Виховний захід до дня рідної мови

Про матеріал
Цей матеріал допоможе при підготовці до заходу приуроченого до дня рідної мови та для навчання дітей 3-4 класів.
Перегляд файлу

 

БРОВАРСЬКИЙ ЛІЦЕЙ №6 БРОВАРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ БРОВАРСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 

 

 

 

 

Виховна година  до Дня рідної мови

 

 

Підготувала

Вчителька початкових класів

Броварського ліцею 6

Нестерчук С.Ю.

 

 

 

 

Мета: надати учням поняття про те, що рідна мова для кожної людини — це те життєдайне джерело, з якого вона черпає свою енергію, життєву силу, що передається віками, з покоління в покоління цілим народом, рідним краєм; учити учнів правильно розмовляти рідною мовою; збагачувати словниковий запас; розвивати і збагачувати мовлення учнів; виховувати любов і гордість за рідну українську мову, бажання зберегти її чистоту і красу.

Обладнання: комп’ютер, дидактичний  матеріал, казкові герої.

Хід заходу

  1.          Організаційний момент.

Налаштування дітей  у роботі в групах

Гра «Подаруй посмішку»

  1.          Мотивація .

- Діти ! Наша виховна година пов’язана з уроком української мови. А , як кожен урок у нас з вами починається з каліграфічної хвилинки. Так і виховна година розпочнеться з неї. Сядьте всі рівненько приготуйтеся працювати старанно.

  •             Каліграфічна хвилинка (підібрати прикметник до слова «мова»)

Мова — солов’їна, рідна, багата, мелодійна, колискова, материнська, кольорова, багатослівна, приголомшлива.

М, м

 

  •             Для кожного вона в душі щось значить важливе . прочитайте епіграф записаний на дошці. Що він означає ? (роздуми та відповіді учнів)

Словникова робота 

            епіграф - влучний вислів, записаний на дошці.)

 

"Найбiльше i найдорожче добро кожного народу - це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя i своï сподiванки, розум, досвiд, почування."

    Панас Мирний

 

— Сьогодні ми зібралися, щоб сказати теплі й ніжні слова про нашу рідну мову, щоб зрозуміти, яке значення має мова для людини. Ми живемо на мальовничій землі — в Україні. Тут жили наші предки, живуть наші батьки, живемо ми. Милуймося красою рідної природи, вслухаймося у чарівні мелодії українських пісень, вбираймо в себе ніжні звуки української мови!

Отже  21 лютого, ми відзначаємо  День рідної мови. Це свято має величезне значення для виховання підростаючого покоління. Адже мова – це душа народу, це те життєдайне джерело, з якого вона черпає свою енергію, життєву силу, що передається віками, з покоління в покоління цілим народом, рідним краєм Хай це свято відкриє перед вами, юні друзі української мови, розум, гумор і мудрість нашого талановитого народу.

Любов до рідної мови розпочинається ще з колиски, з маминої пісні. Можливо з вас хтось пам’ятає колискову. Яку співали вам ваші матусі  (відповіді учнів)

Прослуховування українських колискових пісень

Декламування вірша учнями «Яка  наша мова?»

1 - й у ч е н ь

В нас українська мова промениста,

Доступна й лагідна, весела і дзвінка.

Багата, як земля, джерельно чиста

І тепла, наче мамина рука.

 

2 - й у ч е н ь

Я вчуся нею гарно розмовляти,

Читаю вірші і пишу слова,

Бо рідну мову треба добре знати.

Вона чудова, ніжна і жива.

 

3 - й у ч е н ь

Вона дзвенить у срібному джерельці,

У дивних квітах, у дзвінкій росі.

Вона живе й співа в моєму серці.

Її ми дуже любимо усі.

 

 

- Мова – це показник культури людини. Мова- це ліки для душі!

Українська мова красива і незвичайна. Нею написана величезна кількість найкращих літературних та поетичних творів. Українською мовою не можна не захоплюватися, адже за її допомогою можна передати красу навколишнього світу, внутрішній світ людини у всіх деталях. Слід цінувати дар, який нам був подарований.

Цінувати і поважати рідну мову людина повинна з перших років свого життя. Діти! Читайте побільше, адже саме читання і є ключем до найбільших знань, розумінням характерів і красивої, правильної мови. Лише за допомогою читання мова зможе надати свій сприятливий вплив не тільки на розуми, але й на душі.

Кожна поважаюча себе людина повинна пишатися своєю мовою. Той, хто шанує рідну мову, поважає себе, поважає людей.

Недаремно кажуть «Заговори, щоб я тебе побачив».

Вчитель: Я можу з упевненістю заявити, що в нашому класі є багато дітей, які називають своїм улюбленим предметом українську мову.

Ми з вами продовжуємо працювати. Ви мабуть здогадалися що сьогодні ми будемо працювати в командах. Не величка мовна вікторинка. А хто в яку команду попаде визначемо жребієм. Обираємо капітана команди, та фантазуємо щодо назви.

Отже приступаємо до роботи.

Повторення правил роботи в групах

Правила роботи в групі.

1. Один говорить – усі слухають.

2. З кожної проблеми висловлюються всі члени групи.

3.Висловлювати свої думки чітко, лаконічно.

4. Цінний час.

5. Слухай інших, говори для інших, працюй разом з іншими.

6. Не бійся помилитися: не помиляється той, хто не працює.

7. Не смійся з неправильної думки.

8. З усіх питань радься з членами групи.

 

 Завдання:

  1.          Гра «Наш рід»
    Кожній команді роздаються по три картки. На кожній картка підписана  «Чоловічий рід» «Жіночий рід» «Середній рід» Учитель показує іменники. Кожна група  піднімає ту картку , яка відповідає роду. (за кожну правильну відповідь групам дається фішка)
     
  2.          Гра «Відгадай слово»

А)Відгадайте слово, у якому: корінь від слова земля, суфікси від слів весняний, ліжко, закінчення від слова лопата (землянка).

Б) Відгадайте слово: державна пісня + частина світу (гімназія).

В) Відгадайте слово: вороняче слово + гральна карта (картуз).

Г) Відгадайте слово, у якому: префікс від слова безбарвний, корінь від слова вода, суфікс від слова парний, закінчення від слова гарний (безводний).

 

  1. (Усна народна творчість»

Праця людину годує, а лінь…. (марнує).

На сонці тепло, а біля матері…. (добре).

Зробив діло – гуляй ….(сміло).

Хто рано посіє, той рано…. (пожне).

Мудрим ніхто не вродився, а…. (навчився).

Без труда нема…. (плода).

Хто стане орати, той стане ….(багатим).

Книга вчить, як на світі ….(жить).

Одна голова – добре, а дві - …(краще).

         Не кажи «Не вмію», кажи ….(«Навчуся»).

 

 

4.Зупинка «Розумний капітан»

Хто більше складе слів зі слова Акваріум   (мак, кава, міра, кара, мука, рама, ріка, віра, кір, рука, крам, вік)

            

5.  Конкурс  «Логічний» (по шість питань для кожної групи)

Що у світі найшвидше? (Думка)

У вогні не горить, у воді не тоне.(Правда)

Що мовчить, а розуму навчить?(Книга)

Грамоти не знаю, а цілий вік пишу. (Ручка,олівець)

Чорні, криві, від роду німі, а стануть в ряд – враз заговорять.(Літери)

Без рук, без ніг, а всіх кладе на постіль.(Сон)

Що посеред землі стоїть? (Буква М)

На небі одне, а в баби двоє. (Буква Б)

Через що ти ходиш у школу? (Через поріг)

   Якого каміння нема в морі? (Сухого)

  Який рік тягнеться один день? (Новий)

  Чим закінчується вечір і починається ранок .(Буквою Р)

 

 

6. Декламування вірша про мову .

Учні вибирають одного представника групи. Який зможе виразно прочитати вірш. (Капітани підходять до чарівної скриньки з віршами.)

 

Олександр Олесь 

   Рідна мова в рідній школі

Рідна мова в рідній школі!

Що бринить нам чарівніш?

Що нам ближче, і миліш,

І дорожче в час недолі?!

Рідна мова! Рідна мова!

Рідна мова! Рідна мова!

Перші матері слова,

Перша пісня колискова.

Як розлучимось з тобою,

Як забудем голос твій

І в вітчизні дорогій

Говоритимем чужою?!.

В кому думка прагне слова,

Хто в майбутнім хоче жить,

Той всім серцем закричить:

«В рідній школі рідна мова!»

 

 

Володимир Олійник 

   Слова

Плекатимеш мову - цвістимуть слова,

Мов білі черешні весною…

Ростимуть слова, як у квітні трава,

Зігріті любов’ю земною.

 

Які ж вони чисті, як вічно звучать,

Як птахами в’ються крилато, –

Мов зорі незгасні небесних багать:

Хліб. Совість. Вітчизна і Мати.

 

Шануй їх у серці. Ніколи не смій

Святе і високе топтати.

Як жито-пшеницею слова добрі сій –

Рясний урожай будеш мати!  Підрахувати бали.

 

Підсумок

  • Підраховування балів
  • Гра «Мікрофон»

 

 

ДОДАТКИ

1 - й у ч е н ь

В нас українська мова промениста,

Доступна й лагідна, весела і дзвінка.

Багата, як земля, джерельно чиста

І тепла, наче мамина рука.

 

2 - й у ч е н ь

Я вчуся нею гарно розмовляти,

Читаю вірші і пишу слова,

Бо рідну мову треба добре знати.

Вона чудова, ніжна і жива.

 

3 - й у ч е н ь

Вона дзвенить у срібному джерельці,

У дивних квітах, у дзвінкій росі.

Вона живе й співа в моєму серці.

Її ми дуже любимо усі.

Гра «Відгадай слово»

А)Відгадайте слово, у якому: корінь від слова земля, суфікси від слів весняний, ліжко, закінчення від слова лопата

Б) Відгадайте слово: державна пісня + частина світу

В) Відгадайте слово: вороняче слово + гральна карта

Г) Відгадайте слово, у якому: префікс від слова безбарвний, корінь від слова вода, суфікс від слова парний, закінчення від слова гарний

 

Гра «Відгадай слово»

А)Відгадайте слово, у якому: корінь від слова земля, суфікси від слів весняний, ліжко, закінчення від слова лопата

Б) Відгадайте слово: державна пісня + частина світу

В) Відгадайте слово: вороняче слово + гральна карта

Г) Відгадайте слово, у якому: префікс від слова безбарвний, корінь від слова вода, суфікс від слова парний, закінчення від слова гарний

 

 

Праця людину годує, а лінь….

(добре).

На сонці тепло, а біля матері….

(багатим).

Зробив діло – гуляй ….

(навчився).

Хто рано посіє, той рано….

(плода).

Мудрим ніхто не вродився, а….

 

(пожне).

Без труда нема….

 

(жить).

Хто стане орати, той стане ….

 

(«Навчуся»).

Книга вчить, як на світі ….

 

(краще).

Одна голова – добре, а дві - …

 

(марнує).

Не кажи «Не вмію», кажи ….

(сміло).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Праця людину годує, а лінь….

(добре).

На сонці тепло, а біля матері….

(багатим).

Зробив діло – гуляй ….

(навчився).

Хто рано посіє, той рано….

(плода).

Мудрим ніхто не вродився, а….

 

(пожне).

Без труда нема….

 

(жить).

Хто стане орати, той стане ….

 

(«Навчуся»).

Книга вчить, як на світі ….

 

(краще).

Одна голова – добре, а дві - …

 

(марнує).

Не кажи «Не вмію», кажи ….

(сміло).

            Олександр Олесь 

   Рідна мова в рідній школі

Рідна мова в рідній школі!

Що бринить нам чарівніш?

Що нам ближче, і миліш,

І дорожче в час недолі?!

Рідна мова! Рідна мова!

Рідна мова! Рідна мова!

Перші матері слова,

Перша пісня колискова.

Як розлучимось з тобою,

Як забудем голос твій

І в вітчизні дорогій

Говоритимем чужою?!.

В кому думка прагне слова,

Хто в майбутнім хоче жить,

Той всім серцем закричить:

«В рідній школі рідна мова!»

 

 

Володимир Олійник 

   Слова

Плекатимеш мову - цвістимуть слова,

Мов білі черешні весною…

Ростимуть слова, як у квітні трава,

Зігріті любов’ю земною.

 

Які ж вони чисті, як вічно звучать,

Як птахами в’ються крилато, –

Мов зорі незгасні небесних багать:

Хліб. Совість. Вітчизна і Мати.

 

Шануй їх у серці. Ніколи не смій

Святе і високе топтати.

Як жито-пшеницею слова добрі сій –

Рясний урожай будеш мати!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКВАРІУМ - __________________________________________

 

АКВАРІУМ - __________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Українська мова, Матеріали до уроків
НУШ
Інкл
Додано
18 травня
Переглядів
34
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку