Виховний захід "Геть паління - ми здорове покоління"

Про матеріал
"ГЕТЬ ПАЛІННЯ! МИ - ЗДОРОВЕ ПОКОЛІННЯ" Мета: ознайомити молодь з негативним впливом тютюну на здоров"я та залежність від тютюну, надати інформацію про набуття нових та ускладнення наявних захворювань; формувати у дітей якості сильної особистості та здатність протистояти тютюновій індустрії; виховувати навички здорового способу життя
Перегляд файлу

Чорноморська ЗОШ І-ІІІ ступенів

 

 

 

Виховний захід на тему:

«Геть паління! Ми здорове покоління».

(для учнів 6-7 класів)

 

 

https://naurok.com.ua/uploads/files/27442/10727/10891_html/images/10727.001.jpg

 

                            

Провела: кл.керівник 6 класу

Винокур О.А.

 

 

 

 

2019-2020 н.р.

 

Тема:  "ГЕТЬ ПАЛІННЯ! МИ - ЗДОРОВЕ ПОКОЛІННЯ"

Мета: ознайомити молодь з негативним впливом тютюну на здоров"я  та залежність від тютюну, надати інформацію про набуття нових та ускладнення наявних захворювань; формувати  у дітей якості сильної особистості та здатність протистояти тютюновій індустрії; виховувати навички здорового способу життя.

Термі   Поняття: "тютюн", "тютюнопаління" "наслідки тютюнопаління".   


Тип заходу: усний журнал

Обладнання: плакати, відеоролики та малюнки антитютюнового спрямування, написи на дошці: «Тютюн завдає шкоди тілу, руйнує розум, отуплює цілі нації.» (О. де Бальзак).

 «Щастя – це питання порядку і дисципліни.» (К. Лагерфальд).

 «Щоб бути щасливим, необхідно прагнути щастя і розуміти його. Воно залежить не від обставин, а від тебе.» (Л. М. Толстой).

 
                                          ХІД ПРОВЕДЕННЯ:
І. Організаційний момент.
Зручне розміщення учнів.

ІІ. Мотивація проведення заходу:
Вступне слово вчителя

 Доброго дня. Сьогодні ми проведемо класну годину на тему: "ГЕТЬ ПАЛІННЯ! МИ - ЗДОРОВЕ ПОКОЛІННЯ". Наш захід проходитиме у формі усного журналу.

 Отож, перша сторінка «Історична».

слайд «Здоров’я - не все, але все без здоров’я ніщо»

Кожна людина має свободу вибору. Кожен сам вирішує: курити чи не курити, зміцнювати своє здоров’я фізичними вправами чи рости хирлявим слабаком. Проте, правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний відповідати за свою поведінку, за своє здоров’я та за своє майбутнє.

Вчитель роздає брошури із гаслом «Ні курінню!».

Тож пропоную нам зараз повернутися у далеке минуле і дізнатися як до нас потрапив тютюн.

слайди 

Вчитель. Все почалося в ХVст., коли Колумб висадився за океаном в далекій та невідомій країні. Там його здивовані матроси побачили схожих на фокусників  людей, які згортали з сухого листя трубки, брали їх в рот і підпалювали… Тубільці втягували дим і випускали його назовні… Нещасні нерідко при цьому втрачали свідомість, входили в транс і навіть корчились як від сильного болю, але, за їх словами, вже не могли жити без цього «табако»…

Всі ми знаємо, що поганий приклад може бути «заразним». Тютюн потрапив спочатку на корабель Колумба, а потім з легкої руки його матросів – у Європу, де почав поширюватися по будинках і салонах шукачів гострих відчуттів. Втім, швидкому поширенню табакопаління почало сприяти не стільки людська цікавість, стільки жадання наживи і агресивна реклама.

В кінці XVIст., англійці, сподіваючись на крупні барищі, завезли тютюн в ”далеку Росію”, але на перших парах вони зазнали фіаско. Через необережність курців в Москві та інших містах  Росії.

Цар Михайло Федорович, побачивши , що справа прийняла настільки неприємний поворот, заборонив тютюн і навіть ввів різні покарання для тих, хто, незважаючи на заборону, продовжує балуватися небезпечним зіллям. Купців почали засилати до Сибіру, найзухвалішим з них виривали ніздрі, як небезпечним злочинцям… І народ був у цьому солідарним з урядом.

Втім, до середини XVIIст. не лише купці, але й багато державних чиновників зрозуміли, що завдяки торгівлі тютюном можна отримати немалі гроші. Переслідування курців почало сходити на нівець, і нарешті, зовсім припинилося. Почалося швидке поширення тютюну по всьому світу. Процес пішов, не зважаючи на пожежі, ні на заперечення церкви, ні навіть на явне погіршення здоров’я новоявлених залицяльників заморського зілля. Цар Петро І, наслідуючи приклад європейських королів, високим указом вирішив ввозити тютюн до Росії, оподатковуючи купців величезним митом…

Перегортаємо наступну сторінку нашого журналу, яка називається

https://naurok.com.ua/uploads/files/27442/10727/10891_html/images/10727.002.jpg«Медична»                          

А що визнаєте про куріння та його вплив на життя та здоров’я людини?

Учні відповідають.

Тютюнопалíння (або просто паління) — вдихання диму тліючого висушеного листя тютюну. Найважливішим компонентом тютюнового диму є нікотин. Регулярне вживання нікотину викликає тютюнову залежність

Один учень розповідає казку.

У далекому минулому, коли тютюн тільки завезли у Вірменію, біля підніжжя Арарату жив добрий і дуже мудрий старий. Він відразу не злюбив це зілля і намагався переконати людей не вживати його.

Одного разу він побачив, як купці розклали свій отруйний  товар. Вони кричали:

 Божественне листя! У ньому засіб від всіх хвороб!

Навколо них зібралося багато народу. Підійшов і старий: Це «божественне листя» приносить людям користь: у будинок курця не зайде лиходій, його не вкусить собака, він не коли не постаріє.

Курці з подивом подивилися на старого: «Ти правий, мудрий діду,- сказали вони. – Але звідкіля ти знаєш про такі чудові властивості «божественного листя»?

Старий посміхнувся і сказав:

  • Лиходій не зайде в будинок курця, оскільки у того, хто віддає багато грошей за тютюн  - немає грошей, нічого красти. Крім того,від куріння він буде кашляти всю ніч, а злодій не заходить у будинок людини, що не спить. Через кілька років куріння людина ослабне, в неї почнуть боліти ноги, вона ходитиме з паличкою. А який же собака вкусить людину із ціпком у руці?! І, нарешті, курець ніколи не постаріє, тому що помре молодим.

Вчитель. Якби всі прислухалися до порад мудрого старого  в наш час! Дякую за розповідь, дуже пізнавальна та повчальна.

Заходе  медична сестра у білому халаті.

Доброго дня. Я знаю, що ви хочете мене запитати про шкідливість нікотину. Ну, що ж я відповім на  ваші питання.

1.Чому курці кашляють?

Головною причиною виникнення і розвитку «тютюнового» кашлю стають краплі дьогтю, що осіли в легенях. Речовини, що містяться в тютюновому димі викликають запалення епітелію, що покривають дихальні шляхи, це призводить до підвищеного виділення секреції та слизу, що зв'язаний з виділенням мокроти при кашлі.

2.Чи здорове серце в курця?

Масове розповсюдження куріння є однією з головних причин широкого розповсюдження серцево-судинних захворювань. Доведено, що у курців на відміну від некурящих людей в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія та інші захворювання серця При цьому смертність, викликана цими захворюваннями, в курців набагато вища. Життя курців на 4,6-8,3 роки менше, ніж у некурящих, при чому скорочення протяжності життя залежить від того, в якому віці людина почала палити.

Доведено, що більше 50 % всіх захворювань, що являються причиною смерті курців, приходиться на долю серцево-судинних захворювань.

3.Чому виразка віддає перевагу курцям?

Більше 80 % хворих, що страждають хронічним захворюванням шлунку та дванадцятипалої кишки, є курцями. Це захворювання найчастіше зустрічається у запеклих курців. Доведено, що куріння негативно впливає і на процес лікування виразки.

 

4.Як паління впливає на  стать та майбутнє покоління?

Хоча боротьба з курінням на державному рівні у багатьох країнах призвела до зменшення курців, але кількість курців серед молоді та серед жінок продовжує збільшуватись. Разом з цим підвищується ризик виникнення хвороби не тільки у самих курців, але й в майбутнього покоління. Куріння наносить велику шкоду всім, але особливо молодому поколінню, організм яких знаходиться в процесі статевого дозрівання, тому куріння може негативно вплинути на їх потомство. Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов'язане майбутнє всього людства. Отож, сподіваюсь, що ви вже дорослі і самі зробите правильні висновки. До побачення.

 

Третя сторінка нашого журналу – «Дослідницька»

Сьогодні особливо гостро стоїть проблема виховання здорової молоді. Ми добре знаємо, що здоров’я – найбільша людська цінність, яку, нажаль, багато людей починають цінувати та берегти, вже втративши значну частину цього скарбу, відпущеного нам природою. Без здоров’я нема щастя. Іноді учні навмисно все роблять для того, щоб загубити своє здоров’я. Вони набувають шкідливих звичок, які негативно впливають на них і яких потім не можуть позбутися, але спочатку вони про це не думають і хизуються перед друзями… Та тільки чим? Не дуже приємно і навіть шкода дивитися на таких дітей, знаючи, що через деякий час вони почнуть хворіти і втрачатимуть своє здоров’я. Бо в них уже виробляється звичка! Що це таке? (Відповіді учнів). Так, звичка – це те, до чого звикаєш і без чого потім, нажаль, не можеш обійтися. Звички бувають корисні і шкідливі.

Слайди

 Назвіть, будь ласка, відомі вам корисні звички (зайняття спортом, читання книг, звичка вчасно лягати спати, бути ввічливим). А тепер назвіть погані звички (плювати на підлогу, колупатися в носі, грубити учителям і взагалі старшим, палити, лінуватися, запізнюватись…). Правильно?

Нещодавно ми з групою 8 класу  провели анкету-опитування з приводу вашого відношення до паління. А ось і результати опитування. В ньому взяло участь 41 дівчина і 29 хлопчиків.  Учасникам ставили лише 5 запитань: 3 питання -  хлопчикам, 3  – дівчатам.

Відповіді на них розподілилися таким чином :

  • Чи знаєте ви, що є Закон «Про заборону паління в громадських місцях»? ( 66 студентів відповіли – так, а 4 – ні).
  • Тобі подобається коли дівчина палить? (всі 29 хлопчиків відповіли “ні”).
  • Хотів би ти, щоб твоя майбутня дружина палила? (27 хлопчиків відповіли “ні”, 2 – “так”).
  • Тобі подобається коли хлопчик палить? (24 дівчинки відповіли “ні”, 17 – “так”).
  • Хотіла б ти щоб твій чоловік палив? (39 дівчаток відповіли “ні”, 2 – “так”).

Це ваша думка, дорогі дівчата і хлопчики. І вона, як бачимо, не на користь тютюну і палінню. Так чому ж багато людей продовжують триматися за свою шкідливу звичку? І тут не можна зрозуміти ні дітей, яким  хочеться виглядати старшими,ні дорослих, які нібито, самостверджуються. І кого з них не запитай, майже кожен скаже, що із задоволенням кине палити, але тут же зізнається, що “не може” зробити цього…

А знаєте що з цього приводу говорять цифри?

1 цигарка скорочує життя на 15хвилин;

1 пачка цигарок – на 5 годин;

Той хто палить 1 рік - втрачає 3 місяці життя;

Хто палить 4 роки – втрачає 1 рік життя;

Хто палить 20 років – 5 років;

Хто палить 40 років скорочує своє життя на10 років.

Дуже шкода,що в нашій країні надана свобода дій продавцям і виробникам цигарок. Реклама переконує нас, що цигарки – це щось чудове і пропонує спробувати то один їх сорт, то інший… Ціни на цигарки низькі, в порівнянні з іншими країнами. Люди можуть палити навіть при найнижчих доходах, губити при цьому себе і тих, кого оточують. Що маємо, не бережемо, а втративши -  плачем…

 

Час швидкоспливає – і ми перегортаємонаступнусторінкунашого журналу, її назва - «Театральна».        
Вчитель: Діти, до нас сьогодні завітали незвичайні гості - Закон, Здоров"я, Природа і Бюджет. Давайте їх привітаємо.

(в кабінет проходять відповідно одягнені персонажі. За ними впевнено ідуть Тютюн, дві цигарки і запальничка, у них також відповідний одяг. Гості розміщуються за окремим столом.)
Закон: «Дорогі діти. Разом зі своїми друзями я прийшов до вас. Ми вдячні за запрошення і раді вас вітати».
Учениця: «Так, Ваша Честь. Ми дуже раді, що Ви знайшли для нас час і відгукнулися на наше запрошення».
Учень: «Ми раді Вас вітати, але хто це з Вами? Ми, здається, їх не запрошували».
Тютюн(зручно вмощується на стільці): «А нас і не потрібно запрошувати. Дивні люди: запрошувати-не запрошувати. Діждешся від вас запрошення! Нас ніхто не запрошує,але ж і прогнати нас також не можуть. Чи не так»?(звертається до своєї свити)

Свита: «Так, так»(кивають головами і зручно вмощуються на стільцях)
Закон: «Що ж, до справи. Мої друзі занепокоєні. Їх турбує те, що ось такі непрохані гості інколи з вами товаришують. Але чи потрібне, чи корисне для вас таке товариство? Ми щось не впевнені».
Здоров"я(вбрання лікаря): «Я ось маю запитання. Пане Тютюн, яку користь Ви приносите людям»?
Тютюн: «О, користь! Від нас велика користь, правда( звертається до Цигарок-ті радо кивають головами). По-перше: ми створюємо чудовий сірий густий смок. Нам навіть не хочеться розмовляти, ми тільки палимо і закутуємо все в тютюновий дим».
Здоров"я: «Ось. Ви лише послухайте:"...сірий густий смок...". А чи відомо вам, що людина, яка палить, шкодить і собі, і оточуючим»?
Тих, хто вдихає цигарковий дим називають пасивними курцями. Стан їхнього здоров"я страждає також. Дослідження довели,що пасивне паління і активне паління майже однаково небезпечні.
Тютюн: «Та що  ви таке говорите?Чим це ми вам шкодимо? Кому може зашкодити оця тендітна Цигарочка» (бере за руку цигарку)?
Здоров"я: «Ось недавно у нас в гостях була Державна Цільова Програма. Вона нам повідомила дуже серйозні новини. Уявіть собі: в Україні від хвороб, пов’язаних з курінням, щорічно гине майже 100 тисяч осіб. А скільки дітей страждають від цигаркового диму? За висновками ВООЗ пасивне куріння у дітей є причиною бронхітів, пневмоній, приступів астми, інфекцій середнього вуха, серцево-судинних та неврологічних ускладнень. Ви погляньте»( демонструє фото або плакати з наслідками впливу тютюну на органи людини) як страждає наш організм від куріння та тютюнового диму.
Тютюн:  «Вас послухати, то в усьому винен я з моїми дівчатками? Скажіть іще, що ми винні і в тому, що на вулицях буває брудно»!
Природа: «Так, винні».
Тютюн: « Ось це вже занадто. Погляньте на нас. Ми одягнуті за останнім словом моди, нас складають в чисті білі коробки, нас прикрашають етикетками і наклейками».
Природа: « Можливо ви найкраще одягнені, найліпше упаковані, найяскравіше оздоблені. Але куди дівається те, що від вас залишається? Недопалки і зім’яті коробки можна зустріти скрізь»!
Тютюн: « Можливо, можливо. Але ви б, пані Природо,не за нами слідкували, а за тим, щоб Ваші ліси пожежами не знищували! Інакше і в цьому звинуватите нас».
 Природа: « А ви не відчуваєте своєї провини? Чи не ваші друзі-курці розкидають недопалки цигарок в сухі трави та листя? Залишають без нагляду вогнища в лісах? Чи не так»?
Тютюн: (водить плечима)» Щось мені тут не дуже подобається. І чому це до нас всі чіпляються з якимось звинуваченнями, ніби ми причина всіх бід? Іще скажіть, що ми у вас гроші відбираємо, що ми грабіжники. Ні, це вже занадто»!
Бюджет:(перераховує в гаманці монети) «Давайте порахуємо: Скільки грошей за місяць витрачає людина, яка палить?Якщо вона щодня купує пачку цигарок вартістю 10 гривні? Ну ось-скільки грошей люди пускають на дим. А могли б використати з користю для себе та інших».
Тютюн Хто ви такий і про що ви говорите? Чи ви в цих справах розумієтесь»?
Бюджет: «О, кому як не мені розумітись в цій справі? Я-Бюджет. Я знаю все про гроші, мене не проведеш. А Ви, пане, послухайте: - за даними підготовленої Всесвітньою організацією охорони здоров"я Європейської доповіді про боротьбу проти тютюну (2007р.), викликані тютюнокурінням прямі та непрямі витрати в країнах Європейського Союзу в 2000 році складали від 1,04% до 1,39%  валового національного продукту(НВП), а в східноєвропейських країнах, де поширеність куріння вища, наприклад, в Угорщині, вони складають від 2,7% до 3,2% НВП. Якщо припустити, що в Україні викликані тютюнокурінням витрати складають 1,5% НВП, враховуючи, що державний бюджет 2007 р. розраховано з показника НВП на рівні 685 млрд. грн.,то викликані тютюнопалінням прямі та непрямі витрати в Україні перевищують 10 млрд. гривень».
Тютюн: «Я ж кажу-щось тут не те. Як ви смієте нас в усьому звинувачувати. Пане , Закон, як ви дивитесь на все це»?
Закон: « Я не бачу ніяких порушень. І Здоров"я, і Природа, і Бюджет справедливо зауважують не лише Вашу невихованість, але й провину».
Тютюн: «Це неподобство. Я буду звертатися до міжнародних інстанцій».
Закон: «Так, так. На Вас там давно вже чекають. Я тільки-но спілкувався з однією вельмишановною пані, її звуть Рамкова Конвенція. Дуже приємна пані. Так ось, Рамкова Конвенція повідомила, що основна мета її діяльності полягає в " захисті нинішнього та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків для здоров"я людей споживання тютюну й впливу тютюнового диму. Вона вимагає забезпечення відповідних заходів для боротьби проти тютюну. Ці заходи підлягають здійсненню на національному, регіональному й міжнародному рівнях для того, щоб постійно та істотно скорочувати поширеність вживання тютюну й впливу тютюнового диму."
Тютюн:»Це вже занадто! Пішли звідси. Нам тут не цікаво»!
(рішуче прямує до виходу, за ним Цигарка та Запальничка. Раптом Запальничка перечіплюється і падає.)
Запальничка: «Зачекайте на мене, друзі! ( Тютюн притишує ходу, Цигарки зупинились.) Ой, я, здається, поламалась».( плаче).
Тютюн: «Та кому ти потрібна поламана? (рішуче прямує до виходу, Цигаркиа за ним». Виходять з кабінету. Запальничка не може підвестися, тихо плаче.)
Закон: «От тобі і друзі» (підходить до Запальнички, допомагає їй підвестись. Вона, накульгуючи, іде геть.)
До дітей виявляється непроханих гостей можна призвати до порядку. А, можливо, хтось із вас жалкує за цією компанією»?
Учні:Ні.
Закон:«Чудово.Значить, ми приходили не даремно».
Вчитель: «Діти, давайте подякуємо нашим гостям за змістовну розповідь і за те, що випровадили непроханих гостей».
(Гості виходять.)

Той, хто закликає нас до занять спортом, хто учить чистоті і ладу в всьому – ваш дійсний друг. Вчіться говорити “ні” тим, хто пропонує закурити…

 

Ось і добігає кінця наша класна година. Ми перегортаємо останню сторінку журналу.  Вона називається «Агітаційна».

                                            https://naurok.com.ua/uploads/files/27442/10727/10891_html/images/10727.003.jpg

Нещодавно у містах України група волонтерів провели акцію «Ні – палінню». Вони виходили на вулицю і розмальовували люки та громадські зупинки. На  малюнках, зроблених у стилі графіті, були зображені то перекреслена цигарка, то жінка, розділена на дві половини, де  на першій  половині – гарна природа, а на другій – зламані гілки, засохле листя. Ось і ми з адміністрацією та соціальною психологічною службою хочемо продовжити цю ідею. Ми пропонуємо вам також  взяти участь у новій акції. Чекаємо від вас багато ідей, цікавих малюнків, а ми в свою чергу передамо їх у виконком, і, після їхньої  згоди, вийдемо на вулицю і будемо разом доносити оточуючим ідею здорового способу життя.

І, наостанок, я хочу вам поставити кілька запитань.

Чи можна тютюн вважати нашим ворогом?

 На вашу думку, тютюн може стати на заваді щастя людини?

 

 Діти, зараз ви перебуваєте на старті в доросле життя. І зустріти його ви маєте у всеозброєнні: добре підготовленими фізично і морально. Ваше життя у ваших руках. І завершити нашу розмову хочу притчею.

В одного майстра було дуже багато учнів. Найбільш здібний із них одного разу задумався: «Чи є питання, на які наш учитель не зможе дати відповідь?» Він зловив на лузі найкращого метелика і заховав його в долонях. Потім прийшов до майстра і запитав: «Скажи, учителю, якого метелика – живого, чи мертвого тримаю я в долонях?» Він був готовий у будь-яку мить стиснути їх заради своєї істини. Не дивлячись на учня, учитель сказав: «Усе в твоїх руках!»

 

Тож нехай  ваше майбутнє буде тільки у ваших руках, а тим паче ваше здоров’я.   

                                                     https://naurok.com.ua/uploads/files/27442/10727/10891_html/images/10727.004.jpg

 

Конец формы 

docx
Додав(-ла)
Винокур Оксана
Додано
25 травня 2022
Переглядів
839
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку