Урок на тему «Добре тому жити, хто вміє дружити».
Мета. Розкрити значення дружби в житті кожної людини. Сприяти формуванню добрих відносин між дітьми в класі, створенню дружнього дитячого колективу. Виробляти в собі якості, що сприяють дружбі. Вчити правильно обирати собі друзів. Розвивати уміння дітей спілкуватися та підтримувати товариські стосунки, співпрацювати, слухати, висловлювати свою думку.
Виховувати тактовне ставлення до людей, потребу в друзях, чемне ставлення учнів одне до одного, доброзичливість.
Обладнання: телевізор, картки, малюнки героїв мультфільмів, «чарівна скринька».
Очікувані результати:
Перебіг уроку
І. Організаційна частина
Дзвоник дзвенить, не стихає,
Школярів усіх скликає:
Гей, до класу поспішайте,
На місця свої сідайте.
ІІ. Вступна бесіда
За літо ви познайомилися з багатьма людьми. Сподіваюсь, що ви скучили за своїми друзями з класу. А тепер посміхніться і привітайтеся з тим, хто сидить біля вас. (Учні тиснуть один одному руки чи обіймаються). 1 слайд (вітання)
Руханка
В цьому класі друзі всі.
( Тричі плескають у долоні )
Я і ти, і ми, і ви.
( Тричі плескають у долоні )
Добрий день тому, хто зліва.
Добрий день, тому, хто справа.
Ми – шкільна сім’я.
В цьому класі друзі всі.
( Тричі плескають у долоні )
Посміхнись тому, хто зліва.
Посміхнись, тому, хто справа.
Ми – одна сім’я.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
– Зберіть пазли і прочитайте тему сьогоднішнього уроку. (В класі 20 учнів. Речення поділене на 20 частин, кожен учень має склад чи букву. Речення збирається на дошці.)
«Добре тому жити, хто вміє дружити»
«Таємнича хвилина»
- У мене в руках чарівна скринька, у ній – найцінніший скарб планети Земля.
Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідати,
кого він там побачив і мовчати аж доки всі найдопитливіші та найсміливіші
не зазирнуть на дно скриньки. (Діти по черзі заглядають у скриньку).
- То кого ви побачили у чарівній скриньці?
(Діти називають себе, бо на дні скриньки – дзеркало).
- Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе. Людина – найцінніший
скарб.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Багато років промайнуло з тих пір, але цей звичай не забувають у наших сім’ях.
У злагоді і мирі ми повинні жити у нашій шкільній учнівській сім’ї, нашій країні.
Сьогодні ми будемо говорити не тільки про дружбу, а ще про те, кого можна назвати другом, яким повинен бути справжній друг, спробуємо визначити правила дружби.
Скільки б іграшок, книжок, розваг у тебе не було, без справжнього друга сумно і нецікаво. Адже тільки з другом можна поділитися радістю і смутком, поговорити про все, що тебе цікавить, весело погратися.
- Чиє у тебе друзі?
- Кого ти вважаєш своїм найкращим другом?
- Кращий друг – це той, хто … .
- Я переживаю, коли мій друг… .
- Я радію, коли мій друг … .
- Мені приємно, коли мій друг … .
- Мені не приємно, коли мій друг … .
- Мені хотілося, щоб мій друг … .
- Коли я виросту, я хочу, щоб мій друг … .
- Коли я виросту, я не хочу, щоб мій друг … .
2. « Яким має бути справжній друг? »
( Перерахувати якості вашого друга, складання асоціативного куща)
Слайд 2 (друг)
На дошці зображення друга, на кожній парті лежать картки (у вигляді кульки) зі словами – прикметниками. Учні вибирають ті слова, якими можна, на їх думку, описати друга і кріплять кульки до зображення друга.)
«Добрий, червоний, гарний, розумний, кмітливий, спритний, порядний, веселий, вихований, надійний, чесний, найкращий, нечесний, чуйний, відповідальний, співчуваючий, доброзичливий, невихований, веселий, смішний, сміливий, стриманий, безвідповідальний, совісний»
3. Словникова робота. «Знайомий, приятель, товариш, друг».
Слайд 3 (напис Знайомий, приятель, товариш, друг)
– Дружба, товариство, друг і товариш … Здавалося б поняття прості, але як складно буває часом розібратися в людських відносинах. А від того, на скільки кожному вдається зберегти і відстояти в собі і оточуючих, людське, залежить багато чого, залежить, яким буде наше життя.
– У всіх у вас є друзі, товариші. Так давайте розберемося, чим відрізняються поняття «друг» і «товариш». Ці поняття дуже близькі один одному, але все-таки різняться. Як?
(Читаю, а діти додають потрібні слова)
Про людину, з якою ви просто вітаєтесь у дворі, ви можете сказати … (знайомий).
Про людину, з якою час від часу обговорюєте деталі матчу, фільм, якісь події, ви скажете … (приятель).
Про однокласника, з яким за багато років навчання в школі з’їдений пуд солі, скажете … (товариш).
Про людину, якій довіряєте свої таємниці, з якою можна розділити радості і печалі, скажете … (друг).
4. Інтерактивна вправа « Мікрофон».
Слайд 4 (наша школа)
– Подивіться на наш будинок, який зветься школа. Чи можна назвати її нашим спільним домом? Як ви хочете, щоб в ньому жилося?
У школі багато просторих та світлих кабінетів. В кожному з них навчаються діти. Це однокласники. Що у них спільне?
( Спільні інтереси та заняття, однакові погляди на життя…).
(На дошці середина квітки, на партах пелюстки зі словами, які характеризують дружбу. Діти кріплять пелюстки до квіточки.)
5. Поетична хвилинка
Читання віршів про дружбу.
1 група
Є чарівне слово « дружба »,
Знаємо ми це усі.
Дружать ноти зі словами
І складаються пісні.
2 група
Дружбу треба поважати,
Дружбу треба берегти.
Дружать всі малята,
Подружились я і ти.
3 група
Дружать квіточка і бджілка,
Дружать море й кораблі.
Дружать в небі місяць, зірки,
Пори року на землі.
4 група
Дружить поле з колосками,
Дружать літо і тепло.
Дружить осінь із дощами,
Дружать щастя і добро.
5 група
Дружать хлопчики й дівчата
В лісі дружать всі звірята.
Дружать ріки і струмки,
Дружать гори і горбки.
1 група
І дорослі дружать й діти,
Як нам цьому не радіти?
Де в сім’ї любов і ласка,
Там панує мир і щастя.
2 група
Знає сонце, знає вітер,
Знає поле, знає ліс,
Що під хмарами небес
Дружба – чудо із чудес.
3 група
Якщо друг у тебе є,
Люби його над усе.
Ти не зрадь його ніколи,
Помагай йому в усьому.
4 група
Вислухати його вчись,
З ним секретом поділись.
І цукерку вдвох ви з’їжте,
Яблуко навпіл розріжте.
5 група
Якщо дружить увесь клас,
Успіх буде повсякчас.
Все вам легко удається,
Весело усім живеться.
- Людина, у якої є вірні, щирі друзі, - це щаслива людина.
У нашому класі діти вміють дружити.
А от Оксана Сенатович написала вірш «Що це значить — не дружити»., послухайте його будь ласка.
Що це значить — не дружити
Жити так — одинаком?
Не дружити — це ходити
не дверима, а вікном.
Це без друга, без подружки
на перерві у кутку
розправлятись самотужки
з апельсином нашвидку.
Це дивитись, наче в книжку,
набік з видом кам'яним,
а насправді нишком-нишком
роздавати штурхани!
В школі вчитись й не дружити
Це, повірте, все одно,
Що, заплющившись,
сидіти і дивитися кіно.
На партах лежать картки з порадами:
ПОРАДИ ДЛЯ ХЛОПЧИКІВ
Для хлопців завжди дуже радий
Я дати ось такі поради:
Увагу щоб звернуть на себе,
Як слід навчитися нам треба
Не смикати дівчат за коси,
Робити все, що вони просять,
Не будь хвалько і задавака,
Не змушуй меншого заплакати.
Коли врахуєш ці поради,
Вона дружить з тобою рада.
ПОРАДИ ДЛЯ ДІВЧАТОК
У дівчат свої секрети.
Слід їм знати ці куплети,
Чисті руки, одяг, щічки,
В косах гарні білі стрічки.
Все важливе для дівчаток
З голови до самих п'яток.
Та віддавна й дотепер
Цінять правильні манери.
А грубити, з кимось биться
Для дівчаток не годиться.
Будеш все це пам'ятати —
Зможеш гарним другом стати.
6. Фізкультхвилинка
Лапки в боки, вгору вушка —
Скачуть білочки-подружки.
Один, два, три, чотири, п'ять,
По гілках вони летять.
Один, два, три, чотири, п'ять,
Люблять білочки стрибать.
7. Обговорення ситуації.
Сергійко був дуже веселим і кмітливим хлопчиком. Одного разу він побачив, як його однокласник Мишко під час перерви впав у шкільному коридорі. Побачивши це, Сергійко голосно розсміявся і сказав: «Ну що, вдало приземлився?». А Мишко чомусь уважно подивився на Сергійка і, не сказавши ні слова, пішов геть.
— Згадайте, як можна помиритися? Як ви миритесь? Які мирилки ви знаєте? Слайд (Мирилки)
V. Систематизація знань учнів
2. Гра «Збери слово»
Кожна група має картки з розрізаними словами. Ваше завдання: скласти слова, які вказують, що значить ДРУЖИТИ.
ДРУЖИТИ – це …
Піклуватися, співчувати, допомагати, провідувати, прощати, турбуватися, гратися, ділитися, підтримувати, радіти, не битися, не обманювати, підбадьорювати, радити.
- Так, діти. Друг завжди вислухає, допоможе виконати роботу, скаже про
те, чого ми самі за собою не помічаємо, поділиться своїм досвідом.
Треба відповідально ставитися до дружби. Необхідно пам’ятати
про своїх товаришів, іноді брати ініціативу у свої руки. Не треба
чекати, поки приятель зателефонує першим, зроби першим це сам,
поділись секретом або напиши коротеньку записку.
Запам’ятайте: нічим не підтримана дружба живе рівно стільки,
скільки кімнатна рослина без води. Щоб дружба міцніла, її необхідно
підтримувати.
Запроси першим свого приятеля до себе, усміхнись, помахай
рукою, привітай із днем народження, займи йому місце у шкільній
їдальні,поділись новиною. Але не будь нав’язливим.
V І. Підсумок уроку
Василь Сухомлинський сказав:
«Дружба – це школа виховання людських почуттів… У дружбі ми
віддаємо сили своєї душі іншій людині і від цього самі стаємо кращими».
- А тепер усі разом зробимо висновок з усього сказаного і складемо вірш
про дружбу. Останнє слово кожного другого рядочка ви будете
добирати самі в риму.
Щоб могли ми гарно жити,
Треба вчитися... (дружити).
А не кидатись словами,
Щоб не стати ... (ворогами).
І запам’ятай собі —
З другом легше у... (журбі).
Друг нас виручити може,
У біді він ... (допоможе).
А як пісня, жарт чи сміх —
Радість ділиться на... (всіх).
Друг нас може захистити
Може з класом ... (помирити).
Друг не стане кепкувати
І на людях нас... (повчати).
А як сварять всі навкруг —
Йде на захист справжній... (друг).
І ніколи не забудь!
Й ти для друга — вірним... (будь)!
Й ще одне запам’ятай:
Друзів ти... (не забувай)!
Знай, моя дитино мила,
Дружба — це велика... (сила)!