Фрагмент уроку у 5 класі
Тема уроку: Звертання.Розділові знаки при звертанні
Мета уроку: домогтися усвідомлення і засвоєння учнями основних відомостей про звертання, вироблення практичних умінь і навичок; розпізнавати звертання в готовому тексті, вимовляти з відповідною інтонацією, розставляти розділові знаки при звертанні залежно від його місця в реченні, прослідити способи їхнього морфологічного вираження;
розвивати зв΄язне мислення, самоосвітню компетентність, вміння аналізувати, робити висновки;виховувати ввічливість, повагу до близьких;любов до рідних живих істот;природи.
Хід уроку
Родина- це вся Україна
Зглибоким корінням , звисоким гіллям.
Вадим Крищенко
I Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань творчого характеру
Слово вчителя:
Добрий день, шановні колеги,присутні!
Вашій увазі пропонується фрагмент уроку української мови у 5 класі з використанням інформаційно-комунікаційних технологій на тему «Звертання. Розділові знаки при звертанні». На етапі усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань творчого
характеру.
Слайд №1
Епіграфом до даного етапу уроку пропоную обрати слова відомого українського поета-пісняра Вадима Крищенка, що, на мою думку, влучно передають пошану до української родини.
Діти,перед тим, як розпочати нашу з вами роботу, посміхніться один одному і всім присутнім.
Давайте поміркуємо над значенням слова «родина». Що для вас родина?
( Відповіді учнів:
Дійсно, родина – це і сім'я, і Батьківщина, і український народ, і мова за допомогою якої ми виражаємо найщиріші почуття до наших рідних, підбираємо найніжніші слова, звертаючись до рідних нам людей.
А як ви звертаєтесь до своїх батьків, якими ніжними словами їх називаєте? Як називаються такі слова?(пестливими)
Тож розпочнемо нашу роботу! Зверніть увагу на екран.
Слайд №2
1.Пошукова робота ( письмово біля дошки)
Прочитати виразно текст, знайти і виписати звертання .
Є в нашій мові прекрасні звертання,
Добрі і мудрі чудові слова.
Тими словами усяк без вагання
Маму найкращу свою назива.
Мамо, матусенько, мамочко, ненько,
Матінко, усміх твій ніжний ловлю!
Мамонько рідна,моя дорогенька,
Я над усе тебе в світі люблю!
Слайд №3
Перевіряємо виконану вправу .
Слайд №4
Я і до тата умію звертатись,
Хочу в словах передати тепло.
Щоб мій татусь міг частіше всміхатись,
Щоб у душі його сонце цвіло.
Татку, татусеньку,таточку,тату,
Кращого в світі немає навкруг!
Татоньку, хочу тебе я обняти,
Ти мій порадник,заступник і друг!
Перевіряємо виконану вправу. Слайд №5
Слово вчителя:
А тепер пропоную вам написати листа матусі або тату зі словами вдячності, використовуючи виписані звертання.
На виконання завдання відводиться 5 хв.
Слайд №6
2.Самостійна робота (письмово)
Написати листа-подяку татові та мамі, використовуючи виписані звертання з попереднього завдання.
Слайд № 7
Зачитування листів учнями.
Слайд №8
3.Робота з сигнальними картками (усно)
Дібрати з довідки звертання.
Чи людині підвладна вона?
Той пливе лиш,хто має човна.
Довідка: донечко мила, мамо, дітоньки любі, мій сину.
Слово вчителя:
А зараз ми з вами попрацюємо в групах. У нас є три групи,кожна з яких має свою назву, це: кмітливі,сумлінні і творчі. Кожна група буде виконувати те завдання,яке буде адресоване саме їй.
Слайд №9,10
4. Робота в групах
Лінгвістичне дослідження
Серед поданих речень знайти і виписати речення з непоширеними, поширеними та риторичними звертаннями.
Виписати:
I група: речення з непоширеними звертаннями;
II група: речення з поширеними звертаннями;
III група: речення з риторичними звертаннями.
1.О слово рідне! Хто без тебе я?
2.Мово, веселим струмочком біжи та обєднай всі джерельця малі!
3.Слово, моя ти єдиная зброє, ми не повинні загинуть обоє.
4. Рідна мово моя, ти – як хвиля Дніпрова!
5. Не цурайтесь мови, люди, рідного джерельця.
Слайд № 11
5. Творче моделювання
Робота в групах. Серед поданих речень знайти те,яке відповідає схемі. Скласти власне речення за поданою схемою.
I група: …….., з,……… .(?!)
II група: З!.......... (?!)
III група: ………, з. (?!)
1. Моя Україно! Як я тебе люблю!
2. Україно, я для тебе на світі живу.
3. Шануйте, друзі, рідний край!
4. Ти у світі одна, батьківщино моя.
Слово вчителя:
Ніщо так не об’єднує родину, як сімейне свято.
Діти,а яке завтра свято? А що приносить Святий Миколай діткам?А чи зверталися ви з проханням до Святого Миколая?
Слайд №13,14
6.Дослідження-трансформація
Перебудуйте речення так,щоб іменники у називному відмінку стали звертаннями. Поясніть розділові знак при звертаннях. Підкресліть у останньому реченні члени речення.
1.Я благаю Святого Миколая послати щастя й світлу долю козацькому краю,рідним тату і матусі,дідусю й бабусі.
1. Я тебе благаю, Святий Миколаю , пошли щастя й світлу долю козацькому краю, рідним тату і матусі, дідусю й бабусі.
2.Нашу хату не минає Святий Отче Миколай.
2.Святий Отче Миколай,нашу хату не минай!
3.Щедрий Миколай принесе гостинці і подарує Божу ласку кожній сиротинці.
3. Щедрий Миколаю, принеси гостинці і подаруй Божу ласку кожній сиротинці.
Дорогі мої діти! А я звертаюсь до вас: будьте добрими, уважними синами і доньками. Проявляйте любов і вдячність до тих, хто вам дав життя і зігріває своєю турботою. Пам’ятайте: батькам дороге добре слово дітей, шанування їхньої батьківської турботи.