Відмінювання прізвищ прикметникової форми

Про матеріал
Розробка уроку з української мови для учнів 6 класу на тему "Відмінювання прізвищ прикметникової форми"
Перегляд файлу

 

 

 

 

Конспект уроку у 6 класі на тему :

«Написання прізвищ прикметникової форми»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала учитель

української мови і літератури

 Шевченківської ЗОШ І-ІІІ ступенів

 Кучанська А.О.

 

 

 

 

 

Мета: з*ясувати особливості творення українських прізвищ прикметникового типу; формувати вміння відмінювати жіночі й чоловічі прізвища прикметникового типу; розвивати вміння утворювати ці прізвища за допомогою прикметникових суфіксів; сприяти розширенню знань про виникнення побутування , значення й написання найбільш поширених українських прізвищ

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: підручник

Хід уроку

  1. Організаційний момент

(створення сприятливої позитивної психологічної атмосфери в класі)

  • Закрийте очі і уявіть , що у ваших долоньках – дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд з вами. Почнімо наш урок.

Девіз нашого уроку (хором): «Вигадуй, пробуй, твори! Розум, фантазію прояви! Активним й уважнішим будь і про кмітливість не забудь!»

  1. Перевірка Д.З. Актуалізація опорних знань

Вправа 438 с.183

Гра «Так чи Ні»

  • Складні прикметник пишуть разом і через дефіс +
  • Через дефіс пишуть складні прикметники утворені зі словосполучень, у яких одне слово залежить від іншого –
  • Разом пишуть складні прикметники, які походять від складних іменників +
  • Якщо першою частиною складного прикметника є воєнно-, військово-, то їх пишуть разом –
  • Якщо першою частиною складного прикметника є числівник, то пишемо його разом +
  • Якщо першою частиною складного прикметника є прислівник, то пишемо його разом +
  • Слова «військовозобов*язаний,військовополонений, жовтогарячий, червоногарячий» пишуть через дефіс –
  • Якщо складні прикметники означають проміжні сторони світу, то їх пишуть разом –
  • Через дефіс пишуть складні прикметники, у яких перша частина закінчується на -ико, -іко +
  • Разом пишуть складні прикметники, які означають відтінки поєднання кольорів, смаків –
  • Через дефіс пишемо складні прикметники утворені від сполучення рівноправних слів, між якими можна поставити сполучник і +
  • Слова «малозабезпечений, землеробний» пишемо разом +
  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
  • Очевидний інтерес людини до свого імені та прізвища. Це те, що супроводжує людину все життя. Вивченням імен займається наука антропоніміка. Сьогодні ми дізнаємося, як виникли прізвища прикменикової форми, з*ясуємо правила їх написання, відмінювання.
  1. Вивчення нового матеріалу. Застосування знань

Епіграф уроку :

Із пісні, з пісні виросли Бетховен,

Чайковський, Лисенко та Леонтович,

Шопен із пісні виріс, чародій,

І Римський-Корсаков, казкар поважний

Із пісні – як троянда із шипшини!

М. Рильський

  • Виступ учня

Прикметників-власних імен майже не буває,там панують іменники,бо імена-це назви.А ось більшість українських прізвиськ-з походження прикметники.Прізвиська містять багато цікавого : тут і застарілі слова,і буйна фантазія авторів,і вміння виділити в льдині такі риси,які одразу ж характеризують і того,кому дається прізвисько,і тих,хто його дав.Зверніть увагу на такі прізвиська : Рудий,Заїка,Мовчан,Стогній,Чорненький,Красій тощо.В епіграфі уроку наведено слов`янські прізвища неоднакової будови : типово російське прізвище на –ов,-ин (Римський –Корсаков) і українські на –енко(Лисенко),-ич(Леонтович),-ський (Чайковський).Розглянемо походження деяких прикметникових прізвищ:

Чайковський-походить не від назви птаха.а від назви козацького човна- «чайки»

Калиновський,Ольшанський,Потоцький-утворені від географічних назв

Гнатко,Маринівський-від власних імен

Матвійцев,Гриців,Лесів-від чоловічих імен

Кравцов,Приймаков,Якимов-від загальних та власних назв

Треба сказати,що в українській мові прикметникових прізвищ багато – 21,5 %

  • Слово вчителя
  • Жіночі прізвища на -а,-я і чоловічі прізвища на -ий, -ій належать до прикметникового типу і відмінюються як прикметники твердої і м*якої групи за відмінками (Назвіть відмінки), числами (Які?) та родами (які?)
  • Розглянемо зразки відмінювання таких прізвищ с. 185
  • Виконання вправи 440 с. 184. Виписати прізвища прикметникової форми. Що ви знаєте про цих людей (зв*язок з літературою)
  • Коментар вчителя Українські прізвища відзначаються великою різноманітністю як щодо джерел виникнення, так і щодо граматичної будови. Прізвища належать до розряду іменників, але за походженням, будовою та особливостями відмінювання їх ділять на дві групи: прізвища прикметникового та іменникового типу.
  • Розподільна робота

Розподілити прізвища учнів вашого класу на дві групи: прикметникового типу й іменникового, окремо визначити прізвища іншомовного походження.

  • Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки –раз!
На носках стоїть весь клас,
Два – присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! – і вгору,
Два! – і вниз,
На сусіда не дивись.
Будем дружно ми вставати,
 Щоб ногам роботу дати.
Раз – присіли, два – піднялись.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.

  • Теоретичний матеріал

Гра «Сонечко»

Доповнимо наше сонечко промінчиками, для цього нам треба опрацювати рубрику запам*ятаймо с.186  (записати на промінчиках суфікси прізвищ, що мають форму присвійних прикметників)

  • Вправа 444 с.186
  • Провідміняйте власне прізвище
  • Словникова робота

Яка відмінність між такими поняттями як прізвисько і псевдонім?

  • Вибірковий диктант

Виписати прізвища прикметникового типу. Які прізвища серед зазначених є псевдонімами?

І. Нечуй-Левицький, Т.Шевченко, К. Малицька, П.Тичина, М.Вінграновський, Є.Гуцало, А.Лотоцький, Олена Пчілка, О. Сенатович, В.Симоненко, Леонід Глібов, Панас Мирний, М. Коцюбинський

  • Групова робота

І група-розкажіть,яка музика вас тонізує,заспокоює чи дратує.Запишіть відомі вам прикметникові прізвища відомих музикантів,композиторів,співаків

ІІ груп-розкажіть про ваш улюблений фільм (жанр,сюжет,які проблеми підіймаються,хто зіграв головну роль?).Назвіть відомі вам прикметникові прізвища відомих акторів,режисерів.

5. Підсумок уроку

  • Гра «Мікрофон»

-На уроці я дізнався…

-Я запам*ятала…

- Мені було цікаво…

6. Домашнє завдання

В.р. дослідити походження свого прізвища

Д.р. в.446 с.187

С.р. в.445 с.187

Для всіх: п.53, вивч.правила

7.Оцінювання

docx
Додано
31 березня 2019
Переглядів
3474
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку