Виховна година "Я - українець. Моя Батьківщина"

Про матеріал
Виховна година з української мови на тему українознавства. Метою, якої є виховання патріотичного і цілеспрямованої людина
Перегляд файлу

Виховний захід

Тема: «Я –українець. Моя Батьківщина»

Клас: 3клас

Мета: поглибити знання учнів про нашу державу - Україну; формувати національну свідомість школярів, розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, увагу, вміння грамотно висловлювати власні думки, наводячи переконливі аргументи, приклади із життя; розвивати соціальну, комунікативну, творчу компетентність.

Виховна: виховувати  в учнів почуття  патріотизму, ціннісне ставлення до Батьківщини; розширити  коло знань з історії України та рідного краю.

Обладнання: карта України, зображення герба, прапора, на столі – хліб на вишитому рушнику, ватман з кросвордом,  картки для роботи в групах, паперові сердечка, мультимедійна презентація, відео «З Україною в серці», пісня  Тіни Кароль «Україна – це ти!», мультимедійна презентація.

Живи, Україно! Живи для краси,
для сили, для правди, для волі!

В.    Сосюра

Хід уроку:

І.Організація класу

( створення емоційного настрою, налаштування до уроку)

Якщо маєш в серці Україну,

То живи для неї неодмінно,

І любов синівську невгасиму

До людських сердець неси невпинно!

ІІ. Актуалізація знань учнів

Вступне слово класного керівника

Впевнена, що всі ви любите подорожувати. Потяг до мандрів – це завжди щось нове і цікаве, це можливість випробувати себе, відчути свої сили, впевненість, це знайомство з історією, культурою, традиціями і звичаями, духовністю народу, природою і багатствами рідного краю.

Рідний край, рідна земля, Батьківщина, Україна... Які це прості і разом із тим прекрасні і святі для нас слова. Рідний край починається для нас не лише з хрещатого барвінку, верби та калини, без яких, як кажуть нема України, а й із маминої колискової пісні, батьківського дому, історії родини.

  • Слухання легенди

У народі існує така легенда. Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки кинулись пізніше, тому землі їм уже не дісталося. От вони й прийшли до Бога, а той у цей час молився, і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилі Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні,- відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці.» «Ну, тоді я вам дам землю ту, що залишив для Раю. Там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте: якщо будете берегти її, то вона буде ваша, а ні – то ворога». Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогодні. А країну свою назвали Україною.

  • Бліц-турнір «Моя Україна»

1.Що ми відзначаємо 23 серпня? (День Прапора).

2.Коли ми святкуємо День незалежності України? (24 серпня).

3.У якому році була прийнята Конституція незалежної української держави? (1991 рік)

4.Із скількох областей складається Україна? (24 )

5.Хто є автором слів Гімну України? (Павло Чубинський)

6.Хто написав музику до нього? (Михайло Вербицький)

7.Назвіть прізвище першого космонавта України? (Леонід Каденюк)

8.Назвіть державні символи України?

9.Назвіть народні символи України?

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Тож, що таке Батьківщина?  Де вона починається? Яку роль відіграє в житті людини і як впливає на її долю? На ці питання у кожної людини своя відповідь. Для одного – це дитинство серед мальовничих гір, безмежних полів. Для когось - рідний край починається від батьківського порогу, стежини, стрункої тополі біля воріт, з барвінку, який ніжно стелиться по садочку. Для іншого Батьківщина - це зруйнований дім та спогади про страшні дні війни, яка так несподівано прийшла, замінивши веселий спів пташок на гуркіт снарядів. Але для всіх людей Батьківщина – це країна, яка дала життя .
    Сьогодні ми з вами ще раз заглянемо в історію і дізнаємось , звідки пішла назва Україна, пригадаємо, що означають її символи. Адже у нашого народу глибоке тисячолітнє коріння . А також з’ясуємо, хто такий патріоті які поняттями вкладаємо в слово патріотизм Українці, які інші народи пройшли довгий шлях розвитку, що зафіксувано у всіх сферах життя - культурі , мові , побуті . Україна може пишатися своєю древньою, величною історією .

Вчитель:А зараз пропоную вам розгадати кросворд. Якщо він буде правильно розв’язаний, то у виділених клітинках можна буде прочитати назву нашої держави.

1.

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

 

 

 

 

 

 

Питання:

1.Другий президент України.

2.« … про державний суверенітет України».

3.Один із державних символів.

  1. серпня – День … України.

5.Столиця України.

6.Всенародне опитування способом голосування.

7.Перший президент незалежної України.

Відповіді:

Україна.

1. Кучма. 2. Декларація. 3. Прапор. 4. Незалежності. 5. Київ. 6. Референдум. 7. Кравчук.(розв’язаний кросворд прикріплюється до ватману на дошці).

Часто кажуть, що Україна розташована між Сходом та Заходом. Дійсно, українська культура – це яскраве поєднання культур різних народів, які проживали і проживають на території України. Саме це робить її такою цікавою.
 
Офіційний веб-сайт України Ukraine.ua розкаже вам про сучасний український театр, архітектуру, фотографію, літературу, музику, модні тенденції в одязі, візуальне мистецтво, кінематографію та графічний дизайн. На сайті ви можете знайти інформацію про майбутні культурні та спортивні події, фестивалі, а також список музеїв та галерей, які варто відвідати. Україні є що показати світові. Україна – це держава зі славним і, водночас, трагічним минулим. Люди різних національностей долучилися до творення її історії. Минуле України – це історія з багатьма голосами. Проєкти «Україна за 2 хвилини» та «10 речей, які кожен повинен знати про Україну» розповідають про культурне та етнічне різноманіття України, визначні історичні постаті (зокрема, українського поета Тараса Шевченка, письменника-модерніста Лесю Українку та кінорежисера Леся Курбаса) та основні історичні події.

ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

Вчитель: Зараз пропоную пограти у гру . Будемо за допомогою ребусів відгадувати міста України, а також будете доповнюватиме цікавою інформацією про відгадане місто.(додаток 1).

1 учень Чому Україну назвали Україною? Назва такої країни вперше почули в останній чверті дванадцятого століття. Перший раз про це згадали в історичному літописі «Повісті минулих літ», де автор розповідає про кончину переяславського князя Володимира Глібовича в 1187 році. Там сказано: «Плакали за ним всі переяславці ... За ним і Україна сильно тужила». У цьому творі розкриті поняття "Україна", історія назви та розвитку країни. А через два роки, в 118-му, було сказано про князя Ростислава, який навідався «в Україні Галицьку»

2 учень

Походження назви Україна має різне коріння. Ось ще один погляд - Україна, начебто, походить від слова "украять" (відрізати). Іншими словами, значення слова Україна як назви держави - шматочок землі, украяний (відрізаний) від цілого, який незабаром став цілісним (вільною країною). Походження назви Україна пов'язане з висловами: край, країна (країна).

3 учень

Все-таки чому Україна назвали Україну? Питання дуже цікаве. Вже пізніше серед східних слов'ян від вислови «вкрали» через суфікс-ін з'явилося слово Україна, яке мало значення - віддалений шматок землі, віддалена територія племені. У VI-VIII сторіччі за часів держави Русь наповнення слів "країна" і Україна змінилося. Слово "країна" за значенням - земля племені, незабаром стало означати - земля феодального князівства, а потім - земля Русі. Тому змінилося і позначення самого слова Україна: на місце початкового - віддалена частина землі племені, прийшло  значення - суміжна частина землі феодального князівства, а вже потім - частина землі Русі.

4 учень

Назва країни Україна, саме країни, з'явилося в свій час. І тоді, крім Переяславської України, були різні Україні за існуючими князівствам та інші самостійні України. Україна тут у значенні країна - Переяславська країна, Київська країна і так далі. Це відомо з літописів, де сказано про те, що «князь Ростислав навідався в Галицьку Україну і звідти пішов на Галич». Те, що слово «Україна» значило окрему країну, окреме князівство, дуже добре видно з тогочасних описів. Історія України каже, що разом зі словом «Україна» жило і слово «окраїна» - прикордонна частина землі племені. Ці слова не означали одне й те саме, а відрізнялися за значенням: «Україна» (назва держави) - це невелика частина землі племені, «окраїна» - прикордонна земля племені, а вже потім феодального князівства.

  • Сторінками  народної мудрості

Які ви знаєте прислів’я та приказки про нашу країну? (Учні висловлюють можливі відповіді). Я пропоную вам продовжити наступні прислів’я…

  • Робота в групах ( учні з’єднують початок та кінець прислів'я)

Без верби і калини …

немає України.

Людина без Вітчизни - …

як соловей без пісні.

Наша слава – …

Українська держава

Жити –…

Вітчизні служити.

Грудка рідної землі….

дорожча за золото

У чужім краю….

і солов’ї не цвірінькають

За своїм краєм…

серце болить.

У ріднім краю, …

як у раю.

А зараз візьміть паперові червоні сердечка та прикріпіть на картку України в знак любові до нашої Батьківщини

(Звучить запис пісні Тіни Кароль «Україна – це ти!»)

V.Підсумок уроку

Класний керівник.

Ось таке воно, наше Україна – земля наших предків і наших дітей, край стриманої краси і сивих легенд, земля майстрів і митців…Вірно шанує предків, дбайливо оберігає минувшину і трепетно зазирає у майбутнє. І в цьому може переконатися кожен, хто знайде у щоденній круговерті, в часоплині справ  та ідей можливість побачити наш край, нашу благословенну землю.

Учні

1. Краю мій батьківський – чарівна колиска,

Незабутній спогад, що горить завжди!

Ти – мій гай зелений, я – твоя берізка,

І моє коріння напуваєш ти.

2. Край мій веселковий, дівчина-калина,

Наймиліші квіти я тобі зірву.

Ти – мій луг шовковий, я – твоя травина,

Тож без тебе, краю, я не проживу.

3. Край мій незрівнянний – дивовижна квітка,

Що квітує гордо в спеку і мороз,

В цій чарівній квітці я – мала пелюстка,

Та з тобою, краю, не злякаюсь гроз.

  1. Краю мужній, вічний, мій могутній дубе,

Я один листочок на твоїм гіллі.

Хай завжди у тебе мирне небо буде

І хліба квітують на твоїй землі.

5. Хай тебе обходять, краю, хуртовини,

І завжди на полі морем льон цвіте.

Хай зорею сяє посмішка дитини,

А над лісом сходить сонце золоте.

Заключне слово вчителя: А ви думали, що Україна так просто. Україна – це супер. Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни.”

Ліна Костенко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Виховна робота
НУШ
Додано
5 березня 2023
Переглядів
506
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку