Відкритий урок з літературного читання 2 клас на тему: "Ганна Чубач. У лісочку на пеньочку"

Про матеріал
Розробка відкритого уроку з літературного читання для учнів 2 класу на тему: "Ганна Чубач. У лісочку на пеньочку". Використано різноманітні види роботи над віршем, загадки та цікаві завдання.
Перегляд файлу

02.03.                                                              Літературне читання

Тема. Ганна Чубач «У лісочку на пеньочку»

Мета:

  • навчальна: підготувати артикуляційний апарат до читання; повторити особливості вірша; удосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; навчати сприймати зміст поезії на слух;
  • розвиваюча: розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, вміння оцінювати вчинки дійових осіб; збагачувати словниковий запас школярів;
  • виховна: виховувати любов до поезії, природи, художнього слова.

Обладнання: девіз уроку, таблиці для мовленнєвої розминки, портрети Ганни Чубач, виставка книг, аудіозапис вірша «У лісочку на пеньочку», музичний супровід фізкультхвилинки,  ілюстрація до слова із «Довідкового бюро», казкові герої: Марійка та Петрик, народний символ – калина.

Тип уроку: урок ознайомлення з новим твором.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

- Доброго ранку! Доброго дня!

Хай плещуть долоньки,

Хай тупають ніжки.

Працюють голівки,

І сяють усмішки.

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєте ви. Бажаю вам я!

 

Перевірка готовності до уроку.

Діти оголошують девіз уроку.

 

- Старайся, пробуй, живи!

Розум, увагу прояви!

Активним і уважним будь!

Про все, що вивчив, не забудь!

II.    МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1.    Робота над чистомовкою

Чи то лис, чи то ліс,

Чи то кинь, чи то кінь.

Чи то кит, чи то кіт —

Звуки плутати не слід.

2.    Робота над скоромовкою

Лис малий і більший лис

По гриби ходили в ліс.

Заздрить білка в лісі лису

Лис лисички ніс із лісу.

3. Гра «Склади сам»

- Доповнюємо чистомовку словами, назви яких «приховані» на малюнку.

Ча-ча-ча – звірі граються в м’яча

Ці-ці-ці – нападаючі зайці

Чу-чу-чу – вовк ударив по м’ячу

Ця-ця-ця – судить гру у них вівця

ІІІ.   МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

1. Декламування вірша учнем «Моя країна – Україна»


Моя країна – Україна,

Сонячна держава.

І дорослому, й дитині

Жити в ній – цікаво.

Щовесни сади квітують,

Солов’ї співають.

У країну Україну

Гості приїжджають:

Із Америки, з Кавказу.

З Праги і Варшави.

Бо в країні Україні

Гостювать – цікаво.

У столиці – світлі лиця.

В селах – щирі люди.

Я за тебе, Батьківщино,

Завжди горда буду!

 


- Діти, що ви прослухали?

- Про що вірш?

- Доведіть, що це вірш.

- Вам цікаво дізнатися, хто написав цей вірш?

- Тож сьогодні ми з вами познайомимося з творчістю поетеси Ганни Чубач.

ІV.    СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

- Діти, до нас на урок завітала дівчинка Марійка, яка теж бажає разом з вами дізнатися про поетесу. Запросимо її до нашого кола Пізнайок?

- Добре, тоді слухайте!

- Народилася Ганна Танасівна Чубач у переддень Різдва, 6 січня 1941 p., у селі Плоске Муровано-Кироловецького району на Вінниччині в сім'ї хліборобів. Закінчила вечірню школу робітничої молоді, факультет журналістики Українського поліграфічного інституту та Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. М. Горького у Москві. Працювала в редакціях газети «Літературна Україна» та журналу «Дніпро». Авторка 30 поетичних збірок, деякі з них: «Журавка», «Жниця», «Ожинові береги», «Заповіти землі», «Срібна шибка» й понад 200 естрадних пісень. За назвою першої ліричної збірки друзі одразу ж почали називати її ясноокою Журавкою. За ці роки в поетеси вийшло понад сорок книжок. Кілька з них адресовані дітям: «Вивчаймо самі», «Сонячна абетка», «Алфавітні усмішки», «Жук малий і волохатий», «Черепаха Аха», «Прикмети — не секрети» та ін. Вірші поетеси перекладено російською, англійською, німецькою, чеською, болгарською, угорською, монгольською та іншими мовами.

2. Фізкультхвилинка (під музичний супровід «Про калину пісня лине»)

- Марійка нам пропонує потанцювати, щоб далі гарно працювати.

3. Опрацювання вірша Г. Чубач «У лісочку на пеньочку» (с. 88-89)

1)    Загадки відгадай—персонаж називай.

- Діти, уявляєте до нашого кола Пізнайок прийшов ще один гість – хлопчик Петрик. Він дізнався, що ми вивчаємо творчість такої талановитої поетеси і просить, аби ми допомогли йому відгадати загадки і дізнатися персонажів твору.

    Поперед комбайна                                      Сірі крильця в нього є,

Господиня файна                                         Дзьобом зернятка клює,

Понаносила в комори                                  Проспівав нам « Чив-чив-чив»,

Золотих зерняток гори. (Миша)                   З'їв зерно — і полетів. (Горобець)

— Де можуть зустрітися горобець і миша?

2) Слухання аудіозапису вірша, читає Ганна Чубач

- Який настрій вірша?

3) Виразне читання вірша вчителем

- Як поетеса ставиться до мишки?

4) Словникова робота

Виточка — зшита з вивороту (внутрішньої сторони) невелика складочка на одязі. У вірші – на вишиванці. (Демонстрація малюнку).

*Цікавинка: українська вишивка - це «молитва без слів», а сама вишиванка – це оберіг людини.

5) Гра «Бджілки»

Самостійне напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.

  Простежте, як змінюється настрій мишки.

  Продовжіть міркування: «Спочатку мишка вишивала для синочка весело, тому, що...».

6) Читання «дощиком»

Учні самостійно читають за вказівкою «накрапає-стихає» дощик.

— Що означають слова, виділені у вірші?

— Прочитайте рядки, у яких ідеться про те, як мишка вишивала сорочку.

7) Читання «ланцюжком»

Учні виразно читають по рядочку.

— Прочитайте вірш виразно.

— Передайте інтонацією зміну його настрою.

8) Гра «Земля –Небо»

— Слідкуємо очима, «Земля» - читаємо, «Небо» - піднімаємо голівку вгору.

— Учні, які прочитають першими, піднімають ручку.

5. Фізкультхвилинка «Моя Україна»

— Петрик пропонує трішки відпочити, щоб потім не шуміти.

В Україні гори високі-високі,

В Україні ріки широкі-широкі.

Україна красива-красива.

Ми любимо Україну!

V. Підсумок уроку. Рефлексія

1. Гра «Бліц опитування»

- Діти, наші гості пропонують закріпити і згадати, що ми нового дізналися на уроці.

- Подивіться, що це?

- Чого бракує калині?

- Ви своїми правильними  відповідями прикрасите калину. Тож почнемо!

  • З творчістю якої поетеси познайомилися? (З творчістю Г.Чубач)
  • Чим додатково займається Ганна Чубач? (Співає)
  • Ганну Чубач називають… (ясноокою Журавкою)
  • Який  вірш вивчали? (У лісочку на пеньочку)
  • Назвіть головних героїв. (Мишка та горобчик)
  • Який народний символ є у вірші? (Вишиванка)
  • Що він означає? (Оберіг, добробут, силу)
  • Продовжіть речення: «Мишка зажурилася, …» (заридала гірко, а синочок без сорочки заховався в нірку).

2. Вправа «Мої успіхи»

- Хлопчики, встаньте і поставте руки в боки, дівчатка, встаньте і поставте ручку до обличчя ті,  хто:

  • виразно читав на уроці;
  • активно відповідав;
  • уважно слухав.

- Ви всі сьогодні розумнички і молодці!

- Найкраще працювали…

- На цьому наш урок закінчено!

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш с. 88-89, нам. до нього малюнок.

 

 

docx
Додано
24 березня 2019
Переглядів
2044
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку