Обставина – це другорядний член речення, який служить для граматичного вираження різних обставин дії, стану або ознаки і відповідає на питання де? коли? як? для чого? чому? та ін.1. Вони приходять (з якою метою? навiщо?) послухати Сократа. 2. Знайшовши вiдповiдь, Андрiй радiсно закричав (коли?).
Номер слайду 2
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Відокремлюються обставини, виражені дієприслівником: Пообідавши, гості починають танцювати.2. Гості починають танцювати, пообідавши.
Номер слайду 5
Але!!! Не відокремлюється обставина, виражена дієприслівником, що означає спосіб дії: Співають ідучи дівчата.
Номер слайду 6
Відокремлюються обставини, виражені дієприслівниковим зворотом: Смачно пообідавши, гості починають танцювати. Гості починають танцювати, смачно пообідавши.
Номер слайду 7
Але!!! Не відокремлюються обставини, виражені дієприслівниковим зворотом фразеологічного типу: Перед Великоднем господині працюють не покладаючи рук. Старанно, безперестанку виконувати що-небудь.
Номер слайду 8
Відокремлюються обставини з прийменниками починаючи з, закінчуючи, незважаючи на: Незважаючи на дощ, прогулянка вдалася.
Номер слайду 9
Можна переказати зміст статті і не перечитуючи її вдруге. Не відокремлюється обставина, виражена дієприслівниковим зворотом, на початку якого стоїть підсилювальна частка / (й)
Номер слайду 10
Оксана стояла непорушно й незводячи з Андрія очей. Не відокремлюється обставина, виражена дієприслівником чи дієприслівниковим зворотом, якщо вона поєднується з іншою однорідною невідокремленою обставиною єднальним сполучником.
Номер слайду 11
Не відокремлюється обставина, виражена дієприслівником і сполучним словом який, у складі підрядного речення: Це книга, прочитавши яку одержиш насолоду.