Виховна година з елементами тренінгу для 10 класу
«Крокуємо впевнено до створення сім’ї»
Проблема: Сім’я — це найцінніше, що є в житті. Кожна молода людина, яка стоїть на порозі сімейного життя, мріє про те, щоб воно було щасливим. Запорукою особистого щастя багато хто вважає створення сім’ї, бо ніхто в світі ще не придумав моделі особистого щастя без кохання, без сім’ї. Хто і як може визначити готовність до сімейного життя? Готовність бути дружиною (чоловіком), матір’ю (батьком) перевіряється тільки життям, яке інколи надзвичайно суворо екзаменує.
«Любов до сім’ї з усіх благородних людських почуттів є найбільш поширеною і найміцнішою, і вона значною мірою благородно впливає на життя кожного із нас».
Чернешевський
Мета :
Обладнання: аркуші паперу А3, фломастери, фліп-чарт, намальовані два поєднаних серця, пам’ятка «Пам’ятка десять правил сімейного життя» (додаток), критерії щасливої сім’ї написані на смужках, намальований корабель з вітрилами, стікери, надруковані слова «Міф», «Реальність».
Тривалість заняття: 45 хв.
Хід проведення
Вступ. Побудова сім’ї – можливо, найголовніша справа на світі. Вона передбачає сумісні зусилля двох індивідуальностей. Щаслива сім’я підтверджує думку про те, що людські почуття – найважливіша цінність. В сім’ї люди отримують можливість з готовністю ділитися один з одним своїми думками, горем та радістю. Сутність створення сім’ї – дати можливість всім її членам зайняти індивідуальне місце, насолоджуватись життям, і результатом такої взаємодії є особистісне зростання всіх членів сім’ї.
1.Вправа «Домашні обов’язки». Обов’язки в сім’ї — тема, яка є джерелом конфліктів для більшості сімейних пар. Хто повинен займатися миттям посуду, а хто прибиранням? Як правильно розподілити обов’язки в сім’ї і при цьому зберегти сімейне щастя?
Завдання: Об’єднати дітей в дві команди. Завдання кожній команді. Складання переліку необхідних у родині побутових навичок для чоловіка та жінки (прибирання, дрібного ремонту…)
Висновки: Якщо подружжя зможе зберегти сили один одного, то загальний позитивний настрій в будинку і їх шлюб лише зміцніють в силу виник довіри, подяки і постійного відчуття підтримки. Підвести учнів до розуміння того, що є і спільні обов’язки чоловіка та дружини (мити посуд; прибирання; догляд і виховання дітей; куховарити; займатися дрібним ремонтом; купувати продукти; заробляти гроші; прання; допомагати дітям з уроками; доглядати домашніх тварин; відвідування батьківських зборів у школі; закупівля і заготівля на зиму продуктів; ігри з дітьми та ін.).
2. Вправа «Критерії щасливої сім’ї».
Завдання: На фліп-чарті намальовані два поєднаних серця. По черзі викладаються критерії, що лежать в основі успішного сімейного життя (вчитель дає пояснення), можуть бути названі:
3.Вправа «Щасливий шлюб».
Завдання: в різних куточках класах вивішені слова «Міф» та «Реальність», учням необхідно зайняти одну із позицій, обґрунтувати свою відповідь.
У людській свідомості побутує дуже багато міфів, пов’язаних із сімейним життям. Ось найпоширеніші із них:
1. Ура! Штамп в паспорті я отримала, тепер можна і розслабитися.
2. Моя справа – заробляти гроші, решта – справа дружини.
3. Народжу дитину, і нікуди він від мене не подінеться.
4. Після весілля він обов’язково зміниться: буде добріший, уважніший, до-
помагатиме у всьому.
5. Відсутність житла, низькооплачувана робота чи взагалі її відсутність –
це не суттєво.
6. Якщо у цій сім’ї щось піде не так, нічого, розійдусь і створю нову сім’ю.
7. Щасливий шлюб – це лотерея.
Висновок: підвести учнів до того, що шлюб – це відповідальність, щоденна робота, де немає вихідних та відгулів.
4.Інформаційний блок «Готовність до сімейного життя».
Колись сім’ї створювали з матеріального розрахунку, з огляду на престижність і навіть з політичних мотивів. Іноді наречені не були знайомі до весілля, за них усе вирішували їхні батьки. Нині головною підставою укладанням шлюбу є кохання.
Однак для створення міцної сім’ї замало лише кохання, зокрема коли молоде подружжя не усвідомлює відповідальності своєї нової ролі.
«Човен кохання розбився об побут»,- сказав поет. Таке нерідко трапляється через те, що подружжя не має важливих навичок – як побутових, так і життєвих.
Існують закони, які обмежують мінімальний вік укладення шлюбу. В Україні він становить 18 років для хлопців і 18 років для дівчат.
Однак далеко не всі юнаки і дівчата готові до сімейного життя в такому молодому віці. Більшість із них ще не досягають на цей час біологічної, психологічної і соціальної зрілості.
5.Вправа «Питання - відповідь».
Завдання: на запитання треба дати відповіді.
Основою сім’ї є шлюб. Кожна держава зацікавлена в тому, щоб сім’я була міцною. Своє шлюбно-сімейне законодавство має кожна країна.
6.Притча «Найважливіші речі».
Один юнак постійно непокоївся з приводу свого життя і майбутнього. Якось, гуляючи берегом моря, зустрів він мудрого старця.
— Що тебе тривожить, юначе? — запитав старець.
— Здається, я не можу збагнути, що в житті для мене найважливіше, — відповів юнак.
— Це дуже просто, — сказав старець . Він підняв із землі порожнього глечика і почав заповнювати його камінням завбільшки з кулак.
Заповнивши глечик по вінця, запитав:
— Цей глечик повний, чи не так?
— Так, — погодився юнак.
Старець мовчки кивнув, узяв жменю дрібних камінців, кинув їх у глечик і злегка потрусив. Камінці заповнили пустоти між великим камінням. Він усміхнувся і запитав:
— А тепер глечик повний? Юнак ствердно кивнув.
Тоді старець узяв пригорщу піску і висипав його у глечик. Пісок заповнив пустоти, що залишилися.
— Ось відповідь на твоє запитання, — сказав старець . — Велике каміння — це найважливіші речі в житті: родина, кохана людина, твій духовний розвиток, мудрість. Якщо втратиш усе, крім цього, твоє життя все одно буде повним.
Він хвильку помовчав, а відтак мовив:
— Дрібні камінці — це також важливі для тебе речі: робота, дім,
матеріальний добробут. А пісок — дрібниці, які насправді не мають жодного значення.
Юнак слухав дуже уважно, і старець продовжив:
— Деякі люди роблять помилку. Вони спочатку засипають у глечик пісок, і в ньому не лишається місця для каміння. Так і в житті. Якщо витрачати сили на дрібні й незначущі речі, у ньому не буде місця для найважливіших цінностей. Тому передусім подбай про велике каміння, не забувай і про дрібне. А пісок хвилі життя самі наб’ють у проміжки між ними.
7.Вправа «Мені хотілося б, щоб у моїй майбутній сім’ї …»
Завдання: учням пропонується Ви бачите на дошці корабель під назвою «Родина», а ті складові, з яких вона повинна складатися - це вітрила. Напишіть на папірця ті цінності, які ви хочете мати в своїй майбутній родині.
8. Підбиття підсумків
«Без сім’ї немає щастя на землі», - твердить народне українське прислів’я. Напевно, кожен із нас усвідомлює, який глибокий зміст закладено в цьому простому, на перший погляд, вислові. Ми не уявляємо свого життя без рідних людей, які завжди готові зігріти нас теплом і ласкою, любов’ю, бажанням допомогти й розрадити.
Материна ніжна турбота, батькова вимогливість і сила, братова підтримка, бабусина доброта… Хіба може бути щасливою людина без усього цього? Пам’ятайте, що Ви самостійно будуєте власне життя!!!! Будьте щасливі.
— Що корисного ви дізналися?
— Які завдання було складно виконувати?
— Що б ви хотіли побажати одне одному?
Використані джерела:
ДОДАТОК
ПАМ'ЯТКА
ДЕСЯТЬ ПРАВИЛ СІМЕЙНОГО ЖИТТЯ
1.Сімейна азбука починається з «Ми». Кожен із подружжя має заглушити своє «Я» і будувати своє життя з позиції «Ми».
2.Поспішай повторити хороше. Це наповнить щастям не тільки тих, кому ти це робиш, але і тебе самого.
3.Зупинись в гніві. Не поспішай вилити свій гнів, подумай, осмисли ситуацію, вмій зрозуміти і пробачити.
4. Якщо ти впевнений (а), що вона (він) винен (а), то шукай причину в собі. У будь-якій ситуації винні обидва.
5. Кожний крок назустріч дорівнює багатьом днях радості. Кожен крок у бік від сім'ї - багатьом гірким днях.
6.Доброе слово - добре, а добре діло - краще.
7.Умей не тільки вставати на місце іншого, а й гідно знаходитися на своєму в даній ситуації.
8.Не вірить той, хто сам обманює. Сімейні стосунки будуються на довірі один до одного.
9.Бить іншому його (її) друзів, тоді і твої друзі стануть його (її) друзями.
10.Нікто не прагне любити тещу і свекруху, але всі готові любити двох мам.