець, передаючи звук , напружується і повільно занурюється. Ще при переході на легато в інший звук має бути відчуття, що звук, як у скрипки тягнеться до іншого звуку, або відчути звук як натягнуту пружину . Мелодія в лівій починається з малої секунди. Секунда - це майже завжди відчуття напруги, очікування. Цим композитор зображує як поступово, не з першого разу заводиться дзиґа, тому що фрази спочатку коротенькі, а потім все довші і довші. Ритмічні шістнадцяті в правій - як тихі оберти дзиґи. Для рівності вслуховуємось в інтервал в.3(мі-до) , який зв’язує останній і перший звуки кожної четвірки шістнадцятих. Весь час робимо акценти на лігі- двійки після легкого стаккатного затакту на початку кожної фрази, зображуючи цим монотонність обертів іграшки.
В середній частині мелодія переходить в праву руку, фрази стають довгими, не рваними. Працюємо над незвичним ритмічним малюнком, намагаючись «витягнути» фрази по 4 такти, не зважаючи на синкопи, спокійно виконуючи переходи між фразами за допомогою арпеджіо. Все це без зупинок, однією лінією всю частину до останніх шести тактів 2 частини, де відбувається збій в роботі і зупинка дзиґи. Ми показуємо це за допомогою розкладених аккордів в лівій руці різко , форте,стаккато, з акцентом на верхній звук. Останні аккорди на легато демонструють зупинку предмету. Що б не було прагнення «закувати» мелодію в лещата метро ритмічного руху акомпанементу, ліва, а в середній частині права рука повинна вести свою мелодію з яскравою звуковою виразністю і відчуттям живого розвитку музичної фрази. Тут основними є два чинники: дослухування звуку до кінця і відчуття горизонтального руху розвитку музики. Говорячи про дослухування, ми матимемо на увазі не стан спокою, а імпульс до подальшого розвитку. Велику роль у процесі грає дихання. Правильне дихання завжди пов'язане з «дослухуванням» звуку або «дослухуванням» пауз.
В третій частині завдання такі, як і в першій. Все повторюється в « житті» кожної іграшки. Діти не втомлюються бавитись з улюбленою цяцькою, поки остаточно її не зламають, що ми і спостерігатимемо в кінці твору. Ось чому тональність п'єси а- moll , не зважаючи на іграшковий, іронічний, смішний образ.
- працюємо по фразам над інтонацією, гарним звуком, правильним зануренням пальців (як ніби співаємо пальчиками);
- слідкуємо як розвивається і змінюється емоційний характер п'єси;
- вслуховуємося ,щоб не було дроблення всередині фрази, слідкуємо за розвитком, за потрібним настроєм;
- попрацювавши окремо над кожною фразою, об'єднуємо їх в більш велике музичне полотно, де відбувається більш загальний музичний розвиток;
- паралельно відбувається робота над помилками, якщо вони є в тексті, (штрихами, аплікатурою, педалізацією, артикуляцією).
Зараз ми повчили твір в помірному темпі, але ті ж самі дії пальців здійснюються при грі і в швидкому темпі. Умовами прискорення темпу є: зменшення занурення в клавіші, економний замах перед ударом пальця, зручне розташування руки на клавіатурі, економія усіх рухів.
5. Показ - виконання музичного твору педагогом.
(Педагог виконує п'єсу і потім просить оцінити свою гру - що сподобалося учню, а що не сподобалося. Потім сам дає оцінку своєму виконанню.)
6. Контрольне програвання учнем. Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання.
(Учень грає п'єсу з новими знаннями, відчуттями, навичками, отриманими на уроці, потім за допомогою педагога робить самоаналіз програного твори, визначаючи, що ще не виходить і над чим потрібно попрацювати вдома.)
Самоаналіз уроку:
Ми вважаємо, що урок вдався, а мета уроку - налаштувати учня на творчий лад, спонукати його до осмислення характеру твору і емоційної грі, була досягнута. В кінці уроку на контрольному програванні учениця спробувала максимально передати свої внутрішні відчуття і емоції. Звичайно, про інтонації йдеться на кожному занятті, але на звичайних робочих уроках викладач ставить відразу кілька завдань (текстових, технічних, інтонаційних і ін.), Тому учневі важко зосередитися в повній мірі, наприклад, на завданні правильного інтонування.) Даний тематичний урок цінний саме тим, що перед дитиною ставиться тільки одне конкретне завдання і їй легше зосередитися саме на ньому. Це допомагає дитині емоційно сприйняти даний матеріал, запам'ятати його і застосовувати у виконанні. Безумовно, відкритий урок передбачає нову незвичну обстановку і для педагога і для того, хто навчається, тому, аналізуючи урок, можна помітити деяку скутість дитини і напруженість в мові педагога. Хоча викладач намагається пояснювати яскраво і образно, відчувається деяке хвилювання і суперечливість. Всі заплановані етапи заняття були виконані, укладені в урочний час, завдання уроку визначені. Викладач володіє музичним матеріалом, виховує у учня розуміння залежності звукового результату від технічного прийому. Контакт ( "зворотний зв'язок") з дитиною у педагога є. Сприйняття вказівок педагога швидке і свідоме. Завдяки зусиллям педагога, дитина на уроці показав своє вміння через звук висловити свої внутрішні відчуття . Методи і прийоми були ефективні для здійснення поставленої мети уроку.
Список використаної літератури:
1.Головинський, Г.Л. Книга про музику /Г.Л Головинський, М.И Ройтерштен.- М: Композитор, 1988-225с.
2. Ципін, Г.М. Навчання грі на фортепіано /Г.М.Ципін.- М .: Просвіта, 1984-176с.
3.Осіпова, Л.В. Ескізне вивчення репертуару як форма учбової роботи у фортепіанному класі / Л.В. Осіпова.- Єкатеринбург: УрГПУ, 2002-87с.
4.Прокофьєв, С. Дитинство / С.Прокофьєв.- М: Музика, 1980-202с.
5.Цуккерман, В.А. Цілісний аналіз творів і його методика /В.А. Цуккерман.- М: Музика, 1980-296с.