Виховна бесіда на тему:
«Природа і суспільство або як стати сучасною еко-людиною»
Природа і суспільство або як стати сучасною еко-людиною
Мета заходу:
Завдання: розкрити поняття «екологічність», показати певні рівні толерантної поведінки людини; розвивати вміння аналізувати, приймати рішення, вибирати правильну позицію; виховувати спостережливість, уважність до інших людей та природи, здатність бачити і розуміти взаємодію в вчинком і його наслідком; виховувати почуття взаємодопомоги та дружнього прийняття іншої людини, чуйність, взаємодопомогу, людяність, терпимість, небайдужість; сприяти формуванню ціннісних установок на толерантне спілкування та навичок толерантної поведінки, звичок.
Обладнання: картки, кольорові олівці та ручки, ватман, маркер, тести.
Використані джерела інформації для підготовки заходу:
http://library.nung.edu.ua/za-nas-niikhto-planetu-ne-vryatuie%E2%80%A6.html
https://womo.ua/zero-waste-5-pravil-ekologichnogo-zhittya/
Форма проведення: заняття з елементами тренінгу.
Епіграф до заходу: «Думай глобально, дій локально»
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми і мети заняття.
Тема сьогоднішнього нашого заняття – «Природа і суспільство або як стати сучасною еко-людиною». Що означає поняття «екологія»? Чи завжди ми в житті «екологічні» до природи та інших людей? Які якості має еко-людина і як їх виховувати в собі? На ці та багато інших запитань нам доведеться сьогодні відповісти.
ІІІ. Основна частина заняття.
Поняття «екологічність» торкається не лише природи, а й відношення кожної людини у суспільстві один до одного.
Сучасна екологія — дисципліна про навколишнє середовище, основою якої є сукупність знань про живі організми на різних рівнях біологічної організації, їх еволюції, просторового розподілу та динаміки біологічних систем у часі.
Питання до дітей : як ви думаєте, що значить бути екологічним по відношенню до інших людей (ввічливість, толерантність, повага, терпимість) Толерантність – терпіння до чужих думок, поведінки, повага до національних і культурних відмінностей, прагнення до взаєморозуміння між народами світу. Толерантність передбачає, що у мене є свої погляди, у когось іншого вони інші, і хоча я ці погляди не поділяю, але терпимо до них ставлюся.
16 листопада – Міжнародний день толерантності.
22 квітня – Міжнародний день Землі
Давайте перевіримо, чи терпимі ви, і чи потрібно виховувати в собі цю якість?
Тестування «Чи терпимі ми до інших людей?»
Вибери твердження, яке відповідає твоїй поведінці.
А) Ти продовжуєш слухати співрозмовника;
Б) Не слухаєш товариша, нав’язуєш свою думку.
2. Ти завершив свою доповідь на уроці:
А) Ти даєш можливість відповісти іншим;
Б) Тебе неможливо зупинити, незважаючи ні на що .
3. Товариш зрадив тебе:
А) Ти намагаєшся з ним порозумітися;
Б) Ти помстишся йому.
Якщо в усіх трьох випадках ти вибрав твердження «а» - ти, - терпима людина.
Діалог з учнями
У цивілізованому суспільстві всі повинні бути еко-людьми. Чи погоджуєтесь ви з думкою, що кожний із вас має право на толерантне(екологічне) відношення з боку оточуючих? ( відповіді та пояснення учнів)
Ми всі різні. Але потрібно бути толерантними одне до одного. Але чи означає толерантність терпимість до всього? Хіба можна терпіти, якщо хтось ображає інших чи псує чужу працю?(відповіді та думки учнів)
Саме тут і існує межа. Ми маємо багато прав, але не маємо права порушувати права інших. Американський філософ Ф. Емерсон сказав: «Моя свобода розмахувати руками завершується там, де починається ніс мого сусіда».
Тест «А ти живеш екологічно?»
1. Яка екологічна ситуація сьогодення?
2. Як часто ти купуєш новий одяг та аксесуари?
3. Маєш еко-сумку та(чи) багаторазову пляшку для напоїв?
Якщо більшість твоїх відповідей С – ти хочеш зробити щось хороше для нашої планети і це прекрасно. Продовжуй і надалі!
А тепер давайте послухаємо короткі повідомлення про те, як людина може змінювати світ на краще.
Доповіді учнів про еко-діяча Ґрету Тунберг та філософію Zero Waste.
Ґрета Тінтін Елеонора Ернман Тунберг - народилася 3 січня 2003 року — шведська політична активістка, що виступає за протидію глобальному потеплінню та зміні клімату. У серпні 2018 року стала відомою тим, що розпочала перший шкільний страйк заради клімату під будівлею парламенту Швеції. У листопаді 2018 року вона виступила на TEDxStockholm, у грудні звернулася до Конференції ООН з питань зміни клімату, а у січні 2019 року запрошена на Всесвітній економічний форум у Давосі. Журнал «Time» назвав Ґрету однією з 25 найвпливовіших підлітків світу 2018 року, а 11 грудня 2019 року оголосив її людиною року, обравши з сотень номінантів.
Безсмітництво (англ. zero waste) — це філософія, яка з англійської перекладається як «нуль відходів» та спрямовується на заохочування до зміни життєвих циклів ресурсів, так, що всі продукти використовуються повторно. Мета полягає в тому, щоб сміття не потрапляло на смітники або крематорії. «Zero waste» має на меті розробку та управління продуктами і процесами для уникнення та усунення обсягу і небезпеки відходів та матеріалів. Важливим є збереження та відновлення всіх ресурсів, а не їх спалення чи поховання. Реалізація «Zero Waste» дозволить усунути всі викиди на землю, воду або повітря, які загрожують планетарному, людському, тваринному або рослинному здоров'ю.
Обговорення:
- А з чого б саме ви почали екологічні зміни в рідному місті?
- Яке ваше ставлення до філософії Zero Waste?
Гра «Що я можу зробити для Землі?»
Учні отримують стікери, фломастери (олівці,ручки). На дошці прикріплений малюнок Землі (на великому аркуші паперу). Кожен пише на стікері обіцянку про те, що він зробить в найближчому майбутньому для нашої планети. (учні виконують завдання)
(Я обіцяю завжди користуватися еко-сумкою; я обіцяю не купувати напої в одноразовій тарі…)
Діти, давайте складемо резолюцію наших дій на майбутнє (один із учнів зачитує вголос усі обіцянки з дошки). Пропоную залишити нашу резолюцію на дверях класної кімнати, щоб ніхто з вас не забув про свої обіцянки.
IV. Підсумок заняття.
Що нового ви дізналися на сьогоднішньому занятті?
Як ви розумієте поняття «еко-людина»?
Яке значення має еко-активізм в житті кожного з нас?
Сьогодні ми з вами дізналися, що таке екологія, замислилися як зробити наше життя кращим. Ми живемо з вами серед людей і треба навчитися рахуватися з думками і вчинками інших, уміти зрозуміти людину і вибачити її, не робити нічого такого, чого б не хотів для себе. І тоді вас будуть любити і поважати, і світ стане кращим!
Я хочу закінчити годину нашого спілкування словами американського доктора філософії Б.Д. Орлі: «Коли висохне останнє дерево і помре остання тварина, ви зрозумієте, що у Всевишнього для вас немає іншої Землі.»