Тема: « Відлік часу в історії»
Мета: з’ясувати : -поняття теми та навчитися вірно їх використовувати при розгляді
історичних подій;
- умовність загальноприйнятого поділу як історичного так і календарного часу ;
- довести необхідність і важливість вільного володіння хронологією як для історичної науки так і для життя людей;
- продовжити формування хронологічних історичних компетентностей:
n орієнтуватися в часі : співвідносити рік, століття, тисячоліття;
n визначати тривалість подій та їх віддаленість одна від одної;
n складати прості хронологічні таблиці;
n свідомо використовувати шкалу часу при вирішенні задач з
хронології. n Орієнтуватися в різних календарях світу і причинах їх появи;
Продовжити виховання в учнів :
-особистісних якостей , які допоможуть усвідомлювати своє життя як частину історії людства;
-прагнення обирати раціональні і обґрунтовані способи пояснення подій минулого .
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
-розкривати і вільно застосовувати поняття теми при розкритті історичних питань; - вирішувати хронологічні задачі : на віддаленість подій одна від одної,
на співставлення рік- століття- тисячоліття ,
на визначення дати певної історичної події;
Тип уроку : комбінований ( з елементами практичної роботи)
Поняття і терміни: історична хронологія, календар, дата, рік, століття, тисячоліття, ера, Григоріанський календар, хронологія.
Матеріали до уроку: - І.Щупак, І.Піскарьова, О.Бурлака Вступ до історії.( підручник для 5 кл.) Київ, Оріон 2018 .
- І.Щупак, І.Піскарьова, О.Бурлака, С.Могилевиць .Робочий зошит до підручника .( матеріали на сайті «На урок»
- Пісочний, водяний, сонячний . механічний, електронний годинник( демонстраційний матеріал з кабінету фізики) , зображення атомного годинника,
дидактичні картки : а) з пам’ятками до теми уроку;
б) із хронологічними задачами ;
( приклади – у додатку до уроку)
Хід уроку
І. Організаційний момент.(1 -2 хв)
ІІ. Перевірка знань і умінь щодо теми д/з: ( 7 -10 хв)
1 ) У декількох учнів перевіряються відповіді на кросворд ( питання 5 за посиланням)
2) У 2-х – 3-х – завдання з робочого зошита;
3) Відповідь біля дошки 2 учні ( з 2-х боків написаних на дошці понять д/з) – понятійне лото «Постав у відповідності»
4) Розповідь учнів по сімейним світлинам про події , що на них відображені від найдавніших.
(Учитель: Зараз відповідаючи дуже допомогли мені…Знаєте чим ?! – Ви розповідали про свої родини в хронологічному порядку, а відповідно почали розкриття нової теми.Дякую.)
ІІІ. Мотивація та актуалізація нової теми: ( 5 хв)
Демонстрація годинників вчителем – від найдавнішого – сонячного.
Питання: Як ви вважаєте – чи змогла б людина добре існувати, як би не винайшла годинник і не навчилася вираховувати час : в ліву сторону від дошки стають ті , хто вважає і може довести( 1 реченням) , що «змогла б», а з правої – що «ні».Виходячи – учень доводить свою думку./ 2 варіант – підняття рук при незгоді з твердженням і 2 доведення думок)
Евристична емоційна бесіда:- Скільки минуло часу :
1) від початку уроку;
2) відколи ви прокинулися ;
3) від попереднього уроку історії;
4) від початку минулого навчального року? ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.- 25 хв
1.Історія і час.
Все це періоди, що вивчає хронологія – наука, що вивчає способи лічби
часу.
(Інший варіант: учні самостійно знаходять це визначення на с.13 і виписують його в зошит)
Додаткова інформація вчителя про: «тисячоліття» ,що = 10 століттям; та «еру» - що є умовним історичним поняттям і означає – великий відрізок часу , більший за епоху чи період( словничок на с.16 підручника).
Виконання завдання № на с. робочого зошита – олівцем номери періодів від найменшого до найбільшого учні виставляють олівцем у робочому зошиті) , а 2 – 3 учні виконують завдання на дошці( клас перевіряє
Вірна відповідь: 1 – секунда, 2-хвилина,3-година,4- доба, 5 – тиждень,6 – місяць,4 – рік,5-століття, 6-тисячоліття, 7-ера.
2.Календарі світу. Літочислення . – коментоване читання з випереджаючим завданням:
- Про які літочислення ви дізналися?
- Коли і чому виник Григоріанський календар?
- Чим відрізняються календарний та історичний час?
( завдання записані на зворотній стороні дошки )
4.Практична частина .
Знайомство із «лінією часу .»
Вирішення задач на аркуші додатку , використовуючи пам’ятку додатку та інформацію с 17-19. V.Рефлексія :
Продовжіть речення : - «Сьогодні на уроці я дізнався про…( прийом – «вільний мікрофон», або «ланцюжок думок»)
VІ. Підведення підсумків уроку, аналіз відповідей, виставлення оцінок.(3 –
5 хв.)
VІІ Пояснення диференційованого домашнього завдання(2 хв.):
Завдання записується на зворотній стороні дошки
Для всього класу : - Прочитати параграф №2, відповісти на питання в тексті
- сторінки 18 – 19 – завдання на синьому тлі.
- Завдання 1,3 с.20 «Знаю і розумію»
- Зверніть увагу на поради с.17,19
На вибір: - с.20 завдання 2 в «Знаю і розумію»;( відповіді передаються в «хмарині», при
відсутності - перевірка прийомом завдання «створи
пару»)
- С.20 «Обговорюємо в групі» - одне з двох завдань.
ДОДАТОК №1
Задача№1
1) Відмітьте на лінії часу дату вашого народження. Скільки років тому це було?
2) Скільки років вам буде у 2030 р.?
Р.Х. 1000 р. 2000
2010 2020 2030
1000 р. до н.е.
Рішення: 1)
_______________________________________________________________________
2)
________________________________________________________________________ Відповідь:
1)______________________________________________________________________________
Задача №2 Україна стала незалежною державою в 1991році 1) Скільки років тому це було?
2) Через скільки років після цієї події ти народився? Р.Х.
Р.Х. . 1900 1990
2000 201
Рішення: 1)
_______________________________________________________________________
2)
________________________________________________________________________
Відповідь:
1)______________________________________________________________________________
Задача №3
У 1989р. святкували 500-річчя виникнення українського козацтва.
Яким роком датується перша згадка про козаків у писемних джерелах?
Р.Х.
Рішення:
_______________________________________________________________________
Відповідь:
______________________________________________________________________________
І. ПАМ’ЯТКА ДЛЯ УСПІШНОГО РІШЕННЯ ЗАДАЧ З ХРОНОЛОГІЇ
1.Намалюйте пряму лінію із стрілкою на кінці.
2.Відмітьте яскравою рискою початок нової ери .Над рискою напиши заглавні букви Р.Х.( Різдво Христове) – це буде перший рік нової ери.
3. Поділи відрізок на рівні частини( століття, тисячоліття). Якщо в задачі немає необхідності послідовно визначати всі століття… неподілену частину проводять пунктиром.
4. Століття записують над відрізком. Роки – під відрізком.
5. Під лінією часу пишеться рішення і відповідь.
ІІ. Таблиця відповідності років та століть:
1-100 роки |
801-900 |
901 - 1000 |
1001 - 1100 |
1901-2000 |
1 століття |
9ст. |
10ст. |
11ст. |
20 ст. |
ІІІ. ЗАПАМ’ЯТАЙ:
1. Тисячоліття = 10 століть; Століття = 100 років;
2. Століття починається з останньої цифри 1 в році , а закінчується на нуль.
3. З 2001 року почалося 21 століття .
Додаток №3
Історія годинника : Склади оповідання, поставивши годинники в хронологічній послідовності