Лекція-бесіда
«Я ОБИРАЮ ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ»
МЕТА: надати учасникам інформацію про фактори, що впливають на формування здоров'я; ознайомити із шкідливим впливом алкоголю, тютюну, наркотиків на організм. Виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я, спонукати учасників взяти на себе відповідальність за власне здоров'я.
ЦІЛЬОВА АУДИТОРІЯ: студенти – мешканці гуртожитку
ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: лекція-бесіда з елементами гри
ЧАС: 60 хв.
План.
1. Вступ.
2. Вплив тютюнопаління нат оорганізм людини
3. Вплив алкоголю на розвиток людини.
3. Наркотична залежність і її наслідки.
4. Висновки.
Здорова людина - це така людина, яка життєрадісно й охоче виконує обов'язки, покладені на неї життям, і повністю реалізує свої фізичні й розумові здібності.
На вашу думку, від чого ж залежить наше здоров'я?
Наше здоров'я залежить від таких основних чинників:
• Спадковості - на 20 %,
• Рівня медицини - на 10 %,
• Екології - на 20 %,
• Способу життя - на 50 %.
Спосіб життя - це той чинник здоров'я, який майже цілком залежить від нашої поведінки. Так що половина здоров'я залежить від тебе, тому своє здоров'я можна поліпшувати або псувати.
Основними складовими здорового способу життя є:
• Фізкультура.
• Здорове харчування.
• Правильний режим навчання та відпочинку.
• Загартовування.
А такі чинники як вживання алкоголю, тютюнопаління, уживання наркотиків псують наше здоров'я, а також можуть призвести до летальних випадків.
Чим приваблює паління ?
Паління асоціюється з дорослістю, компанією друзів, цікавою бесідою, приємною обстановкою. Але вчені з'ясували, що курці проводять дозвілля нудніше і отримують від нього менше задоволення, ніж некурці. Одна з головних причин паління у юнаків - прагнення до самовираження, утвердження власної самостійності, „дорослості".
Яка ціна такої «дорослості»?
Чим небезпечні наркотики?
Соціальна залежність - людина ще не вживає наркотичні речовини, але потрапила у середовище тих, хто їх уживає. Вона приймає стиль поведінки, ставлення до наркотичних речовин і зовнішні атрибути групи. Неодмінною умовою цієї стадії є наявність групи, де вживають ті чи інші наркотичні речовини.
Психологічна залежність - людина починає вживати наркотичні речовини з метою відчути певні емоції. Психологічна залежність може сформуватися навіть після одного - двох прийомів наркотичних речовин.
Фізіологічна залежність - наступає після того, як організм включає наркотики у процес обміну речовин. Це - непереборна фізична потреба, яка виникає в результаті постійного або періодичного вживання наркотиків. В цьому випадку різке припинення вживання наркотиків викликає фізичний розлад різного ступеня тяжкості, який називають абстинентним синдромом або синдромом позбавлення (відміни). На цій стадії людина потребує лікування.
ГРА-ТРЕНІНГ
1 варіант. «За і проти»
Коли ми збираємося щось почати, ми спершу зважуємо всі «за» і «проти», так? Зараз кожен по черзі дуже швидко називатиме аргумент «за» і «проти» куріння і вживання алкоголю.
Обговорення:
- Які аргументи для вас були вагомішими, здивували, були новими, несподіваними, приголомшливими?
- Що ви обрали для себе?
- Що допомогло зробити вибір на користь здорового способу життя? Це було легко чи складно?
- Що означає цей вибір, що може змінитися у вашому житті?
2 варіант. «Запалимо?»
Студенти сідають в коло. Завдання: придумати кожному по кілька варіантів відмови від цигарки і кілька варіантів пропонування запалити. Викладач пропонує цигарку першому учаснику, той повинен відмовити тактично, але твердо. Тепер вже цей учасник пропонує сусідньому запалити, доводячі заготовлені аргументи і т.д. Доки кожен учасник на виступить в ролі пропонуючого та відмовляючого.
Обговорення:
Кожна людина має знати і пам’ятати заповіді здоров’я :
1. Шануй своє тіло як найвеличніший вияв життя.
2. Відмовся від усякої ненатуральної, неживої їжі й енергетичних напоїв.
3. Присвяти свої роки відданому і безкорисливому служінню своєму здоров’ю.
4. Відновлюй своє здоров’я правильним балансом діяльності й відпочинку.
5. Очищуй свої клітини, тканини і кров свіжим повітрям і сонячним світлом.
6. Регулярно займайся фізкультурою
7. Утримуй свої думки, слова й емоції чистими, спокійними і піднесеними.
8. Постійно збагачуй свої знання законів природи, зробивши це девізом свого життя, і радій зі своєї праці.
9. Не дай згубним звичкам перемогти твою волю
Зруйнувати значно легше, ніж створити. Дуже важливо зберегти те, що маємо. Від нас самих залежить, що ми оберемо - шлях до здоров'я чи навпаки - шлях від здоров'я.
Тоді приєднуйся - нас багато. Ми за здоровий спосіб життя.
Отримання учасниками буклетів-пам’яток «За здоровий спосіб життя»
Текст буклету-пам’ятки «За здоровий спосіб життя»
Якщо ви вирішили змінити своє життя, то почніть з самого головного – навчіться вести здоровий спосіб життя. Це непростае, але вдячна справа. Нижче наведені основні принципи здорового способу життя.
Крок 1. Здоровий спосіб життя не можна почати, не проаналізувавши на початку свої звички і уподобання. Потрібно вирішити, що ви хочете змінити в собі, від чого відмовитися, а до чого привчитися. Причому деяким людям потрібно поетапно впроваджувати зміни, а декому кардинально, в один день. Зробіть план, за яким почнете діяти.
Крок 2. Здорове харчування.
Харчуйтеся здоровою їжею і переважно в першій половині дня. Намагайтеся повністю виключити “бутербродний спосіб життя” і фастфудову їжу. По можливості пийте тільки чисту воду. Рекомендується вдома мати очисник для води, якщо ви живете в місті і п’єте водопровідну воду. Якщо ви страждаєте зайвою вагою, то варто підібрати для себе дієту, при якій скоротилася б кількість споживаних калорій, але ви не відчували б себе постійно голодним.
Крок 3. Інтенсивна ходьба не менше 40 хв в день.
Неодмінно доведеться вибрати для себе певні фізичні навантаження. Який же здоровий спосіб життя без спорту! Але якщо спорт не став для вас щоденним супутником життя, то почніть з чого-небудь нескладного. Відвідуйте басейни та сауни. Робіть вранці зарядку. І обов’язково ходіть інтенсивним кроком кожен день не менше 40 хв.
Крок 4. З шкідливими звичками покінчено.
Як банально це не звучить, але здоровий спосіб життя несумісний з курінням, наркотиками і надмірним уживанням алкоголю. Так що над цим пунктом теж доведеться попрацювати. Оберіть для себе прийнятний метод відмовитися від цих пристрастей. І пам’ятайте, що немає нічого неможливого для цілеспрямованої людини.
Крок 5. Здоровий сон необхідний кожному.
Сон – важлива частина нашого життя. Тільки в стані здорового нормального сну правильно відновлюються сили нашого організму. Не економте на своєму сні. Середньостатистичній людині на сон необхідно не менше 8 годин на добу, а деяким людям і більше. Позбавляючи себе декількох годин сну, ми змушуємо наш організм використовувати резервну енергію, яка “приберігається” для екстремальних ситуацій. Витрачаючи її в повсякденному житті ми виявимося слабкими і не готовими впоратися з ситуацією, коли це дійсно буде необхідно.
Крок 6. Прогулянки на свіжому повітрі.
Частіше бувайте на свіжому повітрі, за містом. Віддайте перевагу прогулянку по місту замість посиденьок в клубі або похід у кінотеатр. А у вихідні дні робіть прогулянки.
Лекція-бесіда «Я обираю здоровий спосіб життя» була проведена у гуртожитку ВСП «Мелітопольський колледж ТДАТУ» викладачами циклової комісіі «Фізичного виховання» Юрко Д.С. та Майдебурою О.Г.