Виховна година містить матеріал із статевого виховання і розрахована для хлопчиків 5-класу.
Виховна година
«Будьте лицарями!»
Мета:розвивати у дітей мислення, уяву, зв’язне мовлення, виховувати усвідомлення приналежності до чоловічої статті, бажання бути мужніми, чесними, милосердними , ввічливими,виховувати шанобливе ставлення до жінок та старших, виховувати культуру поведінки , готовність стати на захист слабших , любити свою родину та Батьківщину.
Вихователь. Я знаю, що всі ви полюбляєте казки, фільми та історії про пригоди, подорожі , битви, тому що там діють безстрашні герої, які перемагають зло, приходять на допомогу у важкі хвилини, стають на захист дітей та жінок, проявляючи при цьому не тільки фізичну силу, але й доброту, самовідданість ,вони справедливі та хоробрі. Таких героїв називають справжніми лицарями. Так це і герої українських казок, історичні постаті, герої сьогодення, це і герої сучасних фільмів та мультфільмів.
Вихователь. Так, ви всі в захопленні від мужності , сили, шляхетності своїх героїв. І , безперечно, хочете їх наслідувати в своєму житті. Тож, будьте лицарями! Але спершу давайте з’ясуємо,що означає слово «лицар». Для цього звернемося до «Словника української мови»:
Ми не зрозуміємо змісту лицарства без екскурсу в історію. Все це відбувалося давним-давно, коли міста були маленькими, люди мешкали в замках і хатинах і ніхто не знав, що таке автомобіль, комп'ютер або телевізор та багато інших досягнень цивілізації. Але епоха середніх віків славились мужніми , відважними, сміливими воїнами, які носили лати, шолом і кольчугу, були озброєні списом і мечем і називалися лицарями.
Щоб стати лицарем, потрібно було пройти спеціальну підготовку.
У сім років хлопчиків віддавали на навчання досвідченим воїнам. Вони навчали їх їзди верхи, стріляти з лука, метати спис, володіти мечем. Крім військових наук, хлопчиків привчали дотримуватись слова, бути ввічливим і тактовним, виручати один одного, захищати слабшого.
Вихователь. Риси, притаманні справжньому лицарю, безумовно, гідні захоплення та наслідування. Кожен юнак, який хоче стати чоловіком, гідним поваги, має формувати в собі риси лицарства. Отже,щоб виховати себе лицарем, потрібно:
Перегляд та обговорення прикладів з фільмів, мультфільмів, уривків з книжок про доблесні вчинки героїв .
Вихователь. За вікном XXI століття, а дівчата досі мріють про лицаря на білому коні. Для дівчат лицар – це еталон чоловіка, з яким би вони хотіли дружити та кохати. Що ж так приваблює в образі лицаря наше жіноцтво?
Звичайно ж справжні лицарі повинні шанобливо ставитись до представниць прекрасної статті, бути чемними та уважними, проявляти великодушність. Особливо цінується в коханні самозречення, вірність, забезпечення постійного захисту та заступництва дамі свого серця.
Кожен хлопець з дитинства повинен запам’ятати чоловічий девіз:
" Все краще мамі, сестрі, бабусі, тому що, вони - дівчатка. Потім - кішці, собаці, хом'яку - тому що вони безпорадні і залежні від нас. І, в останню чергу, нам - чоловікам. "
Вихователь. Звичайно в наш час уже немає посвяти в лицарі, немає лицарських турнірів, але кожен хлопчик , може доказувати своєю культурою поведінки, добрими та хоробрими вчинками, шляхетним ставленням до дівчаток, ввічливим до старших, увагою до своїх рідних, піклуванням про менших ,захистом слабших , що він заслуговує називатись справжнім лицарем.
Огляньтесь навколо себе, придивіться до поведінки своїх ровесників та товаришів. Іноді можна побачити, як хлопчики кривдять менших, слабших та грубо ставляться до дівчаток та ще й хизуються цим, думаючи що так виявляють свою чоловічу силу. Насправді це не так, тільки боягуз буде показувати свою силу на слабшому.
Обговорення життєвих ситуацій « Як повинен поступати лицар?»
Вихователь. Не будьте байдужі до негативних проявів, наслідуйте своїх героїв, ставайте на захист добра, допомагайте тим, хто потрапив в біду.
Тож, будьте лицарями!