24 березня о 18:00Вебінар: Розвиток критичного мислення та медіаграмотності на уроках англійської мови

"Виховний захід для учнів початкових класів на тему "За лаштунками лялькового театру"

Про матеріал

Яка дитина не мріяла, щоб її улюблені іграшки, які є найкращими друзями, ожили і заговорили? Щоб вони змогли розповісти про себе, поділитися своїми таємницями, стати справжніми партнерами в іграх? І навіть ляльки-роботи неспроможні виконати цю мрію. Але, виявляється, диво "живої" іграшки можливе!

Перегляд файлу

                 За лаштунками лялькового театру.

 Сценарій позакласного заходу для учнів молодшого шкільного віку.

Мета.

1. Навчальна: познайомити учнів з ляльковим театром як одним із жанрів театрального мистецтва

2. Виховна: виховувати вміння аналізувати, оцінювати твори мистецтва, висловлювати особистісне ставлення до них.

3.   Розвиваюча:  розвивати уяву і образне мислення;

 

 

Обладнання : мультимедійний проектор, музичний центр, лялькові іграшки різних видів.

Ведучий: Яка  дитина не мріяла, щоб її улюблені іграшки, які є найкращими друзями, ожили і заговорили? Щоб вони змогли   розповісти про себе, поділитися своїми таємницями, стати справжніми партнерами в іграх? І навіть ляльки-роботи неспроможні виконати цю мрію.  Але, виявляється, диво "живої" іграшки  можливе!

 • Де  оживають ляльки? (в лялькових виставах). Де можна побачити лялькову виставу?
 • Не обов’язково йти в ляльковий театр, щоб побачити неповторні історії живих ляльок, його можна створити і в домашніх умовах, а тим паче в школі. (Пропонуємо вашій увазі у виконанні учнів 5 кл. невеличку лялькову виставу.)
 • Чи відома вам ця історія, чи знаєте її назву?

Отже, як ми бачимо, театр ляльок — це унікальний вид мистецтва, де актори і ляльки разом створюють на сцені неповторні історії. Ляльки - актори зазвичай рухаються по сцені завдяки вмілим діям акторів-ляльководів, а іноді й за допомогою спеціальних пристроїв. Лялька здатна викликати в глядачів не менше захоплюючих емоцій, ніж професійний актор. Якщо її повертати в різні боки під час розмови, то здається, що вона не лише сама розмовляє, а й посміхається чи плаче, навіть гнівається.

Ведучий: Мистецтво театру ляльок дуже давнє. Батьківщиною лялькового театру нерідко називають Італію. Відомим на весь світ комічним персонажем італійського лялькового театру став Пульчинелла – це перша лялька, яка ожила на сцені театру .  Ім ’я  Пульчинелла  пояснюють по- різному, проте більшість схиляється до того, що воно походить від італійського слова «пульчино» — півник. (відео)

Один із багатьох «лялькових родичів» Пульчинелли — російський Петрушка — головний персонаж народного театру. Цю кумедну ляльку в червоній сорочці-косоворотці та гостроконечному ковпаку з китицею актор-ляльковод натягував на руку, як рукавичку, і від умілих рухів його пальців лялька «оживала». У давнину виступи веселуна-Петрушки на ярмарках супроводжувалися грою шарманщика. (відео)

Свої особливості має кожний національний театр зокрема й український народний ляльковий театр - вертеп.

 Вертеп – це ляльковий різдвяний театр, який зародився близько 400 (чотирьохсот) років тому. До речі, перше значення слова «вертеп» – це печера, потаємне місце.  Колись вертепом була переносна двоповерхова дерев’яна скриня, досить велика. У підлозі обох поверхів зроблені прорізи, через які актор водив дерев’яних ляльок. Зверху розігрували сюжет, пов'язаний з народженням Ісуса Христа, а знизу – різні комічні історії, не пов’язані з Різдвом. Ці побутові сценки з народного життя супроводжувалися піснями й танцями, музикою троїстих музик. (відео)

Відео Фрагмент вистави народного лялькового театру вертеп.

Ведучий:  Можливо, хтось із вас був на ляльковій виставі? Пригадайте, які лялькові вистави вам доводилося дивитися? Які ляльки там виступали? Як вони рухалися?

Ведучий: Щоб мати уяву, як це все відбувається, давайте зазирнемо   за лаштунки лялькового театру. Там відбувається диво: герої-ляльки «оживають». Інколи вони сумують, інколи веселяться, але завжди з ними відбувається щось особливе. Театральні ляльки  розмовляють, рухаються, співають і танцюють під музику, тобто можливості ляльки на сцені практично безмежні.

 • Діти, а хто допомагає лялькам ожити на сцені?

Ляльковий театр – це театральне видовище, в якому діють ляльки що рухаються за допомогою акторів. Здебільшого актори, які керують ляльками, сховані або замасковані від глядача. Актори лялькового театру називаються лялькарі. Ці ж лялькарі і озвучують своїх лялькових персонажів. Дуже часто в лялькових театрах  вистави відбуваються під акомпанемент музичних інструментів.

 

- У справжньому ляльковому театрі «живуть» різні ляльки, і рухаються вони на сцені також по-різному. Діти, зараз ми  поговоримо про різні види  лялькових театрів.

 Перший і найпоширеніший вид -  це рукавичний. Такі ляльки актор одягає на руку і рухає їх за допомогою пальців і кисті руки. Ляльки звичайно діють на ширмі, за якою ховається лялькар. Учні 5-го класу продемонстрували рукавчикові ляльки. (відео)

Наступний вид – це театр маріонеток.  «Оживити» ляльку-маріонетку складніше – нею керують за допомогою ниток, шнурів або тоненьких дротиків, прикріплених до рук, ніг, голови та інших частин фігурки.

 (відео курчатка)

     Ще є  театр естрадної ляльки – це великі ляльки в зріст людини, пошиті з тканини, набиті ватою або поролоном. Ноги та руки ляльок за допомогою резинок кріпляться до ніг та рук ляльководів, голівка приводиться в рух рукою  Цей театр ще має назву “Театр “живої руки”.                         .
    Найпоширеніша лялька в усіх сучасних театрах – тростинова. Актор керує нею спеціальними паличками-тростинами. Основою такої ляльки є дерев’яна конструкція, тобто дерев’яний стержень, який є ніби хребтом ляльки на якому кріпляться плечі і руки. (відео)

Головною рисою будь-якої лялькової вистави є вміння розважити глядачів, а часом не лише спонукати посміятись, а й поміркувати.

У ляльковому театрі завжди цінувалися гострий гумор, дотепність, імпровізація. Вислови комічних лялькових персонажів нерідко ставали приказками, а вони самі — дійовими особами інших творів мистецтва: пісень, балетів, літературних казок, мультфільмів. (відео театр ляльок Образцова.)

Ведучий: Аби зануритись у самісіньке серце лялькового театру, треба познайомитись з його головними діючими персонажами - ляльками. Процес їх створення - це тонка і цікава робота. У театрі є спеціальний цех, де народжуються казкові герої. Тут працює ціла команда майстрів своєї справи: художники-постановники, дизайнери, костюмери, столяри. Спочатку постановник читає п’єсу, уявляє героїв, а тоді вже малює ескізи ляльок. Після цього виліплюють з глини скульптуру та відливають у форму з гіпсу. Це дуже  делікатна робота. Ляльок - персонажів театральної вистави виготовляє художник-лялькар. Саме цей майстер робить їх веселими чи сумними, добрими або злими, а завдяки актору-ляльководу вони «оживають»: бавляться й танцюють, розмовляють і співають, плачуть і сміються.

Цей процес називається пап’є-маше. А уже тоді з казковими героями працюють столяри. Вони піклуються про те, щоб лялька могла кліпати очима, відкривати рот та жестикулювати. Обличчя дитячих улюбленців обтягують тканиною або розмальовують фарбою. У цьому ж цеху для ляльок шиють одяг. Щоб зробити дієву театральну ляльку, треба попрацювати цілий місяць. 
(відео)

Але для цікавої вистави потрібні не тільки ляльки, майстерність та талант акторів, а ще й гарні декорації.  Їх також створюють за ескізами. Спочатку складають макет, який удесятеро менший за той, що має бути на сцені. А тоді вже оригінал. 
У кожному театрі накопичуються ляльки. Таких старих ляльок може бути кілька сотень . Іноді їх використовують для вистав не один раз. Казкові герої зберігаються у спеціальних приміщеннях, де за ними доглядають, шиють новий одяг, якщо старий зносився. 

На завершення нашої зустрічі ми ще раз нагадаємо які є види театральних ляльок (відео)

Ведучий: Діти, якщо ви ще не побували в справжньому ляльковому театрі, не біда. Ви ще маленькі і у вас все попереду. Нам дуже хотілося б , щоб ви знали правила поведінки в театрі. 

 Ми до театру сьогодні поспішаємо, тож поведінки правила давайте пригадаємо:

 1.   Завчасно до початку вистави слід прийти, всміхнутись, привітатись, спокійно роздягтись.
 2.   Займаємо у залі зазначені місця й ніколи не лишаємо ми жодного сміття.
 3.   Завіса відкривається, виставі час початись, тапер ми будем гратися, сміятись і навчатись.
 4.   Впродовж спектаклю голосно не можна розмовляти, бо друзям по сусідству ми будем заважати.
 5.   Ми ввічливо й уважно чекаємо кінця, не можна без потреби залишити місця.
 6.   Подякуємо акторам за чарівну виставу гучними оплесками й навіть криком «Браво».

Ведучий: На цьому наша зустріч закінчується, дякуємо за увагу. Ми надіємось, що сьогодні ви дізнались багато нового,  цікавого та корисного. До нових зустрічей.

Використані джерела: - lisschool14.ucoz.ua…za_lashtunkami_ljalkovogo ;    

                                         -  uk.wikipedia.orgТеатр ляльок;

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
 1. Литвинець Тетяна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Забожко Ірина Миколаївна
  Матеріал може бути використаний вчителями початкових класів та музичним керівником.
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
doc
Пов’язані теми
Музичне мистецтво, Сценарії
Додано
9 січня 2018
Переглядів
4779
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку