Відкритий урок в 6 класі.
Тема: Узагальнення знань з теми «Відношення і пропорції».
Мета: Узагальнити і систематизувати знання із теми «Відношення і пропорції»; удосконалити вміння розв’язувати задачі з цієї теми; аналізувати, корегувати та оцінювати результати своєї навчальної діяльності; генерувати нові ідеї, вирішувати життєві проблеми..
Обладнання: Мультимедійний проектор, презентація до уроку, ілюстрації « Пропорція в природі» і « Пропорція навколо нас».
Тип уроку: урок-подорож, урок застосування знань, умінь, навичок.
Епіграф уроку:
Природа розмовляє мовою математики”
Галілео Галілей
“ Математика настільки різноманітна, що міститься в усьому”
М.Єругін
Хід уроку.
І.Вступна частина.
1. Оргмомент. Привітання.
2.Вступ. Оголошення теми і мети уроку.
Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. І не тільки тому, що у нас багато гостей. Ми вивчаємо тему: «Відношення і пропорції.» А де ж застосувати набуті вами знання? Відповідь на це питання вам дасть наш сьогоднішній урок.
А проведемо ми його у формі подорожі по різних категоріях знань і перевіримо, де ж нам можна використати свої знання.
“Природа розмовляє мовою математики”
Галілео Галілей
“ Математика настільки різноманітна, що міститься в усьому”
М.Єругін
Сьогодні я пропоную вам самим спростувати або ж підтвердити слова цих вчених. Отже, сьогодні на уроці ми:
А зараз в путь. Коли ви збираєтесь в дорогу що ви з собою берете? Так, валізу. А як видумаєте, а що ми покладемо в свою валізу, щоб нам знадобилося в нашій віртуальній подорожі? Так, це знання.
3.Формуємо валізу знань. ( усно)
4. Мотивація
Для початку трохи історії.
Людей дано цікавило, що є основою краси, порядку, гармонії, чому деякі предмети створені людиною милують око і навіть викликають захоплення. Що спільного між соняхом, атмосферним циклоном і памороззю на вікнах? Що їх поєднує? Ніщо інше як число золотої пропорції, котра зустрічається повсюди навколо нас. Воно як універсальний код – код гармонії, код побудови архітектурних об’єктів. Це код естетики в мистецтві. Код будови всього навколишнього світу. Він усюди.
Що мається на увазі: Якщо на відрізку позначити точку так, що довжина всього відрізка буде так відноситись до довжини його більшої частини, як довжина більшої частини до довжини меншої, то виявляється, що кожне з цих відношень буде дорівнювати 0,618. Ці відношення називають золотою пропорцією, а точка, хоча і не ділить відрізок навпіл, проте є його золотою серединою.
“Золота пропорція”
Золотий переріз
a : b = b : c або с : b = b : а.
ІІ. Основна часина
5. Золота пропорція в природі.
Задача.
Розв’язування:
Нехай k – коефіцієнт пропорційності, то можемо скласти рівняння:
62k + 38k = 50;
100k = 50;
k = 50 : 100;
k = 0,5
Отже, довжина хвоста ящірки 62k = 62 ∙ 0,5 = 31 см.
Відповідь: 31 см.
6.Золота пропорція в тілі людини.
Задача.
Розв’язування:
100 г смородини 0,25 г вітаміну С
Х смородини 0,05 г вітаміну С
х = 20 (г) – смородини потрібно з’їсти людині за день.
Відповідь: 20 г
7. Золота пропорція в мистецтві
8. Золота пропорція в архітектурі
Задача.
Розв’язування:
80 км/год --- 3 год
60 км/год --- х
Х =
Х = 4 (год) – потрібно.
Відповідь: 4 години.
Задача
(масштаб 1:5700000)
Розв’язування:
Масштаб 1:5700000,
5700000 см = 57 км
3,2 см ----- х
1 см ------- 57 км
Х =
Х = 182,4 км.
Відповідь: 182,4 км.
ІІІ. Заключна частина.
Виконання тестових завдань.
К) частку двох чисел
Л) добуток двох відношень
М) рівність двох відношень
О) добуток середніх членів поділити на відомий крайній
П) Добуток крайніх членів поділити на відомий середній
Р) всі числа додати
3. Назвати крайні члени пропорції a ꓽ b = c ꓽ p
К) a і b
Л) a і p
М) b і c
4. Розв’яжіть рівняння
М) х=3
Н) х=10
О) х=5
5. Знайти невідомий член пропорції
В) х= 3
Г) х=2
Д) х=4
6. Знайти невідомий член пропорції
Х) х=5
Ц) х=4
Ч) х=6
7. Знайти невідомий член пропорції
І) х=15
Ї) х=12
Й) х=14
Правильні відповіді:
Підсумок уроку
Домашнє завдання:
|
максимально |
Я отримав |
Виконання домашнього завдання |
2 |
|
Знання теорії, правил |
2 |
|
Усний рахунок |
2 |
|
Розв’язування вправ і завдань на уроці, робота біля дошки |
3 |
|
Самостійна робота |
3 |
|
Самостійна робота
1.Пропорцією називають:
К) частку двох чисел
Л) добуток двох відношень
М) рівність двох відношень
2. Щоб знайти невідомий крайній член пропорції треба:
О) добуток середніх членів поділити на відомий крайній
П) добуток крайніх членів поділити на відомий середній
Р) всі числа додати
3. Назвати крайні члени пропорції а:в=с:р
К) а і в
Л) а і р
М) в і с
4. Розв’яжіть рівняння
М) х=3
Н) х=10
О) х=5
5. Знайти невідомий член пропорції
В) х= 3
Г) х=2
Д) х=4
6. Знайти невідомий член пропорції
Х) х=5
Ц) х=4
Ч) х=6
7. Знайти невідомий член пропорції
І) х=15
Ї) х=12
Й) х=14