8 КЛАСАНІСІМОВА С. М. Відокремлені члени речення. Розбір речення
Номер слайду 2
Згадайте. Відокремлення — це виділення одного із членів речення у вимові за допомогою інтонації, а на письмі з обох боків за допомогою ком (найчастіше), рідше — тире. Відокремлються тільки другорядні члени речення:
Номер слайду 3
Синтаксичний розбір речення. Складається з таких компонентів: Визначити і підкреслити граматичну основу речення (підмет і присудок). Підкреслити другорядні члени речення (додаток, означення, обставина)За будовою речення поділяються на прості і складні. Тип речення за метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне) Речення за інтонацією окличне (висловлюється з підвищеною інтонацією) чи неокличне. Речення може бути непоширене і поширене. Речення може бути односкладне та двоскладне. Речення може бути повне та неповне. Також може біти ускладнене ( має вставні слова, звертання, однорідні члени речення) чи неускладнене (не має вставних слів, звертань, однорідних членів речення)
Номер слайду 4
Синтаксичний розбір речення. Зразок:
Номер слайду 5
Тренувальна вправа. Спишіть речення, розставте розділові знаки. А там розкинувся широкий аж до самого обрію степ. Старий зараз ніякої роботи не визнає окрім пасіки. Усяка пташечка радіючи співала. Срібним маревом повиті коло сіл стоять тополі. Я йшов не поспішаючи. Омиті росами квітки розтулюють повіки. Кривинський як посередник вийшов наперед громади...
Номер слайду 6
Домашнє завдання. Спишіть речення, розставте розділові знаки, зробіть повний синтаксиний розбір двох речень на вибір