Віднімання раціональних чисел

Про матеріал

Мета:

  • свідоме засвоєння учнями особливостей виконання віднімання раціональних чисел;
  • розвиток в учнів умінь використовувати розумові дії за алгоритмами (порівняння, доведення) та узагальнювати набутий досвід;
  • формування первинних умінь виконувати віднімання двох раціональних чисел за правилом;
  • подальше вдосконалення практичних умінь виконувати завдання на додавання раціональних чисел.

Компетентності, що формуються: математична – уміння оперувати числовою інформацією, уміння виконувати віднімання двох раціональних чисел; ключові – інформаційно-цифрова; соціальна і громадянська; спілкування державною мовою; уміння вчитися впродовж життя.

Перегляд файлу

Математика, 6 клас

Тема. Віднімання раціональних чисел.

Мета:

  • свідоме засвоєння учнями особливостей виконання віднімання раціональних чисел;
  • розвиток в учнів умінь використовувати розумові дії за алгоритмами (порівняння, доведення) та узагальнювати набутий досвід;
  • формування первинних умінь виконувати віднімання двох раціональних чисел за правилом;
  • подальше вдосконалення практичних умінь виконувати завдання на додавання раціональних чисел.

Компетентності, що формуються: математична – уміння оперувати числовою інформацією, уміння виконувати віднімання двох раціональних чисел; ключові – інформаційно-цифрова; соціальна і громадянська; спілкування державною мовою; уміння вчитися впродовж життя.

Тип уроку: формування знань, вироблення первинних умінь.

Форма проведення: самостійна робота учнів за алгоритмами.

 

Структура уроку

Діяльність учителя

Діяльність учнів

 

1

Організаційний етап

  1. Спонукає учнів до самоперевірки готовності до уроку.
  2. Вступне слово

Перевіряють свою готовність до уроку

2

Актуалізація знань учнів

  1. Нагадує учням про необхідність повторення попередніх знань для засвоєння нових.
  2. Дає учням матеріал для самоперевірки та корекції (додаток 1).
  3. Назвіть зменшуване, від’ємник і різницю у виразі:

89-11=78; 56-х=14; а-в=с.

  1. Назвіть число, протилежне від’ємнику: 45-14; 15-в; а-(-56).
  1. Самостійно повторюють правила.
  2. Виконують завдання вчителя.

3

Робота із випереджальним завданням

  1. Умова завдання записана на дошці (додаток 2 пункт 1).
  2. Інструктаж щодо виконання роботи за алгоритмом (додаток 2 пункти 2,3).
  3. Узагальнення висновків
  1. Самостійно  виконують завдання
  2. Презентація.
  3. Висновок, корекція.

4

Мета уроку

Спонукає учнів до формування основної дидактичної мети уроку: усвідомлення змісту дії віднімання раціональних чисел

 

5

Формування знань учнів

1.Спонукає учнів до усвідомлення необхідності розглянути інші можливі варіанти різниці двох чисел.

Наприклад.

-37-(-18)=-37+18= -19;

-23-(-30)=-23+30=7;

13-22=13+(-22)= -9;

-9-(-9)= -9+9=0.

Зверніть увагу!

Будь-яку різницю можна подати у вигляді суми.

Якщо зменшуване більше за від’ємник, то різниця додатна.

Якщо зменшуване менше від від’ємник, то різниця від'ємна.

Якщо зменшуване дорівнює від’ємнику, то різниця дорівнює нулю.

 

 

 

 

 

 

  1. Формулюють висновки.
  2. Корегують (робота з підручником).
  3. Виділяють математичні поняття та правила.

6

Первинне закріплення знань. Вироблення умінь

Організовує фронтальну роботу з первинного закріплення знань та вироблення умінь:

  • Усні вправи (додаток 3);
  • Письмові вправи:

робота з підручником

  • Завдання на доведення (додаток 4)

 

Виконують завдання:

  • Усні вправи – фронтально;
  • Письмові:

самостійно з наступною корекцією;

з коментарем (естафета).

  • Виконують роботу з доведенням;
  • Формулюють висновки.

 

7

Підсумки уроку

Для перевірки рівня свідомого засвоєння завдання (робота на встановлення логіки) (додаток 5)

Виконати завдання на картках із друкованою основою (додаток 6)

Виконують завдання додатку 7 і рефлексія

8

Домашнє завдання

Коментує Д/З:

  1. Вивчити правило віднімання двох раціональних чисел;
  2. Спираючись на вивчене правило виконати вправи №…;
  3. Випереджальне Д/З: спираючись на текст підручника, поясніть, як знайти довжину відрізка АВ, якщо А(а), В(в) і запишіть це у вигляді виразу.

 

 

 

 

                                                                                                       Додаток 1

Прочитайте правила:

  1. Два числа, що відрізняються одне від одного лише знаком, називаються протилежними числами.
  2. Модулем додатного числа і числа 0 називають саме число. Модулем від’ємного числа називають йому протилежне додатне число.
  3. Щоб додати два від’ємні числа, потрібно додати їх модулі і поставити перед одержаним числом знак «-».
  4. Щоб додати два числа з різними знаками, треба від більшого модуля відняти менший і поставити перед одержаним числом знак того доданка, у якого модуль більший.
  5. Щоб знайти невідоме зменшуване треба до різниці додати від’ємник.
  6. а-в=с, а-зменшуване, в - від’ємник, с- різниця.

 

                                                                                                     Додаток 2

  1. Обчисліть:
  1. 12 – 3 =
  2. 12 – 9 =
  3. 12 -  12 =
  4. 12+(-3)=
  5. 12+(-7)=
  6. 12+(-12)=
  1. Порівняйте отримані рівності:

а) за формою запису (лівої частини);

б) за значенням виразу (правої частини).

3. На основі порівняння відповідей, знайдіть серед записаних виразів рівні; запишіть відповідні рівності. Що ви помітили?

 

                                                                                                            Додаток 3

  1. Заповніть пропуски, щоб рівності стали правильними:
  1. 12 -…=9;
  2. …-9=3;
  3. 12 - … = 0;
  4. …+ (-3)=9;
  5. 12+(-…)=5;
  6. …+(-12)=0.
  1. Порівняйте отримані рівності за різними ознаками (форма запису, значення виразу) та результат запишіть у таблицю:

Спільне

 

Відмінне

 

Групи за ознакою схожості

 

Висновок

 

Корекція

 

 

                                                                                                Додаток 4

  1. Доведіть, що: 12 – 3=12+(-3);       12 – (-3)=12+3.
  2. Алгоритм доведення:
  1. Зясуйте мету доведення (проблема, яку треба довести).
  2. Дай визначення поняттям, за допомогою яких буде здійснено доведення.
  3. Добери достатньо ґрунтовні аргументи (судження, правила тощо).
  4. Визнач спосіб та послідовність доведення.
  5. Зроби висновок.

 

 

                                                                                                Додаток 5

Встановіть правильну послідовність дій при виконанні віднімання та заповніть пропуски: 12 – (-9)=

  1. Знайти число, … від’ємнику…
  2. Записати суму числа … і числа …
  3. Зменшуване …, від’ємник …
  4. Обчислити суму … і … - це …

                                                                                                        Додаток 6

Заповніть порожні місця в таблиці. Якщо твердження правильне, поставте позначку «+», якщо неправильне – позначку «-».

Різницю 56-78 можна замінити сумою 56+(-78)

 

Різницю -35 – (-67) можна замінити сумою -35+67

 

Різницю 29-(-45) можна замінити сумою -29+45

 

Різниця 35-78 від'ємна

 

Різниця -36-36 дорівнює нулю

 

Різниця -15-(-30) додатна

 

 

Відповіді: +; +; -; +; -; +.

docx
Додано
27 серпня 2018
Переглядів
1511
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку