Виховний захід для учнів5-7 класів "Навіщо хімію вивчають"

Про матеріал

Мета. Сформувати в учнів уявлення про роль хімії в житті суспільства; мотивувати до вивчення предмету; дати початкові уявлення про хімію як науку; сприяти професійному становленню учнів. Розвивати інформаційні, комунікативні, здоров'язберігаючі компетентності. Виховувати відповідальність, старанність, повагу до навчальної праці.

Перегляд файлу

Навіщо хімію вивчати

Театральна постанова для учнів 5-7 класів

Мета. Сформувати в учнів уявлення про роль хімії в житті суспільства; мотивувати до вивчення предмету; дати початкові уявлення про хімію як науку; сприяти професійному становленню учнів. Розвивати інформаційні, комунікативні, здоров’язберігаючі компетентності. Виховувати відповідальність, старанність, повагу до навчальної праці.

Обладнання:щоденник, портфель, штучна шкіра, лінолеум, грамплатівка, книги, газети, зошити;також на сцені—столики з  реактивами та для про­ведення хімічних дослідів: концентрована хлорид на кислота, розчин амоніаку, нитка, сухий спирт, таблетка кальцій глюконату, сірники, лабораторний штатив, листок паперу, розчин феруму(ІІ) хлориду, спирт, вода хусточка із натуральної тканини, червона кров’яна сіль

Обов'язково подбати про техніку безпеки, тому за сценою має бути відро з піском та засоби вогнегасіння.

Дійові особи: ведучий, син, батько, мати, бабуся, дідусь, портфель, щоденник, комп’ютер.

ХІД ЗАХОДУ

Ведучий.     Раз прийшов додому син

Невеселий і сумний.

Із-під лоба поглядає,

Очі від батьків ховає.

Батько.        «Трапилося щось ? Кажи

Либонь тільки не мовчи.»

Мама.         « Може в тебе щось болить?

Голова? Нога? Живіт?»

Ведучий.     Кожний щось його питає,

Головою він хитає…

А тоді портфель дістав

І щоденник показав.

Що тут сталося одразу?

Тато не закінчив фразу,

Мама зблідла і сльоза

Покотилася сама,

Бо в щоденнику одна

Двійка з хімії була.

Бормотав син винувато:

Син             «Це все хімія проклята

Я не буду її вчити,

Можна і без неї жити.

Нецікаво! Там задачі»…

Ведучий.    Мама вголос уже плаче:

Мама.          «Що несеш оце ти сину?

Всі ми хімію учили,

Хоч наука та складна,

Та корисна є вона,

І без неї увесь світ

Був би мов в печерний вік.»

Син.           « Яка користь?! Мамо, тату?!

Хімію ж всі винуватять.

Гляньте - димлять хімзаводи

Завдають довкіллю шкоди

А тоді пройдуть дощі

З кислотою всі вони.

Я мовчу про стічні води,

Що скидають ті ж заводи

Всі забруднені річки,

І озера, і ставки.

Покупаєшся в такому –

Станеш різнокольоровим.

І дивуєшся лише

Риба як у нім живе?!

Ні не буду її вчити

Вона не дає всім жити.

От якби в світі старому

Не з’являлася ніколи.»

Батько.      « Сину ти так не кажи,

Хімія в справи людські

Руки щиро простягає

У всьому допомагає.

Ти довкола озирнися

І уважно роздивися:

Речі, які є отут

Майже всі це хімпродукт.

Самі можуть розказати

З чого їх виготовляти.»

Портфель   « Я – портфель, і в школі, друже,

Я  тобі потрібний дуже.

З шкіри штучної пошитий,

Або полівінілхлориду.

Ця речовина хімічна

В побуті дуже практична.

І лінолеум із неї,

Плівки, грамплатівки, стелі.

Покриття для проводів,

Миючі шпалери і

Труби пластикові, двері,

Пластикати теж взуттєві,

В холодильниках затвори.

Вікна і для ванни штори».

Ведучий.     Тут щоденник обізвався

Гордо так він вихвалявся:

Щоденник.  «Хімію я поважаю,

Бо давно її вже знаю,

З тих часів Цай Лунь коли  

Винайшов папір, тоді

Пращури мої були

Із бавовни, зараз ми

Майже всі з деревини.

Ну скажи, хіба були б

Паперові носії:

Книги, зошити, газети,

І журнали , і буклети,

Якби хімії не стало?»

Син             «Ні, ні, ні цього замало!

Обійдуся без газет

Є у мене Інтернет!»

Ведучий.     До комп’ютера усівся,

Та екран не засвітився.

Як вже хлопець не старався,

Та комп’ютер не піддався.

Комп’ютер. «Не старайся, хлопче, дуже

Із тобою ми не друзі.

Прилад я, кажуть, фізичний,

Але також і хімічний.

Корпус, клавіші –пластмаса,

Елементів в мені маса.

Монітор із скла блищить,

В дисководі диск лежить,

А в основі мікросхем

Гелій, кремній і арсен.

Хімії я вдячний дуже.

Полюби її й ти, друже.»

Син             «Все одно не буду вчити

Ні за що іі любити!..

Мамо, щось я зголоднів,

Є в нас ковбаса чи сир?»

Ведучий.    І на кухню син пішов

Їжі він там не знайшов.

Син.            «Що не будемо ми їсти?

Мамо, ставте швидше тісто.

Напечи нам пиріжків

З сиром, бо я зголоднів.»

Мама          « Пиріжки як напечу?

У плиті нема вогню,

Бо горіння повсякчас

Вивчає хімія якраз.

Газ, який в плиті горить,

Не кіптявить, не димить,

З-під землі видобувають

І метаном називають.

Вибач, синку, не спечу,

Їсти також не зварю.»

Тато           «А я вам зараз покажу

Справжній дим і без вогню»

 Дослід «Дим без вогню»

Прикладаємо і стискаємо отворами циліндри, попередньо ополіснені відповідно нашатирним спиртом і HCl (концентрованою хлоридною кислотою). Спостерігаємо появу диму! (хоча не гріли, не перемішували, ні подрібнювали). Де ж узявся дим?

Пояснення: Дим, що виникає при змішування цих газів, складається з маленьких кристалів нашатирю (NH4Cl), амоній хлориду:
NH3 + HCl → [NH4]+ Cl 

Тато           «Ну, тепер переконався?

Щоб за хімію узявся!

Впевнений, що цей предмет

В люди виведе тебе.»

Син             «Ще чого? Вчити не буду

Я і так піду у люди.

Може лікарем я стану.

Ліпше ще ветеринаром.

Там об’єкти не хімічні,

Навіть дуже симпатичні.

Буду їм допомагати

Від хвороб їх лікувати.»

Мама          « Ви погляньте – чарівник,

Сказав слово - й вірус зник.

А махнув лише рукою

І не стало в серці болю.

Так ти мрієш лікувати?

Що на це тобі сказати?

Організм – біологічний,

А процес в ньому хімічний,

Бо увесь він із білків,

Вуглеводів і жирів.

В ньому різні елементи,

Вітаміни і ферменти

У реакції вступають

Продукують, виділяють.

Десь порушення піде,

То хвороба настає.

Щоби її лікувати

Всі процеси треба знати.

Лікар ліки призначає,

Фармацевт  виготовляє.

Тут без хімії не можна:

Ці професії серйозні.

І символіка така

Чашу обпліта змія.»

Дослід «Фараонові змії

Для цього достатньо піднести до полум'я таблетку глюконату кальцію, який продається в кожній аптеці. Можна покласти таблетку глюканату кальцію на таблетку сухого спирту і підпалити його. З таблетки виповзе світло-сіра "змія" з білими плямами, обсяг якої набагато перевищує обсяг вихідної речовини - вона може досягти 10-15 см. довжини

Син            «Все одно вчити не буду

І що вивчив теж забуду.

Не моя наука ця

Нецікава і нудна.

В медицині як не місце.

То піду на виробництво.

Промисловість оберу

Для початку… хай легку.»

Ведучий      Втрутилася вже бабуся:

Бабуся         «Я на фабриці труджуся.

Про вінілхлорид забув?

Він людей всіх майже взув.

А для одягу тканини!?

То лавсани, то хлорини.

Є з капрону волокно

Прикрашає в нас вікно.

Якщо всі перелічити,

Голова може боліти.

Щоб одежі вистачало

Приклада зусиль немало

Ця наука дивововижна

На мій дослід подивися.»

Дослід «Негорюча хустинка»

Прополоскати у воді носову хусточку, потім злегкавідтиснути її (так, щоб вона була ледь вологою) і добре просочити спиртом.

Візьміть хусточку за один кінець тигельними щипцями і ,тримаючи на витягнутій руці, піднесіть до тканини довгу скіпку (дослід проводять двоє).

Спирт зразу загориться - створюється враження, що горить хусточка, але горіння зупиняється, а хусточка залишається неушкодженою, так як температура згоряння вологої тканини значно вища ніж для спирту.

Син             «Так, цікаво, що й казати,

Тут не буду працювати.

Промисловість ця легка

Не для мене, а важка …

Сталеваром,точно, стану

Працювать з дядьком Іваном

Буду у цеху гарячім,

Щоб ту хімію не бачить.»

Тато           «Боже, сину, схаменися.

Сталь варить – процес хімічний.

Ти про сплави щось читав?

Чи і цей урок гуляв?»

Син             «Досить вже мене лякати

З міста слід мені тікати.

Ось поїду у село

Виростити щоб зерно.»

Ведучий     До розмови дід пристав

Дід             « Агрономом ще не став,

Вже збираєш врожаї.

А до них іти й іти.

Слід міндобрива вивчати,

Сильвініти і нітрати.

Не забути пестициди,

Серед них є гербіциди,

А також інсектициди.»

Син             «Я здаюсь, переконали

І беруся вже до справи,

Ось рівняннячко складу

І задачку розв’яжу,

Бо із хімії знання

Всім покращують життя.»

Дослід «Таємний напис»

Лист пишуть слабким розчином хлориду заліза (FeCl2). Текст записки побачити не можна. Якщо змочити лист розчином калію залізосинеродистого (червона кров’яна сіль), то слова стануть помітними і лист можна прочитати.

Ведучий     Отож, діти , час не гайте

Краще хімію вивчайте.

На роботі, в школі, вдома

В магазині продуктовім,

Зможе вам допомогти

І здоров’я зберегти.

А хто хімію ганьбить,

Значить той її не вчить.

З речовинами в довкіллі

Слід поводитися вміло,

Тоді вони не шкідливі,

А корисні і важливі.

Істину цю пам’ятайте

Всі               Хімію не забувайте!

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Сценарії
Додано
30 березня 2018
Переглядів
1517
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку