“Гірські породи. Корисні копалини та їх види ”
Мета. Формувати поняття «гірська порода», «корисні копалини»; ознайомити з найвідомішими гірськими породами, з їх різноманітністю
у природі. Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, класифікувати. Виховувати почуття гордості за багатство рідного краю, бажання економно використовувати корисні копалини.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: колекція корисних копалин, презентація
Очікувані результати:
Хід заняття
Слайд 1 «Гірські породи. Корисні копалини та їх види»
Слайд 2
І. Організація класу до уроку
Слайд 2
Попливемо в країну знань
На кораблі «Усе пізнай»
До чарівного острова допливемо,
Мілини лінощів обминемо,
Рифи байдужості здолаємо.
До «Бухти досягнень» допливемо
І кінцевої мети досягнемо.
Що ж, капітаном буду я,
А ви – моряками цього корабля .
ЩАСЛИВОЇ ДОРОГИ!
Слайд 3
Програма «Як почуває себе ненька Україна?» в прямому ефірі
ІІ . Актуалізація опорних знань
Слайд 4
Виконаємо вправу «Мозковий штурм» ,
Щоб запрацював двигун.
Вправа «Мозковий штурм»
– У яких трьох станах може перебувати вода?(Твердому-лід, рідкому-вода, газоподібному-пара)
– Що таке кругообіг води у природі? (Перетворення води з одного стану в інший)
– Для чого на Землі необхідна вода?(Для життя)
Слайд 5
Слайд 6 Де чекатиме нас велика родина,
Де живе кожна людина? (Будинок)
Слайд 7
– Який матеріал потрібен, щоб побудувати будинок? (цегла)
– Машину ми заправляємо?(бензином)
– Своє житло ми обігріваємо (газом)
– На шкільній дошці ми пишемо (крейдою)
Слайд 8
Ми дістались острова,
Назву його відгадаємо,
Коли у «Морський бій» зіграємо.
ІII. Повідомлення теми уроку та очікуваних навчальних результатів
Слайд 9
Завдання: скориставшись ключем, прочитайте тему уроку
Слайд 10 Гірські породи.
Гірські породи – це природні тіла, які містяться в землі, або на її поверхні.
Слайд 11 Крейда, бензин, газ, дерево. Це всі гірські породи та продукти їх переробки.
Слайд 12 Вони, як і вода можуть бути рідкими, твердими і газоподібними
Слайд 13 Розглянь деякі тверді гірські породи
Слайд 14 - Хто скаже, що це?
Нафта - найвідоміша рідка гірська порода
Слайд 15 - А це?
Природний газ - найвідоміша газоподібна гірська порода
Всі гірські породи, які людина використовує для своїх потреб називаються «корисні копалини».
Слайд 16 В нашому краї є такі корисні копалини, як крейда, сіль, глина та пісок.
Слайд 17 - Чи міркували ви над тим, як утворилися корисні копалини?
А щоб це дізнатись ми відправимось з вами на острів «Всезнайки». Але щоб наш корабель доплив треба виконати
Слайд 18 фізкультхвилинку
Слайд 19 Ось ми і на острові «Всезнайки». Тут ми з вами більше дізнаємось про корисні копалини.
(Короткі повідомлення від дітей)
Слайд 20 Граніт. Найтвердіша гірська порода — граніт. Він виник глибоко під землею за дуже високої температури. На поверхню граніт потрапляє під час землетрусів та виверження вулканів.
Слайд 21 Нафта міститься глибоко під землею, на глибинах від десятків метрів до 5-6 кілометрів.
Слайд 22 Пісок і глина. Пісок і глина виникають у процесі руйнування гірських порід під дією сонця, вітру й води. Від скель відламуються брили, які падають до підніжжя гір і розбиваються. Там потоки води й сильні вітри підхоплюють їх і ще більше подрібнюють.
Слайд 23 Крейда і вапняк. Крейда і вапняк з’явилися завдяки морським тваринам, які мали черепашку. Відмираючи, тварини вкривали дно морів. Із часом товсті шари черепашок перетворилися на крейду і вапняк.
(Черепа́шка, або му́шля, розм. ра́ковина — захисний скелетний утвір, що вкриває тіло багатьох найпростіших, більшості молюсків, плечоногих та деяких ракоподібних.)
Слайд 24 Корисні копалини використовують для опалення. Для опалення потрібне паливо. Це кам’яне вугілля, нафта, торф і газ.
Слайд 25 Для виготовлення автомобілів, літаків тощо, потрібні сталь, чавун, алюміній та мідь
Слайд 26 Наші пращури використовували каміння для виготовлення зброї та знаряддя праці
Слайд 27 Запам’ятай. Люди з давніх давен використовують багатства землі в будівництві, медицині, для виготовлення скла, прикрас і навіть у їжу. Запаси корисних копалин не безмежні, тому їх потрібно берегти.
Слайд 28 Розглянь, із чого виготовляють скло.
Під час виробництва скла всі інгредієнти змішують і нагрівають. Піч розігрівають до 1400-1500 °С. При цьому суміш плавиться, тобто перетворюється в майже рідку масу. Після охолодження цієї маси отримують скло.
VІ. Практична робота
Слайд 29 І ми прибули на острів «Досліджень».
Щоб отримати ключа від скарбів нам треба пройти випробування.
Слайд 30 Конверт завдань і чарівну скриньку ми на острові знайшли,
Що у ній дослідимо з вами ми.
Відкриваємо коверт. – Яке ж наше завдання?
Ознайомтеся з колекцією корисних копалин.
(Проговорити техніку безпеки при проведені дослідження)
Слайд 31
Алгоритм дослідження:
1. Розглянь зразок корисної копалини.
У якому стані вона знаходиться в природі: твердому, рідкому чи газоподібному?
.
2. Визнач її колір.
.
3. Чи має вона запах?
Слайд 32
4. Якщо корисна копалина тверда, спробуй її розламати. Визнач її крихкість.
5. Укинь корисну копалину в склянку з водою і розмішай. Визнач, розчинна чи нерозчинна вона у воді.
6. Зроби висновок про властивості корисної копалини.
Слайд 33 Презентація результатів груп.
Висновки зробили – трохи відпочили.
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Слайд 34
Інтерактивне завдання на картках. Знайдіть назви гірських порід.
К |
Н |
Г |
П |
Т |
О |
Н |
Ж |
Р |
А |
Г |
А |
З |
Е |
А |
Б |
Е |
М |
И |
Т |
Ц |
І |
Ф |
Ь |
Й |
Ц |
А |
Н |
Г |
С |
Т |
Ю |
Д |
Ф |
М |
Р |
О |
І |
А |
Х |
А |
В |
У |
Г |
І |
Л |
Л |
Я |
М |
О |
Ь |
Д |
Ж |
Ь |
О |
Є |
И |
Т |
Л |
Ю |
Є |
К |
Т |
Ї |
(вугілля, нафта, сіль, крейда, газ)
Слайд 35 До «Бухти досягнень» ми допливли,
Кінцевої мети ми досягли.
Сьогодні на уроці отримали найбільший скарб – нові знання!
Слайд 36
Вправа «Кубик Блума»
Поясни що таке корисні копалини
Назви корисні копалини
Чому потрібно берегти корисні копалини?
Поділися своїми враженнями від уроку
Запропонуй ідеї використання корисних копалин
Придумай запитання для однокласника з теми «корисні копалини»
Слайд 37 Дякую всім за плідну роботу!
Додатковий матеріал до уроку
1а |
2б |
3в |
3г |
3д |
2е |
1ж |
6а |
5б |
4в |
5г |
6д |
7д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
К |
Н |
Г |
П |
Т |
О |
Н |
Ж |
Р |
А |
Г |
А |
З |
Е |
А |
Б |
Е |
М |
И |
Т |
Ц |
І |
Ф |
Ь |
Й |
Ц |
А |
Н |
Г |
С |
Т |
Ю |
Д |
Ф |
М |
Р |
О |
І |
А |
Х |
А |
В |
У |
Г |
І |
Л |
Л |
Я |
М |
О |
Ь |
Д |
Ж |
Ь |
О |
Є |
И |
Т |
Л |
Ю |
Є |
К |
Т |
Ї |
Картка дослідження
|
Назва ____________________
|
1 |
В природі знаходиться в
_________________________ стані.
|
2 |
Має ________________________ колір.
|
3 |
___________________ запах.
|
4 |
Корисна копалина ____________________________.
|
5 |
_______________________________ у воді.
|