ТЕМА . СВІТ ПРОФЕСІЙ НАВКОЛО НАС
МЕТА . Розширити знання учнів про найпотрібніші професії , трудові дії та знаряддя праці ;
Поглибити у дітей усвідомлення того , що добробут нашої країни і всіх громадян примножується працею ;
Викликати почуття поваги до трудівників та прагнення сумлінно працювати ;
Сприяти розвитку трудової активності і працьовитості школярів;
Розвивати мовленнєві здібності , логічне викладення думок.
ОБЛАДНАННЯ . Набір картин «Ким бути» , малюнки дітей , кросворд , магнітофон , м’ячик , карточки .
ХІД ЗАНЯТТЯ
I ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Мотивація навчальної діяльності
( Мами і тата )
Сьогодні ми здійснемо подорож у « Світ професій що оточують нас.»
III ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Відгадування загадок
- А розпочати наш урок я хочу з загадок, а ви повинні вгадати професію, яка в ній описується.
Ще всі навколо міцно сплять,
а він вже встати встиг,
аби духмяним калачем
ти смакувати зміг. (Пекар)
Тобі задачі заважкі —
терпляче пояснив.
Зчепились в класі хлопчаки
— він їх розборонив. (Вчитель)
Гроші витрачає вміло:
він вкладає їх у діло.
Лік грошам він добре знає,
їх на вітер не пускає (Бізнесмен)
Хто, як квочка із курчатами,
в дитсадку щодня з малятами?
Хто їх пильно доглядає,
няньчить, пестить, розважає,
вчить співати й малювати,
рахувати і читати? (Вихователька)
Він такий же, як і ми,
непомітний між людьми.
А в театрі грає ролі:
нині — вчителя у школі,
завтра буде інша роль —
то бідняк він, то король. (Актор)
Хто в лікарні по палаті
ходить в білому халаті?
Хто людей з біди рятує,
хто хвороби всі лікує?... (лікар).
В літню пору, в час осінній,
навесні — в гарячий час
косять, жнуть вони і сіють,
орють лан у котрий раз. (Хлібороби)
2.Вірші про різноманітні професії
- Всіх професій не перелічити сьогодні . Давайте скажемо про деякі з них словами поетів .
А
Грунт удобрювати як? Де посіяти буряк?
Як рослини захищати, від хвороб їх лікувати?
Все в сільському господарстві агрономи знають,
І за це їх на селі дуже поважають.
Б
Батько в мене – будівельник,
Він новий будує дім.
Коли вирасту, то сяду
В кран підйомний поруч з ним.
В
У садочку вихователі, як бабусі, і як матері:
Нагодують, погуляють, спати діток повкладають,
Почитають нову казку, подарують свою ласку.
Г
Корисні копалини мрію шукати,
Для цього потрібно геологом стати.
Я влітку вивчаю, коли я в селі,
Властивості, склад і будову Землі.
Д
З вантажом ідуть машини, із країни до країни,
І вже декілька ночей не змикав шофер очей.
Він доставить в строк вантаж, дальнобійник спритний наш.
Е
Став би я екскурсоводом,
Спілкувався б із народом,
По музею б я ходив,
Про мистецтво б говорив.
Є
Єгерь – професія дуже цікава,
Від браконьєрів ліси берегти.
Щоб ти з родиной в чудову діброву
Зміг би у будь-яку пору прийти.
Ж
В серпні почались жнива,вже хліба дозріли.
Жнець працює день і ніч,не шкодує сили.
Щоб були тобі й мені паляниці запашні.
З
Хто за рух відповідає, розклад поїздів складає?
Залізничник, мій дідусь, в нього я порядку вчусь.
І
Історик вивчає події і дати,
Щоб шану героям Вітчизни відддати,
Хай дітям своїм перекажуть батьки
Про подвиг народу в воєнні роки.
Ї
Коней приборкує в цирку їздець,
Верхи він мчить по арені.
В залі шепочуть: «Який молодець!
Гарний в своєму натхненні».
Й
Маму з татом поважай, дома їм допомагай.
Підмітай та посуд мий, якщо бачиш, що брудний.
Свої речі поскладай, відпочити мамі дай.
І до праці та порядку вже з дитинства ти звикай.
К
Мрія кожного хлопчини – це зіркові височини.
Космонавт у кораблі відлітає від Землі.
Та на жаль, іще ми діти, на ракеті щоб летіти.
Л
З понеділка по убботу ходить лікар на роботу.
Якщо раптом захворію, може вийти і в неділю.
Він мені призначить ліки,перевірить горло, ніс,
Скаже їсти борщ і кашу, щоб одужав я й підріс!
М
Службу державну митник несе,
Зайвого злодій не провезе.
Що у валізах, в вантажних вагонах
Перевіряють люди в погонах.
Н
На роботі мама й тато, а я з нянею сиджу,
В неї досвіду багато, з нею змалку я дружу.
Погуляє, нагодує і до школи підготує.
О
Охоронець уважний ходить біля вітрин,
За порядком пильнує в супермаркеті він.
П
На виклик пожежна машина летить,
Сміливий пожежник в кабіні сидить.
Його телефон "101" люди знають,
І в разі пожежі завжди викликають.
Р
Із іншої країни він репортаж веде,
Наш репортер кмітливий цікаве скрізь знайде.
С
В саду працює садівник: дерева обгортає,
Кущам він форму придає, троянди поливає.
Створив він затишок в саду, охоче я туди іду.
Т
Якщо дуже поспішаю, то таксі я викликаю;
Хай таксист по місту мчить, доберуся я за мить.
У
Прийдуть до школи діти малі
Там їх зустрінуть учителі,
Будуть навчати читати, писати
І один одному допомагати.
Ф
Нам фото на пам’ять фотограф зробив,
І нашу родину він там відтворив.
Нехай дуже швидко минають роки,
На фото родинне дивлюсь залюбки.
Х
Художник чудові картини малює,
В музеї милуююсь пейзажами я,
Там рідна природа, річки і долини,
Лани золоті, Україна моя!
Ц
До цирюльника ходила,
Модну зачіску робила.
Волосся стало чепурне –
Ви не впізнаєте мене!
Ч
Чобітки чоботарю я свої не подарю.
Хай він їх відремонтує, до зими їх підготує,
Тепло взуюсь, одягнуся, на гринджолах прокачуся!
Ш
Шахтар – професія складна, дитина кожна знає.
Вугілля для країни він в шахті добуває.
Працює він з наснагою – ми вдячні із повагою.
Ю
Знає він обов’язки, знає всі права,
Це юрист досвідчений – світла голова.
Він закони пояснить у своїй країні.
Зможе він допомогти будь-якій людині.
Я
Полюбуйтесь на спортсмена,
На засмаглого яхтсмена,
Він сміливий та моторний,
Трюк він робить неповторний.
Ь
Є професій так багато:
Мама – кухар, слюсар тато.
А я б в пекарні працював,
І хліб м’якенький випікав
( діти називають професії своїх батьків)
- Сьогодні до нас завітала мама Кіри , щоб розповісти про свою професію .
3.ВИСТУП МАМИ
4.Гра « Що кому потрібно для роботи ?»
Завдання «Асоціації»
5.Вірш « Ким бути»
КИМ БУТИ
Той хоче стати космонавтом ,
Той капітаном хоче бути..
Я теж подумав : ким же стати ,
Яку в житті обрати путь ?
Звичайно , лікарем би добре...
Або артистом – слава й честь !
Чи прикордонником хоробрим.
Наказ : «Назад – ні кроку !»
Професій безліч є цікавих ,
Але свою вгадати як ,-
Щоб добре діло й добра справа ?
І я собі міркую так .
Потрібно лікувати хвороби ,
Й водити в космос кораблі ,
Та я ж із роду хліборобів ,
Весь родовід мій – від землі .
Мій дід водив найперший трактор
Мій батько – знатний комбайнер .
Ми робим хліб , а хліб – це правда ,
Завжди – віддана і тепер .
Степ перейти – життя прожити ,
То не такі прості слова
« Життя » утворене від « жита »,
Бо хліб усьому голова .
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
На гачечок черв’ячок
Нанизав наш рибачок
Вудочкою враз змахнув ,
Ненароком сам пірнув .
По воді руками бється ,
Риба з нього вся сміється .
Силачі в нас є , штангісти ,
І боксери , й волейболісти .
Кожен ранок із квартири
Чути : раз , два , три , чотири .
Тож спортсменами щоб стати ,
Зарядку треба полюбляти .
6. Прислів’я і приказки про працю
• Праця людину годує, а лінь марнує.
• На дерево дивись як родить,а на людину як робить.
• Бджола мала, а й та працює.
• Що посієш те й пожнеш.
• Зробив діло – гуляй сміло.
• Більше роби, та менше говори.
• Який майстер – така й робота.
• Сім разів відміряй, а раз відріж.
• Під лежачий камінь і вода не тече.
• Мало хотіти – слід навчитися і вміти.
7. Гра « Хто так каже?»
«Кому добавки?» (кухар).
«Який зуб вас турбує?» (лікарка-стоматолог).
«Велике спасибі за покупку» (продавець).
«Вам посилка, розпишіться» (листоноша).
«У мій невід попало багато риби» (рибак).
«Тема сьогоднішнього уроку «Корисни копалини» (вчитель).
«Сідайте, як стригтимемося?» (перукар).
8. Гра «Доповни речення»
Поїзд водить ... (машиніст)
Оре в полі ... (тракторист)
Літаком править ... (льотчик)
Клеїть книжки ... (палітурник)
У школі вчить нас ... (вчитель)
Будує будівлі ... (будівельник)
Фарбує стіни нам ... (маляр)
Столи робить ... (столяр)
Пісні нам співає ... (співак)
Торгівлею зайнятий ... (продавець)
На верстаті тче тканини ... (ткач)
Від хвороб лікує ... (лікар)
Ліки видасть нам ... (аптекар)
Хліб пече в пекарні ... (пекар)
Намалює нам ... (художник)
Чоботи пошиє ... (швець)
Скло замінить нам ... (скляр)
Обслужить в поїзді вас ... (провідник)
Згасить вмить пожежу ... (пожежник)
На Крайній Півночі працює ... (полярник)
З іншої мови переведе ... (перекладач)
Годинники полагодить ... (годинникар)
Вантажить краном ... (кранівник)
Професій всіх і не злічити.
9. Читання вірша А. Костецького «Найголовніша професія»
-Обравши собі професію, пам’ятайте про головну для вас сьогодні. Про неї дуже влучно сказав знайомий вам поет А. Костецький у своєму вірші «Найголовніша професія ».
Спитай у тата чи у мами,
Які професії у них.
Професій в світі є чимало,
Сповна їх вистачить на всіх.
Та є одна поміж професій,
Якої вчаться всі в житті,
Яка для кожного найперша,
Якої вчитиметесь ви.
Учитель, лікар чи геолог,
Письменник, слюсар чи шахтар –
Всі називають головною
Одну професію – школяр!
Бо всім відомо, що без школи,
Без знань, що мусиш ти набуть,
Не станеш у житті ніколи
Тим, ким в дитинстві мрієш буть.
- Отже , зараз найголовніша ваша професія – це школяр , учень .
10. «Робота на карточках»
- А зараз кожен з вас попрацює на карточках.
10. «Ми маленькі ерудити»
- Необхідно кинути м’ячик, а я назву букву -та назвати на неї найбільшу кількість професій.
«В» - водій, вчитель, ветеринар, велосипедист, волейболіст, вишивальниця…
«М»- маляр, медсестра, машиніст, міліціонер, менеджер, монтер колії, масажист, мультиплікатор, механік…
«С»- садівник, скульптор, слюсар, столяр, стюардеса, співак, стиліст, суддя, стоматолог, секретар, сантехнік…
«А»- агроном, аптекар, акробат, архітектор, актор, астроном, адвокат…
«П»- продавець, перукар, пекар, програміст, піаніст, пастух, провідник, покрівельник, паркетник, покоївка, пожежник, психолог, продюсер, перекладач, педіатр….
«Т»- тесляр, токар, тракторист, тенісист, телеведучий….
«Л»- логопед, листоноша, лікар…
«К»- клоун, космонавт, каскадер, контролер, касир, кухар, косметолог, капітан, кур’єр, каменяр, кондитер, коваль…
11. Гра «Без труда нема плода»
Учитель: Уявімо собі життя без роботи :і на виробництві, і в школі ніхто нічого не робить. Що трапилося б ? Наприклад, не працює електрик…
Учні : Немає світла. У квартирі темно, не працюють телевізори, холодильники, праски, пилососи.
Учитель: Не вийшов на роботу пекар…
Учні : Усі залишилися без хліба.
Учитель: Вирішив відпочити кочегар.
Учні : Буде холодно в школі, вдома, у дитячому садку, у лікарні. Ми не зможемо відвідувати школу, ходити у кіно, театр, музей.
Учитель: А якщо всі хлібороби і доярки не вийдуть на роботу?
Учні : Не буде хліба й молока.
Учитель: Правильно, люди кожної професії повинні добросовісно виконувати свою роботу.
(Ні)
- Отже , життя – це праця і бережливість.
IV ПІДСУМОК
КРОСВОРД « ВІДГАДАЙ НАЗВУ ПРОФЕСІЇ»
( каскадер)
Вам я , діти , побажаю
Розвиватись , як весна
Хай дитинство ваше буде ,
Наче квіточка ясна .
Бо в країні нашій
Стільки справ ,
І кожна з них – цікава ,
І одна із них – твоя .
ЗВУЧИТЬ ПІСНЯ Н.МАЙ « ВЧИТЕЛІ »
Школа, рідна школа,
Знов заходжу в клас,
Тут нам все знайоме,
Тут чекають нас.
Приспів:
Вчителі, вчителі,
В школі все життя минає
Вчителі – журавлі
На високім небокраї,
Вчителі, вчителі,
Наші вчителі!.. (весь куплет – 2)
Шли ми крок за кроком
З Вами по землі,
Плакали й сміялись
Наші вчителі.
Приспів
-13-
1