Виховне заняття покликане розширити уявлення учнів про основні права дитини, визначені Конвенцією про права дитини, правила поведінки у суспільстві та у школі, зокрема. Викликати в школярів бажання знати свої права, знати закони, які їх захищають. Сприяти розумінню учнями важливості прав дитини для розвитку особистості. Розвивати дружелюбність, доброзичливість у стосунках, виховувати відповідальність за свої вчинки.
«Закони шкільної родини – для української дитини»
Виховна година з елементами інсценізації для учнів 1-4 класів
Підготувала вчителька
початкових класів
НВК «ЗОШ І-ІІ ст. – ДНЗ»
с. Калагарівка
Кукуруза Ольга Костянтинівна
Тел.:0961908109
Ел.адреса:
Olha.Kykyryza@gmail.com
Тема. ЗАКОНИ ШКІЛЬНОЇ РОДИНИ – ДЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДИТИНИ.
Мета. Розширити уявлення учнів молодшої школи про основні права дитини, визначені Конвенцією про права дитини, правила поведінки у суспільстві та у школі, зокрема. Викликати в школярів бажання знати свої права, знати закони, які їх захищають. Сприяти розумінню учнями важливості прав дитини для розвитку особистості. Розвивати дружелюбність, доброзичливість у стосунках, виховувати відповідальність за свої вчинки.
Обладнання. Плакат «Права дитини», картинки із назвами прав дитини, маски і костюми казкових героїв.
Місце проведення. Актова зала.
ХІД ЗАНЯТТЯ
ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Ти – дитя світу. Хто б не були твої батьки, де б не жили і у що б не вірили, ми будемо поводитися з тобою як з рівним. Ти гідний отримати все найкраще з того, що може дати світ.
Ми піклуємось про тебе, щоб ти мав змогу рости гідно і вільно. Нехай у тебе буде ім’я і земля, яку ти можеш назвати своєю.
Ти не повинен мерзнути і в тебе має бути дах над головою. Ми забезпечимо тебе їжею та місцем для ігор. У тебе є можливість жити в сім’ї, ходити до школи.
Ми будемо добре навчати тебе, щоб ти міг бути щасливим і плідно прожити своє життя.
У важку годину ми будемо першими, хто тобі допоможе. Ми будемо захищати тебе, дитино, від жорстокості.
Ти ростимеш в умовах терпимості, свободи та любові і, коли виростеш, станеш разом з ровесниками гарантом миру і розуміння між народами, гарантом майбутнього для дітей світу.
- Хто, на вашу думку, звертається такими словами до вас, школярі?
- Це дорослі, які хочуть, щоб ви, діти, виросли справжніми людьми. У цьому зверненні вони виражають основні правила, висловлені в Декларації прав дитини.
СЛОВА УЧНІВ:
1. Ти знаєш, що ти – людина?
Ти знаєш про це чині?
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина,
Очі твої – одні.
2. Більше тебе не буде
Завтра на цій землі
Інші ходитимуть люди –
Добрі, ласкаві й злі.
3. Сьогодні усе для тебе –
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба,
Гляди ж не проспи!
4. Бо ти на Землі – людина,
І хочеш того чи ні –
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина,
Очі твої – одні.
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.
Сьогоднішня виховна година присвячена саме вам, діти, бо 21 листопада – це всесвітній день прав дитини. У цей день було прийнято Конвенцію Організації Об’єднаних Націй про права дитини. Деякі із статей ви бачите ось на цьому плакаті( вчитель показує плакат «Права дитини» видавництва «Підручники і посібники»).
Трошки історії. Текст Конвенції про права дитини готувався, обговорювався та узгоджувався більше десяти років. Конвенція ООН про права дитини – це угода між країнами. В ній записано як уряд кожної держави має дбати про дітей. Цей особливий документ було ратифіковано, тобто, схвалено, прийнято, 191 країною світу. Конвенція ООН про права дитини набула чинності в Україні з 27 вересня 1991року і з цього часу є частиною національного законодавства.
У школі ви не просто діти, а школярі, учні. Ви прийшли до школи навчатися. Це – ваше головне завдання. Щоб було добре всім: і вам, і тим, хто поряд з вами, потрібно кожному пам'ятати і виконувати «Закони шкільної родини – для української дитини», які теж складені на основі Декларації прав дитини та Конвенції про права дитини.
СЛОВА УЧНІВ (учні виходять у мантіях, схожих до суддівських)
Закон 1 Я – «Гомо сапієнс»!
Я – мисляча людина.
Я мушу дбати, щоб цвіла Земля!
Закон 2 Люблю я край свій дорогий,
Що зветься Україна.
І Батьківщині я своїй зросту достойним сином.
Закон 3 Зі слова починається людина,
Із мови починається мій рід…
Люблю я рідну мову і пісню солов’ їну,
Що полонила ніжністю весь світ.
Закон 4 Повинен кожен гідний син
Сторінки роду свого знати
І свято їх оберігати!
Варт пошани сивий волос
І старечий тихий голос.
Я люблю і шаную матір і батька своїх.
Закон 5 Моя рідна школа – святиня моя,
Люба і дружна велика сім’я.
Я люблю і шаную учителя свого.
Буду добре я учитись
Дуже старанно трудитись.
Буду гідний скрізь і всюди,
Щоб нести вам радість, люди!
Закон 6 Людей буду я любити,
Добро й милосердя творити.
Закон 7 Вишита сорочка, рушник та калина –
З цього починається Ненька-Україна.
Обереги пращурів завжди поважай,
З ними ти наслідуєш рідний дім і край.
Закон 8 Святими хай вічно будуть слова
«Вітчизна, як ненька, у мене одна».
Всі разом: І жити ми хочем завжди, як нині,
На мирній землі, у своїй Україні.
Закон 9 Я за те, щоб дружили на світі
Дорослі і діти,
Народи великі й малі…
Треба тільки всім серцем цього захотіти,
Стати мешканцем гідним планети Землі!
Закон 10 Хочеш людиною справжньою стати –
Наші закони навчись поважати,
Зумій їх виконувати завжди і всюди, -
Тоді і тебе поважатимуть люди!
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ:
Наші школярі покажуть і розкажуть про декілька законів і прав, які захищають дітей, якими може скористатися кожна дитина.
(Учні розігрують сценки. Один учень показує ілюстрації-малюнків учнів з виставки «Наші права» до інсценівки і називає право, про яке розповідається.)
1. Кожна дитина має невід’ємне право на життя.
(Дійові особи: мама з дитям-лялькою, воїн захисник із жовто-синім прапором, ведучий.)
Ведучий: У неньки народилося дитя.
Воїн-захисник: Дитя моє! Бог дав тобі життя.
І щоб ніхто не заподіяв шкоди
Тобі, малесенький громадянин, -
Бог дав закони нашого народу.
Ведечий: Від дня народження, від іменин –
Він твій, цей світ широкий за вікном.
Воїн-захисник: Ти на життя і щастя маєш право
Під золото-блакитним знаменом
Своєї української держави.
2. Усі діти рівні між собою.
(Дійові особи: олов’яний солдатик, Буратіно, ведучий.)
Буратіно: Була одна нога всього
В солдатика із казки.
Та він вояка був – ого!
І полюбили ми його.
Хоч і одна нога всього
В солдатика із казки.
Олов'яний солдатик: Мав Буратіно довгий ніс,
Який встигав завжди і скрізь
Попереду хлоп’яти.
Ну, чим поганий довгий ніс,
В людей розумних є девіз:
Ні з кого не сміятись.
Ведучий: І той, і та, і ти, і я –
Ми всі – одна міцна сім’я.
Так, люди різні. Але рівні
Права у всіх людей,
Чи ти рудий, чи чорнобривий,
Вкраїнець, чи єврей.
3. Ніхто не має права розлучати дітей із батьками.
(Дійові особи: Івасик-Телесик, мама,тато, ведучий)
Ведучий: Івасика-Телесика
Украла люта відьма.
Як гірко, як невесело
Його батькам самітним.
Як боязко хлопчині
Без мами і без тата.
Сидить він на калині
І просить гусенята:
Івасик-Телесик: «Гуси-гуси-гусенята,
Візьміть мене на крилята,
Понесіть до мами й тата…»
Ведучий: Гуси-гуси-гусенята
Взяли його на крилята
Та й віднесли у село.
Ох, і радощів було!
То у казці. Але нас
Хай та відьма не лякає.
Всі разом: Є закон, який не дасть
Розлучить дитя з батьками.
4. Дитина має право на медичне обслуговування.
(Дійові особи: биця, бик, лікарі, ведучий.)
Ведучий: Засвербіли ріжки в биці.
Закортіло биці биться.
Тупи-тупи, гупи-гупи…
А кругом – ніде нікого.
Биця: Довелось дубасить дуба:
Чом стоїть серед дороги?
Биця рогом дуба – гуп!
Дуб – ні руш. На те і дуб.
А у биці ріжки – хруп!
Одвалились навідруб.
Ведучий: Хоч той биця – забіяка,
Та шкода його – маля ж.
Каже бик:
Бик: «Не треба плакать.
Подорожником помаж.»
Биця: Вже не хоче биця биться.
Поламались ріжки в биці.
Тупи-тупи з усіх ніг
До лікарні я побіг.
Ведучий: Там його зустріли радо.
Лікували роги биці.
Пригощали рафінадом,
І варенням з полуниці.
Ще й навчили забіяку,
Щоб не був такий вояка.
Биця: Засвербіли ріжки в биці.
Закортіло биці биться.
Але вже я був учений.
Навіть пасся – самопас.
Тож спитав я дуба чемно:
«Можна чухатись об вас?»
Ведучий: жодна дитина не повинна бути забіякою.
5. Початкова освіта повинна бути безоплатною і обов’язковою.
(Дійові особи: зайчик, зайці, вчитель, ведучий.)
Ведучий: Прискакав до школи зайчик,
Вчителів питає:
Зайчик: «Чи у вас і тих навчають,
Хто грошей не має?»
Вчитель: «Ну, звичайно, ну, звичайно! –
Ведучий: Кажуть зайченяті –
Вчитель: В нашій школі всіх навчають,
Бідних і багатих.
І читати, і писати
Ми вчимо маляток.
І на лапках рахувати,
І пісень співати».
Ведучий: В темнім лісі зайчик радий
Скликав заячу нараду.
І сказав таке:
Зайчик: «Освіта
Всім обов’язкова!
Для усіх малят відкрита
Початкова школа.
Безкоштовно і сумлінно,
З самого початку
Вивчимо «права дитини»
І «права зайчатка».
6. Жодна дитина не повинна брати участь у конфліктах, не повинна бути жертвою конфліктів.
(Дійові особи: лис, коза, лисеня, козеня, сіамський кіт, ведучий)
Ведучий: Біля лісу за лозою
Лис побився із козою.
Лис козу – хвостом, зубами,
А коза його – рогами.
На вояках шерсть – аж дибом,
Між кущів літає пух.
А за що? За кусень хліба,
Що згубив його пастух.
Дітки, перейнявши досвід,
Раптом – в бійку і собі.
Те побачили дорослі
Й припинили бій.
Лисеня схопивши, лис
Відтягнув його у ліс.
А коза – за козеня
І додому поганя:
Коза: «Йди до школи, йди учитись!
Не гайнуй намарне час!
Як дорослим треба битись,
То поб'ються і без вас».
Ведучий: А сіамський кіт культурний
Мудро нявкнув:
Сіамський кіт: «Взагалі,
Люблять бійки тільки дурні.
Чи дорослі, чи малі».
Ведучий: От якби по всіх світах
Президенти й генерали
Та послухали кота –
Гарне би життя настало.
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ:
Отже, на прикладах героїв відомих нам усім казок ми хотіли вам розказати , як поводити себе і як чинити не слід.
А зараз давайте пограємо в гру «Якщо я людина, то повинна…» (Якщо ви почуєте правильне твердження – кажіть «так», якщо неправильне – промовляйте «ні»)
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ:
Закінчилась наша виховна година. А нашу розмову я хочу завершити таким прислів'ям: «Поводь себе з іншими так, як би ти хотів щоб поводились з тобою». Дякуємо за увагу.