Тема: «Дружба. Яка вона?»
Мета:
• Формування комунікативних навичок;
• Розвиток уміння працювати разом над поставленою проблемою.
завдання:
• Розвиток розумових здібностей.
• Розвиток дрібної моторики і координації рухів.
• Активування сил дитини на подолання комунікативних труднощів.
• Створення емоційно-позитивного настрою в ході заняття.
• Тренування уваги, пам'яті, мислення.
Обладнання: клубок ниток, картки для індивідуальної роботи, ватман, мультфільм, цеглинки LEGO.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Вступна частина
Вправа «Клубочок»
Учні стоять у колі. Вчитель дає дітям ниточку і пропонує їм передавати її своєму однокласнику, і при цьому кожен вітається зі своїм співрозмовником і каже йому якісь побажання. Коли ниточку бере останній учень, виходить складна павутина.
- Потягніть тихенько за ниточки, розслабте і знову потягніть. Ось такими невидимими нитками пов'язаний наш клас.
- Ми про них часто і не підозрюємо, ці нитки дуже тоненькі.
- Як ви думаєте, чим ми з вами всі пов’язані ? (Дружбою) . Важливо, щоб ці нитки не переривалися.
ІІ. Основна частина
- Що таке дружба, кого слід вважати другом та як треба дружити – все це ми з’ясуємо на нашій годині спілкування.
Вправа «Криголам».
- Щоб розпочати нашу роботу я пропоную кожному з вас взяти по одній картці.
- А тепер об’єднайтеся у групи за кольором.
Повторення правил роботи в групі
— Перед початком роботи повторимо правила роботи в групах.
• Обрати спікера.
• Працювати так, щоб не заважати іншим.
• Вислуховувати думки кожного члена групи.
- У кожної групи на партах є смужки зі словами. Завдання групам: скласти зі слів прислів'я.
1. Дружній череді вовк не страшний. (Про силу дружби та взаємодопомогу.)
2. Куди голка, туди й нитка. (Так говорять про двох друзів, про подружжя, про двох людей, які скрізь разом.)
3. 3 добрим дружись, а лихих стережись. (Ці слова застерігають від спілкування з нехорошими людьми.)
Один учасник з групи зачитує прислів'я і пояснює його значення.
_____________________
- Що спільного у цих прислів’ях? (в них мова йде про дружбу)
«Асоціативний кущ»
- Діти, а що ж таке «дружба»? Давайте розберемося в цьому понятті склавши асоціативний кущ. (на фліпчарті)
«Дружба» - це такі відносини між людьми, коли вони поважають один одного.
Дружба – це правда і чесність кожного.
- Які якості повинен мати справжній друг? Спробуємо визначити оплесками.
«Яким повинен бути друг?» ГРА
(так-аплодують, ні-тупотять)
*добрим *правдивим
*злим *справедливим
*багатим *душевним
*хорошим *наглим
*ледачим *щирим
*заздрісним *відкритим
- Добре, коли наш друг саме такий, але ми можемо легко помилитися у виборі друзів. Зрозуміти хто справжній друг, а хто ні нам допоможуть поради мудрої тітоньки Сови. (перегляд мультфільму) https://www.youtube.com/watch?v=bMXgERqnu7c
- Діти, кого з героїв мультфільму можна назвати справжнім другом? (зайчика)
- Якими якостями володіє справжній друг?
- Кого з героїв мультфільму можемо назвати несправжнім другом? (сороку)
- Чим відрізняється несправжній друг від справжнього?
Вправа «Самотній»
А тепер трішки розважимося. Кожному з вас на парту я поклала цеглинку певного кольору. Об’єднайтеся в групи за кольором:червоні з одного боку, оранжеві – з іншого. Отже, хто швидше створить команду? Приготувалися: раз, два, три!
(Діти об’єдналися в дві групи, лише один учень не ввійшов до жодної групи – у нього цеглинка жовтого кольору.)
Ведучий (запитує у «самотнього білого»).
– А чому ти залишився один?
– Що ти відчував, коли зрозумів, що ти такий один і тобі немає пари?
– Чи потрапляв ти в подібну ситуацію в житті?
– Чи схожі почуття ти переживав в цій ситуації?
Запитання до учасників, які знайшли схожих на себе:
-Як ви знайшли одне одного?
– Що ви відчували стосовно самотнього учасника?
-Чи хотіли б ви опинитися на його місці? Чому?
Який висновок ми можемо зробити із цієї вправи?
Висновок учнів: Важко бути самотньому. Треба обов’язково мати друга.
Завдання першої групи:
Завдання другої групи:
- Вибрати на наклеїти на аркуш правила дружби.
Завдання третьої групи:
- Скласти прислів’я про дружбу та приклеїти їх на аркуш паперу.
На це завдання у вас 3 хвилини. Час пішов. (Учні виконують завдання, презентують та приклеюють свої роботи на плакат.)
ІІІ. Заключна частина
- І на закінчення нашої години спілкування виконаємо таку вправу:
Плещуть в долоньки ті, хто має друзів
Плещуть в долоньки тільки хлопчики, які дружать з дівчатками
Плещуть в долоньки дівчатка, які мають друга хлопчика
Плещуть в долоньки ті, хто ображає свого друга
Плещуть в долоньки ті, хто допомагає своєму другу
Плещуть в долоньки ті, хто має друга серед учнів нашого класу.
- Бережіть своїх друзів, будьте самі хорошими друзями, та пам’ятайте правила дружби.