Вашій увазі пропонується сценарій позакласного виховного заходу для учнів 5 класу на тему «Чари барвінкові».
Запропонований матеріал - це лише фрагмент педагогічного досвіду, спрямованого на виховання особистості на уроках словесності та в позакласній роботі.
Комунальний заклад
«Бердянська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів»
Запорізької обласної ради
Сценарій
позакласного виховного заходу
для учнів 5 класу на тему:
«Чари барвінкові»,
присвяченого Дню рідної мови
Підготувала
вчитель української
мови та літератури
Носаченко Л.М.
м. Бердянськ, 2018
Тема: Мовна вікторина «Чари барвінкові».
Мета: збагачення словникового запасу учнів, прищеплення навичок культури мовлення, розвиток інтелектуально-аналітичних, творчих здібностей учнів, формування критичного мислення особистості, формування інтересу та виховання любові до української мови, культури.
Обладнання: індивідуальні картки, роздатковий матеріал із текстом завдань, алфавіт, ілюстрації хризантеми, альбоми для малювання, кольорові олівці.
Епіграфи :
Мова, наша мова – мова кольорова…
Юрій Рибчинський
…кажуть, дитино, що мова наша солов’їна.
Іван Малкович
Хід заходу
Вступне слово вчителя. Наш захід присвячений Дню рідної мови. Продовжте фразу : «Рідна мова – це…» (відповіді учнів) .
Вчитель: Рідне слово! Скільки в ньому чарівних звуків, животворного трепету й вогню! У кожному слові найтонші відтінки почуттів і переживань, у кожному свій аромат.
Рідна мова! …Вона неповторна, співуча, мелодійна, бо увібрала в себе шум вічнозелених смерек, гомін полів і морів, запах лугів і трав. Переткана червоною калиною, хрещатим барвінком, вишневим цвітом, запашною рутою-м’ятою. Сила слова безмежна! Воно здатне робити диво, бо хвилює найтонші струни людського серця.
І. Привітання команд (випереджуюче домашнє завдання : підготувати назву, гасло, привітання команди, побажання суперникам).
ІІ. Розминка.
Відгадайте загадки:
На уроках, в книжці, в школі
почерпнеш ти їх доволі.
І назавжди у житті
стануть друзями тобі.
(Знання)
Хтось на біле полотно
чорне висипав пшоно.
Як зумієш позбирати,
зможеш книжку прочитати.
(Букви)
Букви всі - від А до Я, -
як одна міцна сім’я.
Варто всіх у цій родині
знати грамотній дитині.
(Абетка)
ІІІ. «Хто швидше?»
Доберіть синоніми до слова абетка.
- Скільки букв в українському алфавіті, як вони розташовані?
ІУ. «Ерудит».
1. Розшифруй криптограму.
Криптограма - інтелектуальне завдання, у якому послідовність букв у слові визначається за порядковим номером букви в алфавіті.
Використовуючи алфавіт, розшифруйте запис
17 19 3 1 мова
22 16 19 3 19 слово
15 21 1 14 край
20 19 6 33 15 1 подяка
30 11 21 19 6 33 15 24 32 щиро дякую
2. Склади криптограму.
Використовуючи алфавіт, зашифруйте слово на тему «Зима».
У. «Хто більше ?»
З букв одного слова складіть і запишіть інші слова:
Х Р И З А Н Т Е М А
Демонстрація ілюстрацій із зображенням хризантем різноманітного забарвлення.
УІ. «Всезнайко».
Відновити прислів’я за початком .
І команда: Усякому слову своє …. (місце).
Слово - не стріла, а глибше…. (ранить).
ІІ команда: Шабля ранить голову, а слово – …. (душу).
Наука й праця – це рідні …. (сестри).
Пояснити, як розумієте прислів’я.
УІІ. «Скоромовка язика не ламає, а вимови навчає».
Вимовити скоромовку.
І команда: Ой був собі коточок.
Украв собі клубочок,
Та й сховався в куточок.
ІІ команда: Дві ґави зранку гасали по ґанку,
Ґави просили на ґанку сніданку.
Визначити, які звуки повторюються.
УІІІ. «Поєдинок капітанів».
Розв’язати ребуси (роздатковий матеріал).
І команда: березень, жовтень.
ІІ команда: грудень,квітень.
Завдання командам : пояснити епіграф.
ІХ. Конкурс красномовства «Оратор».
Аналіз слів березень, жовтень, грудень, квітень.
Що об’єднує всі ці слова ?
Яку пору року представляє кожен з місяців? Пояснити, чому так називається місяць. Який порядковий номер кожного з місяців?
Дібрати епітет (образний прикметник) до кожного з місяців.
Х. «Я поет» .
За поданою римою написати вірш:
……… . . зима
……… . . кінець
……… . весна
……… . гонець
ХІ. «Я художник».
Намалювати, на що схожа літера ?
І команда: Л
ІІ команда: Т
ХІІ. «Власні асоціації» .
Скласти сенкан до слова казка.
Сенкан - це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
Заключне слово вчителя.
Читання поезії .
Андрій Малишко
Читець І:
Буду я навчатись мови золотої
У трави-веснянки, у гори крутої,
В потічка веселого, що постане річкою,
В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.
Читець ІІ:
Буду я навчатися мови - блискавиці
В клекоті гарячім кованої криці,
В корневищі пружному ниви колоскової,
В леготі шовковому пісні колискової,
Щоб людському щастю дбанок свій надбати,
Щоб раділа з мене Україна – мати.